Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RODINY SOŁDAT

  • Tytuł polski: PO PROSTU ŻOŁNIERZ
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    ZSRR
  • Rok produkcji:
    1975
  • Język:
    rosyjski
  • Czarno-biały

    Lokacje w Polsce: tereny obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Obóz jeniecki w Zamościu. Od kilku tygodni grupa jeńców radzieckich kopie tunel przygotowując ucieczkę. Wszystko idzie dobrze do dnia, gdy na linię podkopu najeżdża niemiecka ciężarówka, pod której ciężarem zapada się grunt odsłaniając podziemne wyjście. Uczestników spisku gubi czerwona glina na podeszwach drewniaków. Jest wśród nich Dmitrij Karbyszew - generał-porucznik wojsk inżynieryjnych. Karbyszew podzieliłby los innych organizatorów ucieczki, ale przed rozstrzelaniem ratują go wysocy niemieccy dostojnicy, którzy mają nadzieję skłonić generała do służby dla Rzeszy. Rozpoczyna się przetarg o jego osobę: dla gestapo generał byłby cenną zdobyczą w antyradzieckiej kampanii propagandowej, generał von Rauben z Wehrmachtu widzi jego miejsce w biurze konstrukcyjnym, gdzie można by wykorzystać wiedzę i doświadczenie radzieckiego fortyfikatora dla potrzeb niemieckiej armii. W sporze zwycięża gestapo, ale jego zabiegi wciągnięcia Karbyszewa do współpracy z Własowem, formującym tzw. Rosyjską Armię Wyzwoleńczą, kończą się fiaskiem. Zesłany do kolejnego obozu generał prowadzi wśród jeńców niestrudzoną działalność agitacyjną. W efekcie w dniu werbunku do armii Własowa - zamiast zgłoszonych setek "ochotników" - w całym obozie znalazło się trzech. Karbyszew zostaje wywieziony do Norymbergi i zamknięty w celi śmierci. Do akcji znów wkracza generał von Rauben. Uprzejmy i delikatny, wprowadza Karbyszewa do laboratorium roztaczając przed nim wspaniałe perspektywy pracy naukowej. Gdy piękne słowa nie odnoszą skutku, von Rauben przedstawia sfabrykowany przez gestapo egzemplarz "Krasnoj Zwiezdy" z artykułem o zdradzie Karbyszewa i zdjęciami przedstawiającymi go w towarzystwie Himmlera. Baron gotów jest wszakże zniszczyć te "dokumenty", jeśli generał zgodzi się na współpracę, która zresztą będzie utrzymana w ścisłej tajemnicy. Odpowiedzią Karbyszewa jest żądanie odesłania go do obozu. Luty 1945 w Mauthausen. W tłum wypędzonych na dziedziniec półnagich więźniów biją z hydrantów strugi lodowatej wody. Wśród skamieniałych ofiar jest generał Dmitrij Karbyszew.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
    Jurij Czulukin
     
  • Scenariusz
    Aleksandr Gorochow
     
    Gieorgij Kusznirenko
     
    Jurij Czulukin
     
  • Zdjęcia
    Michaił Koropcow
     
  • Scenografia
    Piotr Kisielew
     
  • Muzyka
    Kirił Mołczanow
     
  • Obsada aktorska
    Władimir Siedow
    generał Dmitrij Karbyszew
    Boris Gusakow
    Czyżow
    Wiktor Szulgin
    Prochorow
    Oleg Gołubicki
    Barabanow
    Władimir Osieniew
    von Rauben
    pułkownik SS
    komendant obozu
    tłumacz
2024.06.06 04:03:27
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.