CESARSKIE CIĘCIE
- Film fabularny - telewizyjny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1987
- Premiera:1988. 07. 22
- Barwny, 82 min
Lokacje: Płock (szpitale: Miejski przy ul.Tadeusza Kościuszki 28 i Wojewódzki przy ul. Medycznej 19, Plac Gabriela Narutowicza, ulice: Piekarskiego,Małachowskiego, Teatralna, Kazimierza Wielkiego).
"Za kilka godzin urodzi się milionowy obywatel naszego regionu. Komputery ustaliły, że brak nam pięciu osób do miliona. To u was dokona się cesarskie cięcie, które przyspieszy narodziny postępu naszego regionu. Ale o tym, kto urodzi milionowego obywatela, nie może decydować przypadek, rozumiemy się?" - takich instrukcji udzielił personelowi oddziału położniczego miejscowego szpitala przedstawiciel lokalnych władz. Uczynił to nie bez powodu. "Jego" województwo nie jest duże, niczym specjalnym się nie wyróżnia. Co gorsza, władza centralna również nie darzy go wielką estymą. "Na wysokim szczeblu" słychać nawet głosy, by pozbawić je samodzielności i połączyć z innym. Na to jednak miejscowa "wierchuszka" nie może pozwolić. Co się wówczas stanie ze stanowiskami, pensjami, przywilejami...? Trzeba za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę i podnieść rangę województwa. Szansa urodzi się sama - w dosłownym i przenośnym znaczeniu. Szansa nie tylko dla lokalnych władz, ale i dla rodziny milionowego obywatela. Kandydatek na sławną matkę jest siedem. Każda zdaje sobie sprawę, że jeśli urodzi "milionowego", może spodziewać się znacznych profitów. Scenarzysta zadbał też, by każda pochodziła z innego środowiska. Jest więc żona inżyniera, technika, rolnika, "prywaciarza", alkoholika i córka leśnika, spodziewająca się nieślubnego potomka. Władze mają jednak swoje preferencje. Nieoficjalnie powołują więc "pełnomocnika do spraw narodzin", którego zadaniem jest dopilnowanie, by milionowy miał odpowiednio reprezentatywny rodowód.
Reżyser Stanisław Moszuk, kręcąc "Cesarskie cięcie", pozostawał pod wyraźnym wpływem polskiego nestora gatunku - Stanisława Barei. Komediowe ostrogi zdobywał też jako jako operator w "Kochaj albo rzuć" Sylwestra Chęcińskiego oraz w "Wyjściu awaryjnym" i "Och, Karol" Romana Załuskiego. W "Cesarskim cięciu" ujawnił warsztatową precyzję i profesjonalizm, widoczne zwłaszcza w wartko opowiedzianej fabule, umiejętnym prowadzeniu aktorów i zgrabnym omijaniu mielizn scenariusza.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Konsultacja muzyczna
- Opracowanie muzycznenie występuje w napisach
- Montaż muzykinie występuje w napisach
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- KonsultacjaWłodzimierz Czarnecki
- Opracowanie graficzne
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjnaAgnieszka Kordalewskanie występuje w napisach
- Kierownictwo planu
- Produkcja
- Obsada aktorskaStefa Dederko, salowa w szpitaluWiesia StecKarol Dederko, recepcjonista w szpitaluRozmaryn, sekretarz KWpielęgniarka LaparkowskaGabrysia, dziewczyna MarkaMarek Sykut, salowy w szpitaludoktor Erdman, położnikKomolowa, ciężarna w szpitaluStecowa, matka Wiesiordynator porodówkileśniczy Bronisław Stec, ojciec Wiesiciężarnaciężarna ZawiślakowaLaura, siostra Zawiślakowejmatka "Kodżaka"pielęgniarkapołożnapielęgniarkaciężarna Pietrzakowawdowaciężarna Fotygowaciężarna Radomskalekarkaciężarna Borutowaojciec "Kodżaka"bramkarz Borutasanitariuszksiądzchłop, mąż ciężarnejsąsiad Rozmarynaczłowiek Rozmarynaw napisach nazwisko: KosiorkiewiczLeon Fotyga, mąż ciężarnejczłowiek Rozmarynaczłowiek Rozmarynasekretarz z "góry"Komoldziennikarz telewizyjny; rola dubbingowana przez Zbigniewa Buczkowskiegoprezes klubu piłkarskiegoPietrzak, mąż ciężarnejsekretarz RozmarynaRadomski, mąż ciężarnejkapela pod oknami szpitala
- Obsada dubbingudziennikarz telewizyjny; rola Lecha Sołuby
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1989Monte Carlo (Międzynarodowy Festiwal Filmów Telewizyjnych)-Nagroda FIPRESCI