Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OKOLICE SPOKOJNEGO MORZA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1981
  • Premiera:
    1983. 12. 12
  • Gatunek:
    Film obyczajowy
  • Barwny, 2348 m, 82 min

    Lokacje: Szczecin, Świnoujście.

Po pięciomiesięcznym rejsie załoga statku kapitana Romana Markowskiego z niecierpliwością oczekuje wejścia do portu w Świnoujściu. Okazuje się jednak, że wszystkie nabrzeża są zajęte i trzeba czekać kilka dni na redzie. Wiadomość ta wywołuje wzburzenie, jeden z marynarzy wyskakuje za burtę, aby wpław dopłynąć do brzegu, a drugi oficer, przyjaciel kapitana Ryszard Kalewik ulega ostremu atakowi depresji i zostaje motorówką odstawiony do szpitala. Zachowywał się on dziwnie już od powrotu na statek w Hamburgu po czterodniowej nieobecności, za co grożą mu poważne konsekwencje służbowe.
Gdy statek wreszcie wchodzi do portu, kapitan Markowski nie znajduje w tłumie oczekujących swej dziewczyny, Teresy, dom także zastaje pusty. Teresa jest aktorką, ma liczne grono przyjaciół, uważa, że Roman nie ma prawa skazywać jej na nieustanne wyczekiwanie. Wkrótce jednak się spotykają i pogodzeni snują plany długiego, wspaniałego urlopu, zamierzają też złożyć wizytę mieszkającym w Ostródzie rodzicom Teresy. Markowski odwiedza w szpitalu psychiatrycznym Kalewika, który wyjawia mu przyczynę spóźnionego powrotu na statek - wahał się, czy nie zostać w Hamburgu na stałe. Teraz, spodziewając się zakazu pływania, jest przerażony perspektywą życia na lądzie.
Telefon od byłej żony Barbary przypomina kapitanowi o obowiązkach rodzicielskich. Ich syn Robert, od dwóch lat mieszkający u rodziców Romana, czasami znika. Barbara uważa, że powinni z synem poważnie porozmawiać i proponuje wspólny wyjazd do dziadków. Kartka od Roberta, którą zdziwiony Roman zastał po powrocie, wyjaśnia sprawę - w tajemnicy przed opiekunami zdawał on egzaminy do Wyższej Szkoły Morskiej i został przyjęty. Na czas studiów chciałby zamieszkać u ojca. Rodzice nie są zachwyceni, że syn sam zadecydował o swej przyszłości. Barbara obawia się, że straci go ostatecznie, Roman, dumny, że syn idzie w jego ślady, przeczuwa jednocześnie komplikacje z Teresą, gdy Robert zamieszka w jego domu.
Rodzinne spotkanie zostaje przerwane, gdyż Roman telefonicznie zostaje wezwany do Szczecina. Dyrektor proponuje mu przejęcie dużego, nowoczesnego statku, który - według planu - powinien niebawem wyruszyć w rejs na Daleki Wschód. Zapominając o obietnicach danych Teresie, planach wspaniałego wypoczynku, kapitan nieoczekiwanie dla samego siebie wyraża zgodę. Teresa nie wytrzymuje tej próby, następuje dramatyczne zerwanie. Tymczasem Robert, który znowu znikł, zatrudnił się do połowu ryb i ratując życie koledze uległ wypadkowi. Rodzice spotykają się w szpitalu przy łóżku syna. Wydaje się, że stosunki między nimi mogą się jeszcze ułożyć. Obiecują sobie spotkanie za pięć miesięcy, podczas następnego urlopu Romana.
Statek kapitana Markowskiego wyrusza w rejs, na jego pokładzie wśród starych, wypróbowanych członków załogi kapitana jest także Ryszard Kalewik, któremu, dzięki upartej interwencji szefa, zezwolono na powrót do pracy na morzu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1984
    Gdańsk - Gdynia - Sopot (Festiwal Filmowy "Ludzie i Morze")-Złoty Żagiel
2024.09.19 00:08:31
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.