STAWKA WIĘKSZA NIŻ ŻYCIE
HASŁO (11)
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1968
- 55 min
Lokacje: Wrocław (Ostrów Tumski - ul. Świętego Marcina, okolice kościoła św. Krzyża, osiedle Zalesie, ul. Chełmońskiego), Łódź (perony dworca kolejowego Łódź Kaliska), Gdynia (Bulwar Nadmorski, Klif Orłowski).
Rok 1944. Kloss jedzie do Francji, gdzie czeka na niego Ornel, członek podziemia. Wspólnie mają odbić aresztowanego wcześniej Bogdana. Pociąg, w którym jechał J-23 został jednak zbombardowany, co spowodowało opóźnienie w jego podróży. W miasteczku pojawił się natomiast von Vormann. Ornel nie ma prawie żadnych danych na temat Klossa, wie jedynie, że jest oficerem Abwehry. Sądząc, że rozmawia z J-23 przekazuje hasło von Vormannowi. Szybko orientuje się, że popełnił błąd, co gorsza Niemiec śledzi go. Wszystko zbiega się w czasie z zaplanowanym transportem broni. Ornel musi w nim uczestniczyć, tylko on zna wystarczająco dobrze niemiecki. Plan nie powiódł się jednak do końca: doszło do strzelaniny, w której Hubert został ciężko ranny. Trafia do szpitala, gdzie tuż przed śmiercią przekazuje odzew przesłuchującemu go Elertowi i von Vormannowi. To właśnie ten drugi ma odnaleźć agenta J-23. O całej sytuacji nie wie Kloss, odpowiada na hasło von Vormanna. Niemiec daje mu jednak szansę: za milczenie żąda pieniędzy. Hans oraz Francuzi, Joanna i Hugon, planują wspólną akcję: Elert otrzymuje informację o fałszywym miejscu zrzutu. Kloss kieruje podejrzenia na von Vormanna, wspólnie z majorem przeszukują jego mieszkanie. Elert jedzie na miejsce zrzutu, J-23 spotyka się z von Vormannem. Dochodzi między nimi do walki - Niemiec zabija się, spadając z urwiska. W tym czasie Hugon wraz z oddziałem uwalnia Bogdana.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaHans Kloss, w rzeczywistości Stanisław KolickiJeanne Molemajor Elertporucznik von Vormann"Hugon", szef MaquisHubert Orneloficer Wehrmachtugosposia Jeanne Mole; nie występuje w napisachFranz, człowiek Elerta śledzący Klossa; nie występuje w napisachkapitan Wehrmachtu, znajomy Jeanne Mole; nie występuje w napisachżołnierz ze sztabu Abwehry odprowadzający Klossa na kwaterę; nie występuje w napisachżandarm sprawdzający dokumenty jadących ciężarówką; nie występuje w napisachlekarz Abwehry; nie występuje w napisachkolejarz, łącznik Klossa; nie występuje w napisach
ZDRADA (12)
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1968
- 64 min
Lokacje: Wrocław (Dworzec Główny PKP, Teatr Lalek, Teatr Polski, klub "Pałacyk" przy ul. Kościuszki, budynek Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy ul. Joanitów, ul. Smoluchowskiego, hotel "Monopol", Muzeum Narodowe, ul. Łukasińskiego, kamienica przy ul. Smoluchowskiego 56, willa przy ul. Parkowej 1/3), Łódź (pałac Poznańskich - obecne Muzeum Historii Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej, podwórze kamienicy przy ul. Sienkiewicza 33).
