Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CIERPKIE GŁOGI

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1966
  • Premiera:
    1966. 10. 25
  • Gatunek:
    Film obyczajowy
  • Czarno-biały, 2400 m, 82 min

    Lokacje: Siary pod Gorlicami (pałac rodziny Długoszów).

Po sześciu latach nieobecności powraca do rodzinnej wsi Staszek Gilarz, były prowodyr miejscowej młodzieży, wyrzucony ze szkoły (dla dorosłych) za szczeniackie zaloty do swej nauczycielki Marty Szymańskiej. Jego powrót wywołuje u Marty, pamiętającej go jako prymitywnego, a przy tym zarozumiałego choć zdolnego chłopaka, uczucie niepokoju i rozdrażnienia. Jawnie okazuje mu swą niechęć, niweczy każdą podejmowaną przezeń próbę nawiązania z nią kontaktu, nie zauważa zmian, jakie w nim zaszły. Nie może jednak przestać o nim myśleć, bo w gruncie rzeczy nigdy nie był jej całkiem obojętnym. Stan napięcia i rozdrażnienia młodej nauczycielki potęgują konflikty natury zawodowej. Marta nie może zgodzić się z kierownikiem Palkowskim, przekładającym interes osobisty nad dobro szkoły i uczniów. Wbrew jego życzeniom nie przepuszcza do następnej klasy syna wpływowego pracownika stadniny. Kierownik zemści się na niej podle i okrutnie, wykorzystując w tym celu wrogie nastawienie wsi, a więc i dzieci, wobec uczennicy Alinki, córki jedynego we wsi ateisty, szykanowanej za poglądy ojca. Ostrzyżona jako "zdrajczyni", pobita przez chłopców, przerażona i oszołomiona - dziewczynka ulega wypadkowi. Marta jedzie z nią do szpitala, a następnie umieszcza w szkole świeckiej w Krakowie. Sama też jest zdecydowana opuścić wieś. Ale gdy wraca - nie zastaje już skompromitowanego Palkowskiego. Kierownikiem szkoły jest Gilarz, który - chcąc okazać się jej godnym, zdobył w ciągu sześciu lat nieobecności we wsi dyplom nauczycielski.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZCZĘŚCIE PANI JANINY
Opowiadanie
AutorZofia Posmysz
W napisach filmu nie ma wzmianki o pierwowzorze literackim scenariusza.
Opowiadanie ukazało się w zbiorze "Przystanek w lesie" (Warszawa, 1965). Jest adaptacją słuchowiska radiowego z 1964 pt. "Zanim mnie pani pozna".

Varia
pokaż

2024.06.06 02:24:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.