PARTITA NA INSTRUMENT DREWNIANY
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1975
- Premiera:1976. 04. 05
- Gatunek:Film psychologiczny, Film wojenny
- Barwny, 2236 m, 77 min
Lokacje: Serock (Rynek).
Z dala od frontu, w małym miasteczku w Generalnej Guberni, życie płynie sennie i na pozór spokojnie. Pewnego zimowego dnia przybywa niemiecki porucznik Anton: ogląda tartak, obserwuje ludzi, ich codzienne zmagania z nędzą, która będzie jego sprzymierzeńcem. Po uzyskaniu potrzebnych informacji zwraca się do właściciela tartaku - Łaciaka, proponując mu wykonanie pilnego, ale dobrze płatnego zamówienia. Łaciak ucieszony perspektywą dużego zarobku werbuje cieśli i chociaż fakt podjęcia pracy dla Niemców budzi niechęć mieszkańców miasteczka - udaje mu się nakłonić kilku ludzi.
"Szefem" grupy odpowiedzialnym za terminowe i fachowe wykonanie zamówienia Anton mianuje cieślę Weycha, dobrego fachowca, zmuszonego do przyjęcia tej pracy ciężką chorobą młodszej córeczki, dla której musi zdobyć lekarstwa i jedzenie.
Ze szkicu zrobionego przez Antona Weych orientuje się, że mają wykonać solidną szubienicę na czterdziestu ludzi. Robotnicy buntują się, chcą odejść, ale nie bardzo mogą sobie na taki luksus pozwolić. Zdają sobie bowiem sprawę, że ich odmowa mogłaby spowodować represje w stosunku do nich, a nawet i mieszkańców całego miasteczka, zaś skazańców, którzy mają zostać przywiezieni tuż przed egzekucją i tak by to nie uratowało.
Anton pragnie zamienić egzekucję w wielkie widowisko i nadać jej "elegancką" oprawę. Nakazuje nawet miejscowemu proboszczowi wygłoszenie "stosownego" kazania do mieszkańców. Ksiądz buntuje się, próbuje nawet protestować przeciw egzekucji a także jej spektakularnym ozdobnikom wobec niemieckiego pułkownika, który jednak, choć rozumie racje moralne księdza, sam "umywa ręce" twierdząc, że odpowiedzialnym za egzekucję jest specjalnie do tego celu wyznaczony Anton.
Porucznik Anton otrzymuje rozkaz przyspieszenia egzekucji, która ma się odbyć o świcie. Ponagla i terroryzuje cieśli. Nocą na opustoszałym rynku, przy świetle lotniczych reflektorów, rośnie szubienica. Nikomu nie wolno przechodzić przez plac, a nawet wyglądać z okien - reflektory omiatają co chwila fasady domów.
Doprowadzając swój perfidny plan do końca Anton znęca się moralnie nad robotnikami, wypłacając im zarobione pieniądze na oczach licznie zebranych w gospodzie sąsiadów. Weych wraca do domu; jego córeczka nie żyje, nie może już jej pomóc.
O świcie Niemcy spędzają wszystkich mieszkańców na plac, szykują się do makabrycznego widowiska: gra wojskowa orkiestra, operatorzy kroniki kręcą film, trwa próba mikrofonów. Są tak pewni sukcesu, że żaden z nich nie zauważył przeciskającego się przez przygnębiony i wrogi wobec niego tłum Weycha, który z ukrytą pod ubraniem bańką nafty dociera do olbrzymiej konstrukcji. Udaje mu się wbiec na szubieniczne podium, oblewa je naftą i podpala. Hitlerowcy strzelają, ale ogień szybko pochłania szubienicę, a także ciało zastrzelonego Weycha...
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskacieśla Weychporucznik Antonwłaściciel tartaku ŁaciakStulpaPileckiwoźnica KosmaSułakksiądzżołnierz, pułkownikwikarywłaściciel gospody Koryntkowaloperator kroniki filmowejoficer dyżurnyżandarmhandlarkastarsza córka WeychaElżbieta Zawodniakmłodsza córka Weychanie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
PARTITA NA INSTRUMENT DREWNIANY | |
Dramat | |
Autor | Stanisław Grochowiak |
Nagrodyschowaj
- 1976Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za zdjęcia
Patrz także:schowaj
- 1963Spektakl telewizyjny / Stanisław Grochowiak / Barbara Bormann
- 1974Spektakl telewizyjny / Stanisław Grochowiak / Stefan Szlachtycz