Rok 1944, Berlin. Kloss spotyka się z Christin Kield, szwedzką aktorką współpracującą z Gestapo. Christin mści się w ten sposób na polskim podziemiu za śmierć narzeczonego - Heiniego, który zginął w Warszawie. Hans otrzymuje zadanie zabicia Christin, ale idąca na spotkanie z Klossem aktorka zostaje porwana. Szuka jej zarówno Kloss, jak i Gestapo. Hans przeszukuje mieszkanie Christin, znajduje tam dowód współpracy aktorki z rezydentem wywiadu amerykańskiego w Szwecji. W mieszkaniu Kield pojawia się też porucznik Stolp, adiutant generała von Boldta. Okazuje się, że aktorka przetrzymywana jest przez generała, który za jej pośrednictwem chciał nawiązać współpracę z aliantami. Kiedy dowiedział się, że Christin współpracuje z Gestapo, przestraszył się, że zdradzi także jego. Kloss zjawia się u Boldta, ale nie udaje mu się nic uzyskać. Generał wyjawia Christin, że w rzeczywistości Heiniego zabili gestapowcy za współpracę z Polakami. Klossa wzywa na rozmowę standartenfuhrer Gestapo Muller odpowiedzialny za śmierć Heiniego, o sprawie Christin rozmawia z nim także szef Abwehry - admirał Canaris, który chce, aby J-23 przestał interesować się całą sprawą. Aktorce udaje się uciec od Boldta. Kloss podkłada w jej mieszkaniu bombę, zwabia też tam Mullera. Hans zorientowawszy się, że Christin chce zerwać współpracę z Gestapo, ostrzega kobietę. Ta jednak wybiera śmierć, giną też Muller i Schabe. J-23 ucieka z mieszkania Christin w ostatnim momencie po piorunochronie, wkrótce potem przejmuje na dworcu polską łączniczkę, wcześniej zagrożoną poprzez współpracę Kild z Gestapo [J.C.]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaHans Kloss, w rzeczywistości Stanisław KolickiChristin Kieldsturmbannfuhrer Fritz Schabeporucznik Stolp, adiutant generała von Boldtaporucznik Schultzgenerał von BoldtBerta, przyjaciółka Christinpułkownik Schmeck, przyjaciel Bertyżołnierz pilnujący Christin Kield w piwnicy von Boldtatajniak na peronie; nie występuje w napisachmajor, adiutant Canarisa; nie występuje w napisach"Oskar", łącznik Klossa; nie występuje w napisach"Robert", łącznik ginący pod kołami pociągu; nie występuje w napisachWilhelm Canaris ; nie występuje w napisach, nie jest pewne, czy Canarisa gra Hübner, w rzeczywistości widzimy jedynie oczy i dłoń aktora, natomiast głos "Canarisa" to rzeczywiście głos Hübnerałączniczka "Elsa Schnidtke"; nie występuje w napisachstandartenfuhrer Muller; nie występuje w napisachSS-man jadący w pociągu razem z Elsą Schnidtke; nie występuje w napisach
BEZ INSTRUKCJI (13)
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1968
- 54 min
Lokacje: Wrocław (ZOO, jednostka wojskowa przy ul. Obornickiej, taras klubu studenckiego "Tawerna" przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 40, zakole Odry poniżej Jazu Szczytnickiego, stacja PKP Wrocław - Leśnica, willa Dzieduszyckiego przy ul. Kampinoskiej], Błonie (wiatrak), Gdynia (Klif Orłowski), Łódź (ul. 10 lutego 1, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 przy ul. Dubois 119). .
Rok 1944. Profesor Porschatt, pupil Hitlera, pracuje nad nową bronią: "promieniami J" - koncentratorem wiązki światła. Poprzez swojego agenta Z-82 dowiadują się o tym Anglicy. Niestety, agent wpada. Przesłuchują go Lohse i Kloss.
Rewelacje o broni Porschatta Kloss chce przekazać "Centrali", niestety jego kontakt - doktor Rastel - zginął w wypadku samochodowym. Hans musi działać na własną rękę.
Kloss szkoli grupę specjalną, która ma być przerzucona do Anglii. Hans odkrywa u Johanna Streita, jednego z członków grupy, szpiegowski mikrofilm.
Do Lohse przychodzi pielęgniarka będąca przy śmierci doktora Rastela.Dostarcza mu meldunek szpiegowski przekazany jej na łożu śmierci przez lekarza.
