Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOUS NOUS SOMMES TANT HAIS

  • Tytuł polski: TAK BARDZO SIĘ NIENAWIDZILIŚMY
  • Film fabularny - telewizyjny
  • Produkcja:
    Francja, Austria
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 117 min

Zrealizowany dla uczczenia 50-lecia istnienia Unii Europejskiej, przy współpracy Komisji Europejskiej i finansowym udziale Europejskiej Unii Nadawców EBU, telewizyjny film ukazujący narodziny wspólnej Europy, trudny proces przełamywania narosłych przez lata II wojny antagonizmów i uprzedzeń. Akcja koncentruje się wokół dwuletnich starań o utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali - organizacji, która zapoczątkowała integrację gospodarczą Europy, co w konsekwencji przyniosło powstanie Unii Europejskiej. Na tle tych polityczno-historycznych wydarzeń z udziałem aktorów odtwarzających autentyczne postaci (Jeana Monneta, Roberta Schumana, Konrada Adenauera) rozgrywa się wątek Francuzki Marie i Niemca Jurgena oraz ich bliskich. W roli Marie wystąpiła Sarah Biasini - córka tragicznie zmarłej w 1982 r. aktorki Romy Schneider. Jurgena zagrał polski aktor Paweł Deląg, który w filmie wypowiada swoje kwestie po francusku. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne pozyskane dzięki pomocy Komisji Europejskiej, co nadaje całości wymiar niemal dokumentalny. Film miał uroczystą premierę 15 lutego tego roku we Francji w obecności 900 gości, w tym licznych przedstawicieli Komisji Europejskiej, zaś jego premiera telewizyjna odbyła się 24 marca na antenie francuskiej telewizji publicznej France 3.
9 maja 1950 r., w piątą rocznicę zakończenia II wojny światowej, Robert Schuman, ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, przedstawia na posiedzeniu rządu projekt utworzenia organizacji nadzorującej przemysł wydobywczy i stalowy krajów Europy Zachodniej. Jego pomysłodawcą jest francuski ekonomista Jean Monnet. Inicjatywa ta wywołuje liczne protesty - tak we Francji, jak i w innych krajach. Mnożą się zarzuty, że Francja chce się układać z niedawnym wrogiem, rodzą się obawy, że Niemcy odbudują swoją przedwojenną potęgę gospodarczą. Wydarzenie to szeroko relacjonują różne europejskie gazety, do Paryża przybywa więc wielu zagranicznych dziennikarzy. Jest wśród nich także młody Niemiec ze Stuttgartu, Jurgen Koeller. Po pracy wstępuje z kolegami do piwiarni, gdzie zauważa młodą kelnerkę. Okazuje się, że to Marie, dziewczyna, którą Jurgen poznał w czasie wojny. Był wtedy podoficerem Wehrmachtu, zajmował mieszkanie piętro wyżej nad mieszkaniem Marie. Spotykał dziewczynę na schodach. Od razu bardzo mu się spodobała. Ona też zwróciła uwagę na przystojnego Niemca. Wbrew rozsądkowi i powszechnemu odczuciu, nakazującemu nienawiść wobec wroga, zaczęli się spotykać. Niezobowiązująca znajomość przekształciła się w gorące uczucie, które musieli skrywać przed światem. Gdy w 1945 r. Jurgen trafił do niewoli, stracił Marie z oczu. W 1948 r. wrócił wreszcie do rodzinnego miasta, długo nie mógł się odnaleźć w nowej rzeczywistości. W końcu zaczął pracę, znalazł sobie narzeczoną - córkę wspólnika swego ojca, z którą wkrótce ma się żenić. Nie próbował szukać swej wojennej ukochanej. Nie wie, że siedem miesięcy po ich rozstaniu dziewczyna urodziła synka. 5-letni teraz Pierre nie zna nawet imienia swego ojca. O tym, kto nim naprawdę jest, wiedzą tylko rodzice Marie i jej brat. Rodzina nie mogła jednak darować dziewczynie takiej hańby, zerwała z nią wszelkie kontakty. W obawie przed przykrymi konsekwencjami Marie nie wspomina o synku także Jurgenowi. Nie chce z nim rozmawiać, prosi, żeby nie próbował się z nią więcej kontaktować. On jednak nie potrafi już o niej zapomnieć. Kiedy dzięki pomocy swego francuskiego przyjaciela Jurgen dowiaduje się o istnieniu Pierre'a, jeszcze usilniej zabiega o poznanie prawdy. Udaje mu się także spotkać z Pierrem. Również Marie stopniowo przełamuje żal i niechęć wobec Jurgena. Widać, że i w niej dawne uczucie nie do końca wygasło. Tymczasem negocjacje w sprawie ostatecznego podpisania Traktatu Paryskiego, powołującego do życia Europejską Wspólnotę Węgla i Stali zbliżają się do finału. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
    Franck Apprederis
     
  • Scenariusz
    Jean-Michel Gaillard
     
    Franck Apprederis
     
  • Zdjęcia
    Flore Thulliez
     
  • Obsada aktorska
    Sarah Biasini
    Marie Destrade
    Jürgen Köller
    Bernard-Pierre Donnadieu
    Jean Monnet
    Christine Boisson
    Jeanne
2017.02.11 07:24:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.