5 I 1/2 BLADEGO JÓZKA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1971
- Gatunek:Film obyczajowy
- Czarno-biały, 2523 m, 80 min
Okres zdjęciowy: jesień - zima 1970.
Lokacje: Płock (Petropol przy Jachowicza 49, kościół św. Bartłomieja Apostoła przy Kazimierza Wielkiego 1, cmentarz przy Kobylińskiego 26, Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne - dzisiejszy Orlen, Dworzec PKS/PKP przy ul. Dworcowej 46, ulica Rybaki, most im. Legionów Piłsudskiego, punkt widokowy przy parku mjr. Mościckiego na Radziwiu, wnętrze kina Przedwiośnie, dom meblowy na Nowym Rynku 7, wnętrza DT Centrum przy Tumskej 11, nieistniejące wydmy nad Wisłą w rejonie Zalewu Sobótki, plaża wiślana w rejonie przystani żeglarskiej Morka, Muzeum Diecezjalne, ul. Kolejowa).
Film nie wszedł nigdy na ekrany.
Do Kamienicy przyjeżdża Tadeusz Rusin, młody dziennikarz warszawskiej gazety młodzieżowej, autor artykułu o bandzie motocyklistów terroryzującej miasteczko. Tadeusz trafia do miejscowego hotelu, gdzie jednak brak jest wolnych pokoi ze względu na spodziewaną wizytę Włochów. Chodząc po miasteczku Tadeusz natyka się na motocyklistów, staje w obronie bitego przez nich chłopaka i sam zostaje poturbowany. Z opresji ratuje go Katarzyna, siostrzenica miejscowego proboszcza. Tadeusz wraz z kierowniczką świetlicy organizuje spotkanie z mieszkańcami Kamienicy. Spotkanie przebiega w nerwowej atmosferze, zamienia się w kłótnię pomiędzy młodzieżą i starymi. Dziennikarz chce dotrzeć do członków bandy. W tym celu pobiera od Katarzyny lekcje judo, wspólnie z Katarzyną organizuje też "włamanie" do miejscowego domu towarowego. Wyczynem tym zyskuje uznanie w oczach większości motocyklistów. Jedynie "Basior", szef grupy jest nieugięty, ale traci wpływy w bandzie, która postanawia skończyć z "okresem basioryzmu". Podczas zabawy, gdzie spotyka się cała młodzież miasteczka, dochodzi do pożaru magazynu, w którym trzymane są harleye grupy. Wszyscy bohaterowie biegną ratować motory, jeden z członków grupy zostaje wewnątrz palącego się hangaru. Tadeusz ratuje "Harcerza" czym ostatecznie zdobywa zaufanie i przyjaźń motocyklistów. Wszyscy wraz z Katarzyną odprowadzają wracającego do Warszawy Tadeusza.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie piosenekRenata LewandowskaMaria GłuchowskaK. SzaniawskaZbigniew Frankowski
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaKatarzynaTadeusz Rusin, dziennikarz "Trybuny Młodych"proboszcz, stryj KatarzynyHalina "Kaczusia", kelnerka w hotelu, dziewczyna Jackatowarzysz Czekała z komitetu powiatowegograbarz Zenobiuszrecepcjonista Mietekkierowniczka świetlicyJacek Bojanowiczzabójca ZenobiuszaMaria ChyczewskaJerzy DudziewiczWojciech Echilczuk"Basior", szef bandyAndrzej Echilczuk"Upiór", członek bandyAndrzej Kaniewskimężczyzna obserwujący pożarPaweł Leitner"Harcerzyk", członek bandydziewczyna w samochodzieMarek Zakrzewski"Dzięcioł", członek bandy; nie występuje w napisach