Klossa wzywa nagle Marta Laum - asystentka profesora Porschatta, która czuje się zagrożona. Kiedy Hans dociera do niej, już nie żyje. Ktoś strzela także do Klossa. Agent przeszukuje mieszkanie kobiety, znajduje dokumenty dotyczące broni profesora Porschatta. Dowiaduje się też, że tajne laboratorium Porschetta znajduje się w Arnswalde. Hans informuje o śmierci Marty Laum oficera gestapo Kleista, ale ten - ku zaskoczeniu Klossa - nie wykazuje zainteresowania tą sprawą.
Grupa specjalna zostaje przerzucona do Anglii. Johann Streit natychmiast zgłasza się na policję, wydaje pozostałych członków grupy i dostarcza mikrofilm. Z mikrofilmu Anglicy dowiadują się, gdzie pracuje Poschatt i bombardują Arnwalde. Okazuje się, że fabryka była jedynie atrapą, a Streit w rzeczywistości został wysłany przez Gestapo z fałszywymi informacjami.
Lohse rozszyfrowuje instrukcję doktora Rastla, dowiaduje się z niej, gdzie jest punkt kontaktowy J-23. Na szczęście Kloss zauważa pułapkę.
Kloss dowiaduje się, gdzie w rzeczywistości znajduje się fabryka Porschatta. Schowany w ciężarówce, dostaje się na jej teren i wysadza w powietrze. Sam ucieka. [J.C.]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaHans Kloss, w rzeczywistości Stanisław Kolickisturmbannfuhrer Lohseobersturmbannfuhrer KleistJohann Streit, kierownik grupy przerzucanej do Angliipułkownik Nicholsprofesor Porschattuntersturmführer Max AbuschGerda Tinsler, znajoma Schlossera pracująca w ArnswaldeEwa, koleżanka Gerdypielęgniarka Berta von Lutvitz; nie występuje w napisachHubert, kat SS; nie występuje w napisachporucznik Abwehry Schlosser; nie występuje w napisachżołnierz angielski; nie występuje w napisachżołnierz angielski; nie występuje w napisachWiehnert, brytyjski agent Z-82; nie występuje w napisachpułkownik Home Guard; nie występuje w napisachoficer pytany przez Klossa na schodach o profesora Porschatta; nie występuje w napisachmężczyzna słuchający Porschatta; nie występuje w napisachoficer brytyjski prezentujący na zdjęciach skutki nalotu na Arnswalde; nie występuje w napisachniemiecki agent "Bob Taylor"; nie występuje w napisachgenerał Inteligence Service, przełożony Nicholsa; nie występuje w napisachżołnierz z wisienkami na prywatce u Gerdy; nie występuje w napisachMarta Laum, asystentka profesora Porschatta; nie występuje w napisach
EDYTA (14)
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1967
- 58 min
Lokacje: Łódź (brama klubu SPATiF-u przy Al. Kościuszki) i okolice.
Rok 1945. Kolejna próba wysadzenia mostu przez polskich partyzantów nie udaje się. Most ma wielkie znaczenie dla Niemców, stanowi najkrótsze połączenie z frontem. "Centrala" żąda, aby most został zniszczony do 7 stycznia.
Do miasta, gdzie stacjonuje Kloss, przyjeżdża Edyta Lausch. Mieszka w jednym pokoju z Gretą, kochanką Brunnera. Edyta okazuje się być kuzynką Hansa i jego młodzieńczą miłością. Dziewczyna odnawia znajomość z Hansem, umawiają się na zabawę sylwestrową w domu Klossa. J-23 obawia się tego spotkania.
Zaproszony na spotkanie major Broch przynosi Klossowi wiadomość o awansie na stopień kapitana. U Klossa pojawia się także kapitan Schneider, znajomy Edyty, z którym odbywała służbę w tym samym mieście w roku 1941, a także podpity Brunner, który reaguje nerwowo na widok Edyty (kiedy Brunner tłucze szklankę, Kloss mówi: "Hermann, oszczędzaj szkło"). Zabawę przerywa nalot.
