KAPELUSZ PANA ANATOLA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1957
- Premiera:1957. 11. 11
- Gatunek:Komedia
- Czarno-biały, 2846 m, 88 min
Lokacje: Warszawa (Plac Konstytucji, Plac Zbawiciela, dzisiejszy "Smyk", Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Rynek Nowego Miasta, skrzyżowanie obecnych ulic Nowolipki i Alei Jana Pawła II).
"Nareszcie komedia!" - z radosnym okrzykiem ulgi recenzenci witali w 1957 r. pojawienie się na ekranach kin pierwszej części tryptyku Jana Rybkowskiego o przygodach pana Anatola, statecznego, nieco safandułowatego kasjera Państwowego Zakładu Ubezpieczeń. Widzowie, którym ówczesna polska kinematografia serwowała niemal wyłącznie dzieła przytłaczające ładunkiem tragizmu, dramatycznych konfliktów, szarością beznadziejnej egzystencji, wręcz oblegali kina, w których od czasu do czasu pojawiało się jakieś pogodniejsze dziełko. Stąd popularność "Anatolowej" serii (oprócz "Kapelusza" Jan Rybkowski nakręcił także "Pan Anatol szuka miliona" oraz "Inspekcja pana Anatola"), mimo licznych jej niedostatków scenariuszowych. "Kapelusz pana Anatola" to film z gatunku komedii pomyłek z elementami kryminalnymi. Jej bohater, poczciwy warszawski urzędnik, będący całkowicie pod pantoflem swej energicznej małżonki, kupuje sobie pewnego dnia nowy kapelusz. Ten nieistotny z pozoru fakt daje początek całej serii niezwykłych wydarzeń. Oto bowiem pan Anatol, podróżujący do pracy i z pracy środkami komunikacji miejskiej, ilekroć sięga do kieszeni znajduje tam różne kosztowności: zegarki, bransoletki itp. Niezwykle tym zaskoczony i zaniepokojony, zgłasza się na milicję. Jednak cenne drobiazgi nie przestają wpływać do jego kieszeni.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaAnatol Ryszard Kowalski, kasjer w PZUManiuśka Kowalska, żona AnatolaJerzy, szef ManiuśkiFeluś Piwko, inkasent ganguinspektor-major MOJan Wolski, dyrektor oddziału PZUczłonek bandy - mężczyzna z kapeluszem w kondukcie pogrzebowymczłonek bandyKajtuś, członek bandykomisarz-kapitan milicjiMigdał, milicjant grający z Anatolem w szachyKicia, członkini gangumężczyzna z kapeluszem - członek bandy; nie występuje w napisachmilicjant obserwujący lokal Felusia Piwko; nie występuje w napisachkonduktor w autobusie; nie występuje w napisachnie występuje w napisachkoleżanka z pracy - kobieta na przyjęciu; nie występuje w napisachreporterka; nie występuje w napisachsekretarka majora; nie występuje w napisachgospodyni przyjęcia; nie występuje w napisachpasażer autobusu; nie występuje w napisachkolega z pracy - gość na przyjęciu; nie występuje w napisachmężczyzna z kapeluszem - członek bandy; nie występuje w napisachpsychiatra; nie występuje w napisachkobieta na przyjęciu imieninowym; nie występuje w napisachmilicjant w cywilu obserwujący lokal Felusia Piwko; nie występuje w napisachportier "Dziadzio" w PZU; nie występuje w napisachreporterka "Życia Warszawy"; nie występuje w napisachgość na imieninach; nie występuje w napisachmilicjant zabierający pana młodego; nie występuje w napisachprzekupka; nie występuje w napisachgość na przyjęciu imieninowym; nie występuje w napisachsprzedawca kapeluszy w domu handlowym; nie występuje w napisach"Gruby", członek bandy; nie występuje w napisachmilicjant zabierający mężczyzn z kapeluszami z restauracji; nie występuje w napisachmężczyzna w gabinecie dyrektora PZU; nie występuje w napisachzłodziej; nie występuje w napisachdziennikarz; nie występuje w napisachkobieta na przyjęciu imieninowym; nie występuje w napisachmężczyzna w gabinecie dyrektora PZU; nie występuje w napisachurzędnik PZU, kolega Anatola; nie występuje w napisachkapelusznik; nie występuje w napisach
Patrz także:schowaj
- 1958Film fabularny / Jan Rybkowski
- 1959Film fabularny / Jan Rybkowski