PRZEPRAWA
- Tytuł alternatywny: PIERIEPRAWA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska, ZSRR
- Rok produkcji:1988
- Premiera:1988. 06. 27
- Gatunek:Film wojenny
- Język:polski, rosyjski, niemiecki
- Barwny, 5249 m, 175 min (cz. 1 - 85 min, cz. 2 - 90 min)
Lokacje: Warszawa (Stare Miasto, Trasa W-Z, Pałac Kultury, Most Śląsko - Dąbrowski, Kolumna Zygmunta, Trasa Łazienkowska, Kościół Zbawiciela), Lublin (Brama Krakowska, ul. Jezuicka, kościół Dominikanów, ul. Kowalska, Zamek z Kaplicą Świętej Trójcy, Brama Grodzka), Zamość (Rynek Wielki, ratusz, ul. Moranda, ul. Żeromskiego, ul. Zamenhofa, jatki, stacja kolejowa), ruiny zamku w Krupem pod Krasnymstawem, most na Sanie pod Muniną, plenery z cerkwiami w ZSRR.
...Mogiły żołnierzy radzieckich poległych w II wojnie światowej, groby żołnierskie na Cmentarzu Powązkowskim... Tętniące życiem dwie stolice - Warszawa i Moskwa... Wiosna 1944 r. Do granic okupowanej Polski zbliża się ofensywa radziecka. Przed przekroczeniem Bugu przez poprzedzające Armię Czerwoną radzieckie odziały partyzanckie, w sztabie zgrupowania AK i BCh odbywa się narada prowadzona przez jego dowódcę, majora Brzezinę. Nie ufający radzieckim partyzantom, uznający wyłącznie rząd londyński, major zleca oddziałowi porucznika Sęka operować w sferze ich działania. Porucznik nie zgadza się z majorem, uważa, że należy nawiązać ścisłą współpracę z oddziałami radzieckimi, tym bardziej że cofający się pod naporem Armii Czerwonej Niemcy ze szczególną zaciekłością rozprawiają się z partyzantami. Dowódca zgrupowania radzieckiego major Sudakow zaprasza por. Sęka i jego żołnierzy do swego oddziału na obchody l Maja. Nie wszyscy przyjmują zaproszenie, ale część oddziału Sęka i on sam uczestniczy w uroczystości. Na leśnym przyjęciu nawiązują się kontakty między Polakami i Rosjanami, ale dochodzi też do wielu spięć, ujawniają się wzajemne, zadawnione pretensje. Polak Bruzda i Rosjanin Jegor z mieszanymi uczuciami wspominają wojnę polsko-radziecką 1918-1920, udział w niej swych dowódców Piłsudskiego i Budionnego. Młody Piołun, cierpiący na ból zęba, zwraca się o pomoc do rosyjskiej sanitariuszki - młodych połączy sympatia, która szybko przekształci się w miłość. Do Lublina przybywa Karol. Odwiedza dom swej ukochanej, Basi. Nie zastaje dziewczyny, a babka z goryczą mówi, że wnuczka przyjaźni się z kochanką gestapowca, utrzymuje kontakty w tym środowisku. Po pewnym czasie Karol dowie się jednak prawdy - Basia, uczestniczka ruchu oporu, wykonywała rozkazy swych zwierzchników. Nacierająca ku zachodowi Armia Czerwona powoduje wzmożoną aktywność partyzantów wszystkich zgrupowań. W odpowiedzi Niemcy opracowują precyzyjny plan likwidacji oddziałów partyzanckich. W operacji tej mają uczestniczyć wyborowe jednostki wojska i policji, czołgi, samoloty. Po koncentracji Niemcy okrążają i zaciekle atakują zgrupowanie partyzantów. Rozpoczyna się krwawa walka. Okopani partyzanci z determinacją odpierają przeważające siły wroga, nie mogącego skruszyć oporu. Sudakow proponuje majorowi Brzezinie wspólne - oddziałów radzieckich, AL oraz AK i BCh - przebicie się z okrążenia. Choć Brzezina zdaje sobie sprawię, że z wojskowego punktu widzenia jest to jedyne rozwiązanie, nie wyraża zgody. Partyzanci radzieccy sami przerywają pierścień niemiecki i odchodzą. Major Brzezina popełnia samobójstwo. Partyzanci ze zgrupowania AK i BCh bronią się na bagnach. Walka nie trwa jednak długo. Niemcy coraz mocniej zaciskają pierścień okrążenia, zapędzeni w błotnistą pułapkę partyzanci giną.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- ReżyseriaWiktor Turow