Tej samej nocy ktoś próbuje zamordować Edytę. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Brunner. Przesłuchuje wszystkich uczestników sylwestrowego spotkania, także Schneidera. Kapitan opowiada o okolicznościach poznania Edyty w 1941: dziewczyna była świadkiem napadu na miejscowego amsleitera, w czasie którego zginęła żona urzędnika. Brunner bardzo interesuje się tym zdarzeniem. Następnie rozmawia z Klossem. Daje mu do zrozumienia, że wie coś niewygodnego o Hansie (wtedy z ust Klossa pada: "takie sztuczki nie ze mną, Brunner"). W ręce gestapo "wpadł" człowiek z oddziału Bartka, Wasiak. Jego zeznania wskazują, że Edyta może być polską agentką. Kloss nie bierze tych zarzutów poważnie. Ma rację: Wasiak okazuje się być współpracownikiem Gestapo.
Rozpoczyna się kolejna akcja partyzantów mająca na celu zniszczenie mostu. Hans spotyka się z Edytą, która pełni służbę na kolei. Rozmawia z nią o wydarzeniach 1941 roku, domyśla się, że to Brunner zabił żonę amsleitera i strzelał do Edyty. Dziewczynie trudno jest uwierzyć, że gestapowiec mógł być zamieszany w bandycki napad. Nagle pojawia się Brunner, chce aresztować Edytę. Kloss zarzuca mu udział w napadzie, Brunner wyciąga broń. W tej chwili dziewczyna rozpoznaje w Brunnerze człowieka, który strzelał do niej w 1941. Kloss szantażuje Brunnera, ten wycofuje się z oskarżeń pod adresem Edyty.
Lausch otrzymuje rozkaz wpuszczenia na most kolejowy (który ma być za chwilę wysadzony przez partyzantów w powietrze) pociągu z polskimi robotnikami. Kloss zmusza Edytę, aby nie wykonała rozkazu, ujawnia, że jest polskim agentem. Edyta chce powiedzieć o tym Brunnerowi, który ponownie się pojawił w związku z wybuchem na moście, ale ginie z jego ręki. Kloss jest bezpieczny... [J.C.]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaHans Kloss, w rzeczywistości Stanisław KolickiEdyta LauschGretaHermann Brunnerkapitan Schneidermajor BrochKurt, ordynans Klossa; nie występuje w napisachadiutant Klossa; nie występuje w napisachWasiak, agent gestapo; nie występuje w napisachzegarmistrz, łącznik Klossachłop, klient zegarmistrza; nie występuje w napisach"Bartek", dowódca oddziału partyzanckiego; nie występuje w napisachradiotelegrafista; nie występuje w napisach
OBLĘŻENIE (15)
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1967
- 56 min
Lokacje: Olsztyn (Stare Miasto, zamek, ul. Okopowa), Łódź (fabryka Józefa Johna pomiędzy Aleją Kościuszki a ul. Wólczańską).
Rok 1945. Polacy i Rosjanie atakują Tolberg. Do miasta zostaje wysłany sierżant, który ma obsługiwać radiostację dla Klossa. W mieście trwa ewakuacja ludności cywilnej. Planowana jest też ewakuacja fabryki profesora Glassa produkującej pociski V-2, a także jego samego. Brunner chce zabić wszystkich robotników pracujących w fabryce. Dowiaduje się o tym sekretarka Glassa.
Kloss otrzymuje od "Centrali" zadanie zatrzymania Glassa w mieście. Hans ma w rozmowie z profesorem kartę przetargową - syn Glassa jest w radzieckiej niewoli. Profesor postanawia zostać.
Sekretarka przekazuje informację o planach Brunnera Staszkowi, polskiemu robotnikowi, w którym jest zakochana.
Okazuje się, że służącą Glassów jest Agnieszka, dziewczyna, którą Hans zna jeszcze z konspiracji w Warszawie.
Glass zostaje porwany. Brunner dowiaduje się od żony profesora o jego rozmowie z Klossem. Informuje ją, że Glass nie żyje. Kloss nie wierzy w śmierć profesora, podejrzewa Brunnera o mistyfikację.
