HISTORIA ROJA
- Podtytuł: CZYLI W ZIEMI LEPIEJ SŁYCHAĆ
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2016
- Premiera:2016. 03. 04
- Barwny (negatyw: Kodak), 133 min
Okres zdjęciowy: grudzień 2009 - czerwiec 2010.
Lokacje: Pułtusk, Maków Mazowiecki, Nasielsk, Ciechanów (dworzec kolejowy), Warszawa, Gleb i Chudek pod Ostrołęką, Sierpc (skansen, dworzec kolejowy), Krasnosielc pow. makowski.
Film dedykowany pamięci Lecha Kaczyńskiego, Anny Walentynowicz, Macieja Kozłowskiego, Jerzego Nogala, Wandy Zeman, Marka Nowakowskiego, Huberta Gwiazdowicza, Sławomira Maślanki, Zbigniewa Bończyka, Karola "Głoga" Świąteckiego, Grzegorza Bendy.
Historia Roja, to awanturnicza opowieść o dwudziestoletnim chłopaku, który po wojnie formuje własny oddział partyzantki antykomunistycznej. Działający w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oddział Roja walczył do 1951 roku, kiedy to jego dowódca poniósł śmierć w obławie wojsk KBW, UB i LWP. Jest to historia sześciu lat walki i wielu spektakularnych akcji zbrojnych, historia egzekwowania prawa tam, gdzie zapanowało komunistyczne bezprawie, ale także opowieść o miłości, szczęściu, buncie i zdradzie, którego doświadczali młodzi partyzanci w najintensywniejszym okresie swojego życia. Losy Roja i jego żołnierzy zostały w okresie PRL całkowicie zafałszowane i do dziś pozostają praktycznie nieznane.
Rój bliski jest archetypicznej postaci Anioła Zemsty lub Świętego-Wojownika. Jest ucieleśnionym mitem - pocieszycielskim dla ludzi, za których walczy, złowrogim dla przeciwników. Ludność wielbi go i darzy czcią, szczególnie przepadają za nim dzieci, z którymi doskonale się porozumiewa (sam jest przecież w istocie "młodziankiem"). Jak istota mitologiczna ma dar zjawiania się nagle w dowolnym miejscu i czasie, toteż chłopi nigdy nie tracą nadziei na jego pomoc, zaś wrogowie nie mogą zaznać spokoju nawet w otoczeniu licznej i potężnie uzbrojonej straży.
Ich strach przed Rojem jest tak wielki, że niektórzy przypisują mu zdolność przebywania w kilku miejscach na raz! Jego Los jest z góry zapisany i wiadomo, że zmierza ku męczeńskiej śmierci. Widz nie śledzi tych losów z ciekawości, "co będzie dalej" i "jak to się skończy", lecz, jak w antycznej tragedii, odbywa z bohaterem oczyszczającą drogę ku zagładzie, która jest jednocześnie odrodzeniem.
Twórcy filmu pragną oddać sprawiedliwość zapomnianym obrońcom Boga, Honoru i Ojczyzny, ale także zrozumiałym, współczesnym językiem porozumiewać się z młodymi widzami. Zasadnicze pytanie filmu brzmi: "czy warto bronić przegranych spraw". Skoro jednak istnieje impuls ich obrony, pozostaje nadzieja, że nie są one do końca przegrane...
