W KLATCE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1987
- Premiera:1988. 10. 24
- Gatunek:Film psychologiczny, Film obyczajowy
- Barwny, 3012 m, 106 min
Lokacje: Warszawa (Ściana Wschodnia, "Rotunda" - PKO, gmach TVP na Woronicza).
"Widzę świat w dosyć ciemnych barwach. Uważam, że jest tragiczny" mówi Barbara Sass. Powikłane losy bohaterek jej poprzednich filmów - Ewy w "Bez miłości", Marianny z "Krzyku" czy czterech dziewcząt z adaptacji powieści Poli Gojawiczyńskiej - przytłaczały, budziły zdumienie i sprzeciw. Te na pozór bardzo silne, wręcz "męskie" kobiety pod skorupą pozorów skrywały potrzebę miłości i ciepła. Głęboki portret psychologiczny tych postaci, niebanalne aktorstwo i dobra reżyseria sprawiały, że żadna z tych kreacji nie pozostała nie zauważona. W tym filmie Barbara Sass po raz pierwszy postacią najważniejszą uczyniła mężczyznę. W dodatku mężczyznę słabego, bez siły przebicia, podatnego na wpływy otoczenia.
Pasją kasjera w banku PKO, Władysława, jest hodowla przypadkowo znalezionych ptaków. Jest samotny, mieszka w wynajętym pokoju w starym domu. Kocha Martę, koleżankę z pracy, lecz ta zajęta naczelnikiem nie zwraca na niego uwagi. Sytuacja zmienia się radykalnie, kiedy Władysław podczas pożaru archiwum opanowuje panikę. Otrzymuje wysoką nagrodę, awans na kierownika, klucze do nowego mieszkania. Staje sie też radiowym i telewizyjnym bohaterem. Spotyka się teraz regularnie z Martą, natomiast nie zauważa zakochanej w nim Marysi, która stara się przekonać go, że powinien zostać sobą. Marta wprowadza się do jego nowego mieszkania, nie zgadza się na sprowadzenie starej matki ani przeniesienie klatek z ptakami. Władysław coraz częściej sięga po alkohol. W telewizji nikt nie chce już z nim rozmawiać, zostaje wyrzucony z pracy. Marta wymusza na nim zameldowanie jej w mieszkaniu. Władysław nie ma gdzie mieszkać, błąka się, zostaje umieszczony w szpitalu dla nerwowo chorych. Tu odwiedza go Marysia. Zażywają całą zawartość słoiczka z proszkami. Nareszcie sa szczęśliwi.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Garderoba
- Muzyka
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Fotosy
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisach
- KonsultacjaAntoni WajdaEugenia Wojda
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- Script (Sekretariat planu)
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Administracja
- Kasjer
- Produkcja
- Obsada aktorskaWładysław MikaMarysiaMartadyrektor firmy polonijnej, sąsiad Władysławarealizatorka programu telewizyjnego dla dzieciSiwiński, dyrektor PKO w "Rotundzie"Wysocki, naczelnik w "Rotundzie"gospodyni Władysława i Marysistrażnik w "Rotundzie"dziennikarka tvrealizator w tvmąż gospodynipracownik "Rotundy"dyrektor oddzialu PKO prowadzący naradęwystępuje w roli samego siebiewystępuje w roli samej siebiekierowniczka w "Rotundzie"bezdomny w barze mlecznym, w którym pracuje Marysiaopryszek przed bankiem; nie występuje w napisachsąsiadka Władysława; nie występuje w napisachstrażnik na budowie bloku; nie występuje w napisachstarsza pani przy kasie w "Rotundzie"; nie występuje w napisachkasjerka w barze mlecznym, w którym pracuje Marysia; nie występuje w napisachstrażnik w "Rotundzie"; nie występuje w napisachpracownik izby wytrzeźwień; nie występuje w napisachuczestnik narady w dyrekcji PKO; nie występuje w napisachstrażnik w gmachu TVP; nie występuje w napisachuczestnik narady w dyrekcji PKO; nie występuje w napisachuczestnik narady w dyrekcji PKO; nie występuje w napisachmatka Władysława; nie występuje w napisachdziennikarz tv; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1988Włocławek (Przegląd Polskich Filmów Fabularnych)-Grand Fajans