Agnieszka, współpracując z Klossem, przekazuje robotnikom jego prośbę o rozpoczęcie walki. Przypadkowo sekretarka Glassa jest świadkiem czułej rozmowy Staszka z Agnieszką, słyszy też o "polskim agencie w mundurze oficera Wehrmachtu". Przekazuje tę informację Brunnerowi i Brochowi. Obaj sądzą, że owym agentem jest Kloss.
Niemcy otaczają fabrykę i tłumią bunt. Brunner wie, że na terenie fabryki ma pojawić się agent, czeka na niego. Kiedy przychodzi Kloss, zostaje aresztowany. W ostatniej chwili udaje się uciec polskiemu sierżantowi, który informuje dowództwo o sytuacji Hansa i prosi o natychmiastową pomoc. Polacy atakują miasto, blokują też port - jedyną drogę ucieczki z miasta.
Brunner próbuje dogadać się z Klossem. Okazuje się, że to on przetrzymuje profesora Glassa. Kloss próbuje walczyć z Brunnerem, w szamotaninie pada strzał: Hans jest ranny. Brunner nakazuje natychmiastowe wysadzenie fabryki, sam ucieka. W decydującym momencie robotnikom udaje się obezwładnić Niemców, zastrzelona zostaje też sekretarka Ratsch próbująca zdetonować ładunki wybuchowe.
Pojawiają się wojska polskie. Brunnerowi udaje się uciec. Glass został w mieście... [J.C.]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaHans Kloss, w rzeczywistości Stanisław KolickiInga Glass, żona profesoraGreta Raschke, sekretarka GlassaAgnieszkaprofesor Fritz GlassHermann Brunnerrobotnik Staszekmajor Brochsierżant radiotelegrafista; nie występuje w napisachSS-Rottenfuhrer w fabryce Glassa; nie występuje w napisachrobotnik; nie występuje w napisachpolski pułkownik; nie występuje w napisachpolski żołnierz; nie występuje w napisachmajor WP; nie występuje w napisach
AKCJA - "LIŚĆ DĘBU" (16)
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1968
- 53 min
Lokacje: zamek w Pieskowej Skale, Łódź (las Łagiewnicki, klasztor Franciszkanów przy ul. Okólnej 185), Wrocław (Ostrów Tumski, Most Bolesława Chrobrego, ul. Swojczycka, willa przy ul. Kasprowicza 45, Most Swojczycki, Muzeum Archidiecezjalne, ul. Katedralna).
Rok 1945. Trwa obrona miasta. Niemcy zaminowują most - ważny punkt strategiczny. Generał Fuster rozkazuje roztrzelać porucznika Kahlerta za niewykonanie rozkazu. Wykonanie wyroku powierza porucznikowi Dehne.
Ukochana Kahlerta, Simone prosi Klossa o pomoc w sprawie narzeczonego. Hans odmawia, ale nie mówi też o wyroku. Zdesperowana Simone zwraca się więc o pomoc do Dehnego, ten twierdzi, że "może coś da się zrobić".
Polacy mają rozpocząć akcję "Liść dębu" mającą na celu zdobycie przez spadochroniarzy mostu i utrzymanie go do czasu dotarcia wojsk lądowych. Nie wiedzą jednak, że w miejscu lądowania stacjonują liczne odziały niemieckie. Konieczne jest dotarcie do radiostacji (trzeba pokonać 15 kilometrów) i powiadomienie o zagrożeniu. Z meldunkiem zostają wysłani: Janka i Erwin - wnuk Tomali, łącznika Klossa; chłopak przebiera się w mundur Hitlerjugend. Dziewczyna idzie drogą wraz z uciekającymi Niemcami, ale zostaje rozpoznana jako Polka. Udaje jej się uciec i dociera do punktu kontaktowego - mieszkania Weissa, jednak tam wpada w kocioł zastawiony przez esesmana Knocha. Chłopak zostaje siłą wcielony do wojska.
