BRACISZEK
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2007
- Premiera:2007. 04. 02
- Barwny, 98 min
Lokacje: Kazimierz Dolny, Wąwolnica, Wilków.
W filmie wykorzystano następujące utwory: Bedetto Marcello "Concerto per oboe e archi d-moll" cz. II Adagio; Jan Sebastian Bach "Concerto No. 5 in f-moll for Harpsichoerd and Strings-Allegro Assai"; Karl V. Dittersdorrf "Concerto in G Major" cz. II Adagio; Antonio Vivaldi "Concerto per mandolini e archi C-Dur" część 1 Allegro, cz. II Largo; Antonio Vivaldi "Double Concertofor two flutes, strings and harpsichord in C-Dur" RV 533 cz I Allegro molto; Pescetti Arr. Susan Kanzian/Ed Lewis "Andante Espressivo from Sonata in c-moll; John Leach and Laurence Joyce "Veneziana V.1."; Antonio Vivaldi "Concerto per violino e archi a-moll" cz. II Largo oraz pieśni kościelne i religijne.
Pierwowzorem postaci Braciszka jest sługa boży, franciszkanin, brat Alojzy Kosiba - "Alojzeczek", kwestarz i jałmużnik żyjący w latach 1855-1939. W tym życiorysie nie ma ani cudów, ani sławy, a jedynie prostoduszne zbieranie przez całe życie okruchów świętości. I nie chodzi tylko o ten tak widoczny "nadmiar" dobroci, gorliwości, modlitwy, lecz również o każdy inny przejaw jego życia.
Braciszka poznajemy w ostatnich dniach jego życia, kiedy z właściwą sobie dobrotliwością podejmuje decyzję o odejściu z tego świata, aby swoją śmiercią okupić życie ciężko chorego młodego chłopaka i uratować go. W kolejnych odsłonach zmierzających do finału Braciszek żegna się z ziemskim życiem i cieszy się na spotkanie z wiecznością. Pomiędzy tymi scenami-stacjami w retrospekcjach odkrywamy tę niezwykłą postać. Poznajemy go jako zakonnika zatopionego w żarliwej modlitwie w ciszy klasztoru oraz jako kwestarza zakonnego, oglądamy go w kontaktach z powszednim życiem i ze zwykłymi ludźmi.
W tej hagiografii piękne jest skierowanie percepcji ku rzeczom zwyczajnym, powszednim: kotlet mielony "zwędzony" dla biednych, własnoręcznie zrobione koperty jako prezent dla Braciszka, pęto kiełbasy, jabłka wypatrzone pod łóżkiem i wiele innych drobiazgów - właśnie ten mikroświat rzeczy i drobnych spraw wprowadza do opowieści wymiar poetycki i swoistą mistykę codzienności. Te z pozoru zgrzebne relacje opisujące życie i czyny Braciszka, mają wewnętrzne światło.
Życie brata Alojzego zostało opisane przez świadków jego świętości, ludzi równie prostych i prostodusznych jak on sam, i to właśnie oni kreślą perspektywę, w jakiej oglądamy ich świętego. Braciszek jest integralną częścią pewnego pejzażu, nie tylko tego dosłownego, ale i ludzkiego, pewnej mentalności prawie że odwiecznej niczym polny głaz, dlatego wszystko tu ma cechy rytuału, odprawiania ceremonii, jakiejś mszy żywota powszedniego. Wszystko to odbywa się w świątyni polnych dróg, opłotków i obejść wiejskich, do których przybywa wysłannik klasztoru. Klasztor, życie klasztorne jako świat tajemniczy i osobny, zawsze budzący ciekawość, tutaj jawi się bardzo zwyczajnie, zgodnie z ludzką miarą.
"Duch św. Franciszka odrodził się w tym klasztorze" - napisał kardynał Karol Wojtyła, otwierając proces beatyfikacyjny brata Alojzego Kosiby. [TVP]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Asystent reżysera
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent techniczny operatora
- Oświetleniemistrz
- Wózkarz
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Rekwizyty
- Współpraca rekwizytorska
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Ewolucje kaskaderskie
- Fotosy
- Opracowanie graficzne
- Konsultacja
- Redakcja
- Transport
- Cateringnie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- Dyżurny planu
- Script (Sekretariat planu)
- Obsługa finansowa
- Producent wykonawczy
- Produkcja wykonawcza
- Produkcja
- Obsada aktorskaPiotr Kosiba, brat Alojzybrat Jacekojciec Melchior/ojciec Wychowawcazakonnikproboszczproboszczzakonniknowicjuszojciec Benedyktproboszczproboszczproboszczdziedzicojciec gwardianbrat Leonnowicjuszojciec Prowincjałbrat Zefirynnowicjuszlekarzbrat Placydzakonnikzakonnikkuchcik; w napisach nazwisko: Wędałowskibrat Florentysyn piekarzagospodarzmężczyznawłóczęgadrogerzystaposługaczka Mariababagospodyniżona leśniczegożebraczkagospodarzMariusz Glegołapan młodykłócąca sięgość w zakoniegospodyniJanusz HercchłopJózef Jasińskigość w zakoniegospodarzMirosława Kluziakkłócąca sięKamil KluziakchłopiecAntoni Kobiałkafurmanwiejska kobietakobieta; w napisach nazwisko: KorczerowskaJerzy Kowalskigość w zakoniegość w zakonieklientRoman Liszewskiorganistagość w zakoniesłużąca leśniczegogospodyni proboszczaksiądz celebrantJanusz Michalakgość w zakoniegospodarzLeszek Nowakowskigospodarzkobieta z miasteczkagospodynikalekawłóczęgagospodyniubogiStanisław PustelnikfurmanmatkachłopsprzedawczyniJan Sikoragość w zakonieAntoni Skoczekfurmangospodarzdziewczynkagospodynikobietakobietakobietagospodynileśniczygospodarzwnukfryzjerwiejski wyrostekgłosgłosgłosgłosgłos
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
PATRON MALUCZKICH | |
Autor | Bogdan Brzuszek (redaktor książki) |