- Reżyser IIWładimir Ponocziewnyj
- Współpraca reżyserskaW. BierjuginI. KaliedaW. Pustowałow
- ScenariuszWiktor Turow
- ZdjęciaWładimir Sporyszkow
- Współpraca operatorskaE. FominNikołaj ZujewS. Gorczakow
- OświetlenieG. Dubownik
- ScenografiaAlim Matwiejczuk
- Współpraca scenograficznaW. Jemielinnie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Dekoracja wnętrzW. Kowaliew
- Kierownictwo budowy dekoracjinie występuje w napisach
- RekwizytyJ. Fiedotow
- KostiumyNelly Żyżel
- Asystent kostiumografaS. Krasiliszczikowa
- GarderobaN. Fomina
- MuzykaAndriej Wołkoński
- DźwiękGernard Baśko
- Współpraca dźwiękowanie występuje w napisach
- Efekty dźwiękowenie występuje w napisach
- MontażLjubow Renicz
- CharakteryzacjaGrigorij Chrapuckij
- Asystent charakteryzatoraL. Dudarieno
- Efekty pirotechnicznenie występuje w napisach
- KonsultacjaGrigorij KowaljowMikołaj Kunickikaskaderska; nie występuje w napisach
- RedakcjaFiodor Koniew
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcjiSiemion TulmanLeonid Szczegłow
- Kierownictwo produkcji IIAleksander Tiełuszkonie występuje w napisach
- Organizacja produkcjiTatiana SuworowaT. Faszczilina
- Kierownictwo planunie występuje w napisach
- Administracjanie występuje w napisach
- ProdukcjaWytwórnia Filmowa Biełaruśfilm (Mińsk)
- Obsada aktorskaBoris Niewzorowmajor Siergiej Antonowicz Sudakow, dowódca oddziału rosyjskiegomajor "Brzezina", dowódca oddziałów AKWalentinas Masalskisporucznik Grzegorz Nadein "Sęk"Jewgienij MienszowMarian Bolkowski "Karol", polski komunistaIngeborga DapkunaiteBasia Zalewska; w napisach: Inga DapkunajteOlga ŁysienkoHelena"Korab", członek oddziału AKEugeniusz "Piołun", członek oddziału AKJurij GorabiecJegor Jefimycz FrołowFeliks Mazurek "Bruzda"Daria SzpalikowaTania SynicynaJelena BorzowaMaszaWładysław Jagodziński, tłumacz w oddziale rosyjskimKostas Smoriginas"Czarny", porucznik AK"Odwet", członek oddziału AKNikołaj KocziegarowPiotr JurczenkowAndriej AlioszynAlieksander Arżiłowskij"Lont", członek oddziału AKkomunista, współpracownik "Karola" w Lublinieadiutant majora "Brzeziny"Jurij Kaziuczickapitan "Bartek", dowódca oddziału ALAL-owiecbabka Basi Zalewskiejinformatorka "Karola"żona lubelskiego współpracownika "Karola"Aleksandra AasmiazP. Karmuninkapitan "Posępny" z 27 Dywizji Wołyńskiej AKI NieupokojewA. Suckowieradiutant majora "Brzeziny"O. TurowaA. KaszpierowI. SurowciewC. Katorżienkożołnierzoficer AK; nie występuje w napisachchłop; nie występuje w napisachnie występuje w napisachoficer AK; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Obsada dubbinguporucznik Grzegorz Nadein "Sęk"; rola Walentinasa Masalskisa; nie występuje w napisach
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1988Nagroda Ministra Obrony Narodowej
II stopnia - 1988Nagroda Ministra Obrony Narodowej
II stopniaWiktor Turow
Patrz także:schowaj
- 1988Serial fabularny / Wiktor Turow