WYJŚCIE AWARYJNE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1982
- Premiera:1982. 12. 26
- Gatunek:Komedia
- Barwny, 2427 m, 89 min
Lokacje: Wrocław (Dom Handlowy Renoma (PDT), Rynek Główny, ul. Świdnicka, boisko szkoły podstawowej nr 74 przy ulicy Kleczkowskiej, budynek Telewizji Polskiej przy ul. Karkonoskiej 8, więzienie na Świebodzkiej, Dworzec Główny PKP), Prusice (Rynek, Urząd Gminy), Kryniczno (kościół i plebania), Psary (dom i gospodarstwo Kolędów).
Prowincjonalne miasteczko z początku lat osiemdziesiątych. Wśród jego mieszkańców jest rodzina Kolędów. Pani Kolędowa jest energicznym naczelnikiem gminy, jej mąż safanduła zajmuje się domową hodowlą kaczek i uprawą kwiatów w "tunelach". Ich córka Dorota jest panną ładną i niepracującą. Intryga zaczyna się w momencie, gdy pani naczelnik dowiaduje się, że ma zostać babcią. Strach przed utratą autorytetu, skandalem i kompromitacją podsuwają jej iście piekielny pomysł - trzeba kupić narzeczonego z opłaconym rozwodem. Znalezienie kandydata pozostawia mężowi, którego ze sporą sumą pieniędzy wyprawia w tym celu do dużego miasta. Lawinowy przebieg wypadków obraca się, jak to często w komedii bywa, przeciwko sprawczyni całej intrygi. Okazuje się bowiem, że ani Dorota, ani ów kandydat - ekswięzień o pseudonimie "Szklarz", po ślubie nie mają wcale ochoty się rozstać. Natomiast od Kolędowej odchodzi jej mąż, który w sąsiadce znalazł lepszą towarzyszkę życia.
Akcja opiera się na zdarzeniach typowych dla ówczesnej obyczajowości. Autorzy w krzywym zwierciadle ukazują obłudę moralną dorosłych wobec ich dorastających dzieci. Bożena Dykiel zagrała niezwykle, czasem aż za bardzo energiczną kobietę w średnim wieku, która bardziej dba o pozory moralności niż o faktyczną kondycję własnej rodziny. Mąż mówiący z lekkim kresowym akcentem jest jej całkowicie podporządkowany, wręcz ubezwłasnowolniony. Obok nich oglądamy całą galerię prowincjonalnych notabli i typków z półświatka.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Script (Sekretariat planu)
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Efekty dźwiękowe
- Montaż
- Charakteryzacja
- Opracowanie graficzne
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaJadwiga Kolęda, naczelnik gminyWładysław Kolęda, mąż JadwigiDorota, córka KolędówBronek Sikora "Szklarz"komendant MOMaleszko, urzędnik gminyHelena Felczerowa, sąsiadka Kolędów"Kalafior", kumpel Bronkaksiądz proboszczpetent w urzędzie gminyurzędnik gminygość na weselupetent w urzędzie gminypetent w urzędzie gminytaksówkarzczłonek delegacji z województwasąsiadka Kolędówaktor w mundurze carskim w telewizyjnej toalecie; nie występuje w napisachseminarzysta; nie występuje w napisachstudentka Jolka; nie występuje w napisachksiądz, opiekun grupy seminarzystów; nie występuje w napisachchłopak na zabawie mający "walczyć" z Bronkiem; nie występuje w napisachgość na weselu; nie występuje w napisachportier w akademiku; nie występuje w napisachgość na weselu; nie występuje w napisachstudent na schodach akademika; nie występuje w napisachpracownica biura matrymonialnego; nie występuje w napisachfotograf w witrynie; nie występuje w napisachstudent chcący brać ślub z Dorotą; nie występuje w napisachgość na weselu; nie występuje w napisachpani Misia, kelnerka w lokalu; nie występuje w napisachstudent z gitarą; nie występuje w napisachmężczyzna w pociągu; nie występuje w napisachkobieta zaczepiona przez "Kalafiora" w gmachu telewizji; nie występuje w napisach