Kloss wie, że nie udało się odwołać akcji, więc postanawia pomóc żołnierzom w inny sposób. Zdobywa mundury niemieckie dla Polaków współpracujących z Tomalą, a następnie jedzie do mieszkania Weissa. Udaje mu się uciec z kotła, ale jest ścigany przez Knocha.
Zdesperowana Simone gotowa jest "oddać się" za życie Kahlerta. Skwapliwie wykorzystuje to Dehne, ale później odmawia pomocy. Dziewczyna przysięga mu zemstę.
Ląduje oddział polskich spadochroniarzy. Tomala i jego ludzie, w mundurach niemieckich, przeprowadzają ich jako jeńców przez teren zajęty przez Niemców.
Simone widzi Klossa zmieniającego numery rejestracyjne swojego motoru. Do sztabu przyjeżdża Knoch poszukujący agenta - rozpoznaje Klossa. J-23 zabija go.
Simone liczy, że jej zeznania dotyczące agenta pomogą Kehlertowi. Kiedy od generała dowiaduje się, że porucznik już nie żyje, wskazuje Dehnego. Esesman zabija dziewczynę, ale zostaje aresztowany.
Odział spadochroniarzy dociera do sztabu i opanowuje go. Kloss z generałem są strzeżeni przez Tomalę w niemieckim mundurze. Kloss finguje atak na niego i ucieka wraz z generałem.
Wojska polskie przekraczają most. [J.C.]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaHans Kloss, w rzeczywistości Stanisław KolickiTomalagenerał Pfistersturmbahnführer Johann Dehne; UWAGA: w obu odcinkach, w których pojawia się postać Dehnego (9 i 16), kilkakrotnie pada imię: Johann, ale na początku odcinka 9 na drzwiach biura Dehnego widzimy tabliczkę z imieniem: Helmuthsturmbahnnuhrer KnochSimonepodwładny sturmbannfuhrera Knochadowódca oddziału polskich spadochroniarzyPolak, człowiek TomaliPolak, człowiek TomaliJankażołnierz niemiecki; nie występuje w napisachesesman w kotle zabity przez Klossa; nie występuje w napisachporucznik Walter, oficer ze sztabu generała Pfistera; nie występuje w napisachpodoficer meldujący o zabójstwie Knocha; nie występuje w napisachoficer przy transporterze mówiący o roztrzelaniu spadochroniarzy; nie występuje w napisachKozioł, polski spadochroniarz; nie występuje w napisachporucznik Schramm, oficer sztabowy generała Pfistera; nie występuje w napisachbabcia dziewczynki rozpoznającej Jankę; nie występuje w napisachMałgorzata Wręczyckadziewczynka rozpoznająca Julkę; nie występuje w napisach
- Obsada dubbingupolski spadochroniarz stojący w oknie pałacu; nie występuje w napisach
SPOTKANIE (17)
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1967
- Premiera:1968. 07. 22
- 55 min
Lokacje: Olsztyn (Stare Miasto, Stary Ratusz, dziedziniec biblioteki miejskiej, ul. Kołłątaja, most św. Jana nad Łyną) i okolice (przystań nad Jeziorem Kortowskim).
Rok 1945. Stary inwalida Miller wraca z jeziora, gdzie łowił ryby. Widzi grupę Niemców, którzy wraz z jeńcami przenoszą na łódź wielką skrzynię. Następnie łódź, wraz z jeńcami, zostaje zatopiona. Akcją kieruje pułkownik Ring. Miller obserwuje te wydarzenia w ukrycia. Odchodzący znad jeziora Ring zauważa starca i strzela do niego. Miller przeżywa, choć jest ciężko ranny.
Kloss - już w polskim mundurze - przesłuchuje niemieckiego oficera. Próbuje dowiedzieć się czegoś o archiwum ośrodka "Wschód" ukrytym przez Ringa. Najprawdopodobniej archiwum znajduje się na terenie miasteczka Bischofswelde. "Kloss" postanawia raz jeszcze przemienić się w niemieckiego oficera.
Millerowi udaje się dotrzeć do domu brata pułkownika. Znajduje go Inga, siostrzenica Ringa. Starzec opowiada dziewczynie o wydarzeniach znad jeziora.
