Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZEPRAWA

  • Tytuł alternatywny: PIERIEPRAWA
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, ZSRR
  • Rok produkcji:
    1988
  • Premiera:
    1988. 06. 27
  • Gatunek:
    Film wojenny
  • Język:
    polski, rosyjski, niemiecki
  • Barwny, 5249 m, 175 min (cz. 1 - 85 min, cz. 2 - 90 min)

    Lokacje: Warszawa (Stare Miasto, Trasa W-Z, Pałac Kultury, Most Śląsko - Dąbrowski, Kolumna Zygmunta, Trasa Łazienkowska, Kościół Zbawiciela), Lublin (Brama Krakowska, ul. Jezuicka, kościół Dominikanów, ul. Kowalska, Zamek z Kaplicą Świętej Trójcy, Brama Grodzka), Zamość (Rynek Wielki, ratusz, ul. Moranda, ul. Żeromskiego, ul. Zamenhofa, jatki, stacja kolejowa), ruiny zamku w Krupem pod Krasnymstawem, most na Sanie pod Muniną, plenery z cerkwiami w ZSRR.

...Mogiły żołnierzy radzieckich poległych w II wojnie światowej, groby żołnierskie na Cmentarzu Powązkowskim... Tętniące życiem dwie stolice - Warszawa i Moskwa... Wiosna 1944 r. Do granic okupowanej Polski zbliża się ofensywa radziecka. Przed przekroczeniem Bugu przez poprzedzające Armię Czerwoną radzieckie odziały partyzanckie, w sztabie zgrupowania AK i BCh odbywa się narada prowadzona przez jego dowódcę, majora Brzezinę. Nie ufający radzieckim partyzantom, uznający wyłącznie rząd londyński, major zleca oddziałowi porucznika Sęka operować w sferze ich działania. Porucznik nie zgadza się z majorem, uważa, że należy nawiązać ścisłą współpracę z oddziałami radzieckimi, tym bardziej że cofający się pod naporem Armii Czerwonej Niemcy ze szczególną zaciekłością rozprawiają się z partyzantami. Dowódca zgrupowania radzieckiego major Sudakow zaprasza por. Sęka i jego żołnierzy do swego oddziału na obchody l Maja. Nie wszyscy przyjmują zaproszenie, ale część oddziału Sęka i on sam uczestniczy w uroczystości. Na leśnym przyjęciu nawiązują się kontakty między Polakami i Rosjanami, ale dochodzi też do wielu spięć, ujawniają się wzajemne, zadawnione pretensje. Polak Bruzda i Rosjanin Jegor z mieszanymi uczuciami wspominają wojnę polsko-radziecką 1918-1920, udział w niej swych dowódców Piłsudskiego i Budionnego. Młody Piołun, cierpiący na ból zęba, zwraca się o pomoc do rosyjskiej sanitariuszki - młodych połączy sympatia, która szybko przekształci się w miłość. Do Lublina przybywa Karol. Odwiedza dom swej ukochanej, Basi. Nie zastaje dziewczyny, a babka z goryczą mówi, że wnuczka przyjaźni się z kochanką gestapowca, utrzymuje kontakty w tym środowisku. Po pewnym czasie Karol dowie się jednak prawdy - Basia, uczestniczka ruchu oporu, wykonywała rozkazy swych zwierzchników. Nacierająca ku zachodowi Armia Czerwona powoduje wzmożoną aktywność partyzantów wszystkich zgrupowań. W odpowiedzi Niemcy opracowują precyzyjny plan likwidacji oddziałów partyzanckich. W operacji tej mają uczestniczyć wyborowe jednostki wojska i policji, czołgi, samoloty. Po koncentracji Niemcy okrążają i zaciekle atakują zgrupowanie partyzantów. Rozpoczyna się krwawa walka. Okopani partyzanci z determinacją odpierają przeważające siły wroga, nie mogącego skruszyć oporu. Sudakow proponuje majorowi Brzezinie wspólne - oddziałów radzieckich, AL oraz AK i BCh - przebicie się z okrążenia. Choć Brzezina zdaje sobie sprawię, że z wojskowego punktu widzenia jest to jedyne rozwiązanie, nie wyraża zgody. Partyzanci radzieccy sami przerywają pierścień niemiecki i odchodzą. Major Brzezina popełnia samobójstwo. Partyzanci ze zgrupowania AK i BCh bronią się na bagnach. Walka nie trwa jednak długo. Niemcy coraz mocniej zaciskają pierścień okrążenia, zapędzeni w błotnistą pułapkę partyzanci giną.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1988
    Nagroda Ministra Obrony Narodowej
    II stopnia
  • 1988
    Nagroda Ministra Obrony Narodowej
    II stopnia
    Wiktor Turow

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 02:29:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.