Zwiastuny (3)pokaż
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser IIMichał Zieliński
- Casting (reżyseria obsady)Michał Zieliński
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kameryI
- Asystent operatora obrazuwspółpraca
- Asystent operatora kameryw napisach nazwisko: Żelazko
- Operator Steadicam
- Podgląd video
- Oświetleniemistrz
- Wózkarz
- Krany kamerowe
- Gripw napisach nazwisko: Libermann
- Sprzętkamerakamerakamerakameraoświetleniowypodnośnikikrany kamerowekrany kamerowe
- Postprodukcja elektronicznaZakład Techniki Zdjęciowejkierownik
- Postprodukcja obrazu
- Transfer
- Laboratoriumkierownictwo
- Digital Intermediatesupervisor
- Korekcja barwna
- Kopia wzorcowa
- Scenografia
- Scenograf II
- Asystent scenografa
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Rekwizytor planu
- Współpraca rekwizytorska
- Brońhistorycznahistorycznahistoryczna
- Pojazdyhistorycznehistorycznehistorycznehistorycznehistorycznehistoryczne
- Usługi kowalskie
- Budowa dekoracji
- Kostiumy
- Kostiumy wojskowe
- Kostiumograf II
- Garderoba
- Mundury
- Wynajem kostiumówWydział Inscenizacji
- Muzyka
- Reżyseria dźwięku
- Dźwięk na planieTomasz Wójcik
- Mikrofoniarz
- Postprodukcja dźwięku
- Postsynchrony
- Zgranie dźwięku
- Mastering dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Przygotowanie materiałów do montażu
- Charakteryzacja
- Charakteryzator II
- Współpraca charakteryzatorska
- Asystent charakteryzatora
- Konsultacjakaskaderska ds. koni i zaprzęgówkaskaderska ds. koni i zaprzęgówmontażowahistorycznahistoryczna ds. scen religijnychmilitarnamilitarna; w napisach imię: MarekBHP
- Fotosy
- Making of
- Promocja
- Obsługa prawnaTomasz Stasiak
- Koordynacja grup rekonstrukcyjnych
- Choreografia walk
- Koordynacja kaskaderska
- Ewolucje kaskaderskiekonnekonneTomasz Olszewskikonnekonnekonnekonne
- Efekty pirotechniczne
- Opieka medyczna
- Zabezpieczenie przeciwpożaroweOchotnicza Straż Pożarna (Sulejówek)Ochotnicza Straż Pożarna (Serock)Zbych
- Ubezpieczenie filmu
- Efekty CGI
- Efekty specjalnena planiena planiena planie
- Napisy
- Statyści
- Obsługa planusamochody obsługi planusamochody obsługi planusamochody obsługi planusamochody obsługi planu
- Ochrona planu
- TransportPaweł Szczepaniak
- Catering
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planuw napisach imię: Bartłomiej
- Dyżurny planu
- Script (Sekretariat planu)
- Administracja
- Księgowość
- Kierownictwo biura
- Producent
- Produkcja
- Koprodukcja
- Współfinansowanie
- Dystrybucja
- Obsada aktorskastarszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój"starszy strzelec Bronisław Gniazdowski "Mazur"Ildefons Żbikowski "Tygrys", członek oddziału "Roja"plutonowy Władysław Grudziński "Pilot", członek oddziału "Roja"Tadeusz Skoczylas "Kot"Stanisław Tadżak "Wilk"porucznik Wyszomirski, funkcjonariusz UBPporucznik Roman Dziemieszkiewicz "Pogoda", brat "Roja"matka "Roja"Jerzy Dziemaszkiewicz, brat "Roja"Regina Dziemaszkiewicz, siostra "Roja"Stanisław Borodzicz "Wara""Burza"Czesław Czaplicki "Ryś"Henryk Pszczółkowski "Myśliwiec"Stanisław Świercz "Grom"Bolesław Częścik "Orlik"kapitan Zbigniew Kulesza "Młot", komendant XVI Okręgu NZWżona "Młota"major "Ostoja"chorąży Józef Kozłowski "Las", komendant XVI Okręgu NZWBolesław Szyszko "Klon", członek oddziału "Roja"Witold Borucki "Dąb", komendant XVI Okręgu NZW"Żbik""Wal""Góral"ojciec "Górala"Marta BurkackaBurkacka, matka MartyBurkacki, ojciec Martyhrabina Gąsowskafunkcjonariusz UBPJan Wodzyński, funkcjonariusz UBPkapitan UBPmilicjantmilicjantWładysław Nasierowski, sekretarz Komitetu Gminnego PPR w SońskuksiądzMarysia, dziewczyna "Pilota"siostra "Pilota"żona "Lasa"panna młoda"Sarna"strażniczka w śnie "Roja"Jurek w śnie "Roja"traktorzysta Wacekmilicjant z Ciechanowakolejarz z CiechanowaBończakchłopdziewczynkachłopiecżołnierz radziecki w knajpieżołnierz radziecki na dworcuAnton Tszeleznikovżołnierz radziecki na dworcuAleksandr Ivanochżołnierz radziecki na dworcuoficer sowieckisołdat w sadziesołdat w sadzieprokurator na procesie "Lasa"; w napisach błędne określenie roli: obrońca "Lasa"prokurator rozstrzelany przy pociągusędzia na procesie "Lasa"kasjerkapracownik bankustaruszek siedzący przy "Roju"pracownica banku; nie występuje w napisachobrońca "Lasa"; nie występuje w napisach
Variapokaż
HISTORIA ROJA w internecie
Patrz także:schowaj
- 2015Serial fabularny / Jerzy Zalewski