MNIEJSZE ZŁO
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2009
- Premiera:2009. 10. 23
- Barwny (negatyw: Kodak), 110 min
Okres zdjęciowy: 22 lutego - 24 lutego (zdjęcia uciekające), 15 kwietnia - 15 czerwca 2008.
Lokacje: Warszawa, Gdańsk.
Film "Mniejsze zło" w podstawowej warstwie ma być opowieścią o młodym studencie, owładniętym chęcią zostania pisarzem, który w latach 1980 - 82, a więc w realiach późnego PRL-u, zaczyna funkcjonować jako uznany autor. I choć nie napisał samodzielnie żadnej książki udaje mu się lawirować i nieźle prosperować finansowo.
Motorem działania głównego bohatera jest obsesja bycia k i m ś, osiągnięcia znaczącego, powszechnie zauważalnego sukcesu. W tamtej epoce pozycję zapewniał sam fakt bycia pisarzem. Bohater sięga więc po odpowiednie sposoby, nie cofając się przed plagiatem. Zyskuje status znanego prozaika i autora nadawanego w zachodnich rozgłośniach słuchowiska. Bogata paleta chwytów zastępuje jednak prawdziwą twórczość, bowiem bohater nie potrafi pisać. Utwory, dzięki którym funkcjonuje, po prostu w sprzyjających okolicznościach wykorzystał. Nie miał skrupułów, bo bacznie obserwował otoczenie, od własnego ojca poczynając i łatwo pojął, że najszybciej pną się w górę cwaniacy i że w bagnistych realiach PRL-u takim jest najłatwiej. Wyrzuty sumienia wyklucza dzięki obłudnemu przekonaniu, że przecież nikomu nie robi krzywdy, a wykorzystane utwory nie mogłyby zaistnieć, gdyby ich pod swoim nazwiskiem nie opublikował. Funkcjonowanie ułatwia mu termin-klucz, który stale z różnych ust słyszy: owo "mniejsze zło". Relatywizm moralny, który się za nim kryje daje wygodę, uspokojenie i pozwala się wyzbyć wątpliwości.
Jednak przychodzi opamiętanie. Do myślenia daje mu wybuch pogardliwej złości pokornej dotąd matki, która nie wytrzymuje zakłamania ojca. Potem, podczas stypy po pogrzebie ojca, bohater dowiaduje się szczegółów z przeszłości zmarłego i robi to na nim duże wrażenie, bo o takie wybory życiowe ojca-karierowicza nawet nie podejrzewał.
Przeżywa też wizytę w posierpniowym Gdańsku, spotkanie z matką zastrzelonego w 1970 stoczniowca, udział w manifestacji 11 listopada. Wreszcie następuje szok po wprowadzeniu stanu wojennego. W bohaterze powoli dojrzewa przemiana. Próbuje naprawić dawne grzechy, a ich ostatecznym odkupieniem stanie się pobyt w więzieniu, z którego wychodzi odmieniony i gotowy do poświęceń.
Zwiastunpokaż
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser IInie występuje w napisach
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazuIIII
- Oświetleniemistrz
- Wózkarz
- Obsługa agregatu
- Sprzęt
- Korekcja barwna
- Digital Intermediate
- On-line
- Transfer
- Skanowanie
- Kierownictwo techniczneZakład Techniki Zdjęciowej WFDiF
- Laboratoriumkierownictwo
- Scenografia
- Scenograf II
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Kostiumy
- Kostiumograf II
- Asystent kostiumografa
- Muzyka
- Wykonanie muzykisaksofonsaksofoninstrumenty perkusyjneinstrumenty perkusyjnefortepianfortepian, kontrabasakordeontrąbkagwizd
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Realizacja nagrań
- Dźwięk
- Mikrofoniarz
- Efekty synchroniczne
- Udźwiękowienie
- Zgranie dźwiękuDolby Digital EXDolby Digital EXDolby Digital EX; współpracaDolby Digital EX; współpraca
- Kierownictwo studiaWydział Dźwięku WFDiF
- Obsługa studia
- KonsultacjaPavel ŠtverákDolby
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
- Charakteryzacja
- Charakteryzator II
- Asystent charakteryzatora
- Make-up bus
- Fotosy
- Statyści
- Opieka medyczna
- Konsultacjakaskaderskads. kolejnictwa; nie występuje w napisach
- Napisy
- Efekty specjalnenie występuje w napisach
- Efekty komputerowe
- Transport
- Catering
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Asystent kierownika produkcji
- Kierownictwo planu
- Dyżurny planu
- Script (Sekretariat planu)
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Administracja
- Producent
- Produkcja
- Współfinansowanie
- Dystrybucja
- Obsada aktorskaKamil Nowakmatka KamilaMieczysław Nowak, ojciec KamilapacjentaktorkalekarkaMareczek Kolendaeseistka, siostra lekarkipublicystapoetkastudentkaesbekstarsza kobietasekretarz POP w ZLPAndrzej, korespondent prasy szwedzkiejmagisterredaktorka z Polskiego Radiakierowniczka DPT w Radziejowicachakowiec, kolega ojcalekarz wenerologksiądztowarzysz, kolega ojcadziałacz, kolega ojcamężczyzna w kościeleesbekwolontariuszdziałacz "Solidarności"choryesbekgospodyniciotka Kamilakioskarkagość kawiarni ZLPszachista w kawiarni ZLPwędkarzblondynbrunetsąsiad Mareczkastudentstudentstudentstudentkachłopak z plecakiemtajniaksprzedawca karpisalowaNorbert WilkowskipielęgniarzRobert Wantmilicjant
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
CAŁY CZAS | |
Powieść | |
Autor | Janusz Anderman |
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 2010
- 2010
- 2010Nowy Jork (The New York Polish Film Festival)-Nagroda Publiczności