GŁOS Z TAMTEGO ŚWIATA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1962
- Premiera:1962. 10. 17
- Gatunek:Film obyczajowy
- Czarno-biały, 3197 m, 112 min
Lokacje: Kraków, Łódź, Warszawa.
W latach pięćdziesiątych w Krakowie miał miejsce proces pseudo-lekarza, który wyłudzał pieniądze i kosztowności od pewnej wdowy w zamian za "seanse" z jej dawno zmarłym mężem. Eskulap - hochsztapler, wcielając się w rolę medium potrafił być na tyle wiarygodny, że proceder przynosił dość pokaźne gratyfikacje. Wreszcie jednak oszusta zdemaskowano. Po kilku latach historia ta posłużyła za kanwę scenariusza dwóm wytrawnym literatom - Kornelowi Filipowiczowi i Tadeuszowi Różewiczowi. W historii medyka - oszusta najbardziej zainteresowały ich nie walory sensacyjne, czy "metafizyczne", lecz psychologiczne. Gros uwagi poświęcili więc analizie motywacji ofiar szarlatana. Co sprawia, że człowiek szukając ulgi w cierpieniu tak łatwo daje się okłamywać i ośmieszać? Scenarzyści próbują odpowiedzieć na te pytania, tworząc trzy dotknięte cierpieniem postacie. Pierwszą z nich jest staruszką, świadoma zbliżającej się śmierci; druga samotną telefonistką porzuconą przez narzeczonego; trzecia - młodą dziewczyną nieuleczalnie chorą na paraliż nóg. Reżyser, wierny swej realistycznej i czułej na codzienny konkret poetyce, ukazuje ich dramaty bez zbędnego patosu, lecz wnikliwie. Prostota i życiowa "sprawiedliwość" to jeden z głównych atutów "Głosu...". Drugim jest bez wątpienia aktorstwo. Znakomitą kreację stworzył zwłaszcza Kazimierz Rudzki jako lekarz - oszust Aksamitowski. Podobała się także Wanda Łuczycka w trudnej roli jego "nawiedzonej" współpracownicy. Znakomicie wywiązały się również ze swych zadań odtwórczynie postaci trzech nieszczęśliwych "pacjentek" - Tatiana Czechowska, Danuta Szaflarska i debiutująca na ekranie Marta Lipińska.
Akcja filmu toczy się na początku lat sześćdziesiątych w Krakowie. Niespełniony lekarz nazwiskiem Aksamitowski, mimo że nie ukończył studiów medycznych, zarabia na życie udzielaniem porad lekarskich. Pewnego dnia poznaje byłą pielęgniarkę, która twierdzi, że słyszy głosy z "tamtego świata". Od tej pory oboje postanawiają wspólnie naciągać naiwnych, serwując im usługi z pogranicza medycyny i spirytyzmu. Początkowo wszystko układa się bez zarzutu. Jednak przychodzi moment, gdy praktykami Aksamitowskiego zaczyna się interesować sąd.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Opracowanie muzycznemuzyka taneczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaZenon AksamitowskiWiktoria Habrykrejentowa Anna Kotulińskatelefonistka Stanisława EdelmanHela Fabiańczykowaprofesor Choberski, ojciec UrszuliChoberska, matka UrszuliUrszula ChoberskaJola, kochanka AksamitowskiegoBarańskiBarańska; w napisach inicjał imienia: M.Andrzej, kolega Urszulikwiaciarka w barzeAniela, gospodyni Aksamitowskiegorozmówczyni kwiaciarki w barzetancerz w masce żaby na balu maskowymKrysia, sąsiadka Edelmanowej; nie występuje w napisachmajster malarski; nie występuje w napisachnie występuje w napisachEla, córka Barańskich; nie występuje w napisachmężczyzna na seansie u Wiktorii; nie występuje w napisachpacjent Aksamitowskiego; nie występuje w napisachlekarz Jaś, kolega Aksamitowskiego z czasów studenckich; nie występuje w napisachnie występuje w napisachkobieta na seansie u Wiktorii; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachmilicjant rozmawiający z rejentową; rola dubbingowana przez Zbigniewa Józefowicza; nie występuje w napisachporzucony mąż na seansie u Wiktorii; nie występuje w napisachmalarz; nie występuje w napisach
- Obsada dubbingumilicjant rozmawiający z rejentową; rola Piotra Pawłowskiego; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1962Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
- 1963Mar del Plata (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda aktorska
- 1963Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
I stopnia - 1963Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
II stopnia