Dziewczyna mieszka w domu wraz z gospodynią Bertą, pielęgniarką Elken i aptekarzem Schenkiem. Wszyscy są przerażeni - właśnie przez miasto przechodzą wojska polskie. W domu pojawia się Kloss, podaje się za przyjaciela pułkownika Ringa.
Wieczorem nad jezioro przychodzi Elken, wyraźnie czegoś szuka. Tuż za nią pojawia się Kloss. Elken wyjawia, że jest agentką amerykańską. Kloss nie ujawnia swej prawdziwej tożsamości, ale pozwala kobiecie uciec.
Nocą Inga idzie do Millera ukrywającego się w komórce, ale starzec nie żyje, został zasztyletowany. Inga oskarża o jego śmierć kogoś z domowników. Do domu przychodzą polscy żołnierze i aresztują Klossa. Jest to wynik donosu, że w domu ukrywa się oficer Abwehry. Żołnierze mają pozwolenie na roztrzelanie Hansa w przypadku, gdyby nie udało im się doprowadzić go do sztabu. Już mają to zrobić, gdy w ostatnim momencie pojawia się porucznik Nowak, mający ubezpieczać Klossa w czasie akcji.
W miasteczku trwają zaciekłe walki. Niemcy mają przewagę. Polacy muszą opuścić miasto. Kloss zostaje i wraca do domu Ringów. Do miasteczka wraca też pułkownik Ring.
Zdekonspirowana Elken proponuje Ringowi współpracę. Pułkownik postanawia oddać archiwum Amerykanom. Załamana sytuacją Inga postanawia o wszystkim powiedzieć komuś z dowództwa wojsk, które właśnie zdobyły miasto. Zostaje skierowana do sturmbannfuhrera. Na jego widok (my go nie widzimy) wykrzykuje, że to on zabił Millera; wtedy zostaje przez niego zastrzelona.
Kloss chce przeszkodzić Ringowi w przekazaniu archiwum. Ten chce go zabić, ale Kloss udaremnia ten plan. W tym momencie w domu pojawia się Schenk w mundurze sturmbannfuhrera SD. Schenk zabija Ringa. Kiedy chce zabić Elken, zostaje zastrzelony przez Klossa.
Hans, wraz z Elken, jedzie nad jezioro. Mówi jej, kim jest i kto przejmie archiwum. [J.C.]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaHans Kloss, w rzeczywistości Stanisław KolickiIngaAnne-Marie Elkengospodyni BertaMillerpułkownik Ringporucznik NowakWilhelm Schenkpolski pułkownik; nie występuje w napisachWojciech Grelewskichłopiec przebiegający przez ulicę; nie występuje w napisachJózef Jurkiewiczżołnierz w dziale samobieżnym; nie występuje w napisachEwa Kłodkowskadziewczyna uciekająca do bramy; nie występuje w napisachżołnierz polski aresztujący Klossa; nie występuje w napisachżołnierz Wehrmachtu; nie występuje w napisachżołnierz ginący na skutek wybuchu; nie występuje w napisachpolski kapitan; nie występuje w napisachpolski wartownik; nie występuje w napisachjeniec topiący się w jeziorze; nie występuje w napisachFranek, polski żołnierz aresztujący Klossa; nie występuje w napisachdowódca oddziału pancernego Wermachtu; nie występuje w napisachpolski major; nie występuje w napisachpolski kapitan; nie występuje w napisach
POSZUKIWANY GRUPPENFUHRER WOLF (18)
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1968
- 53 min
Lokacje: Wrocław (Ostrów Tumski, Most Tumski), Łódź (Zespół Szkół Zawodowych przy ul. Żeromskiego 115).
Rok 1945. W lesie zostają rozstrzelani jeńcy polscy i rosyjscy. Nadzorujący akcję oficerowie niemieccy zabijają następnie żołnierzy - bezpośrednich wykonawców mordu.
Kloss pełni funkcję adiutanta generała Willmanna, dowódcy obrony miasta. Inspekcja dokonana w mieście wykazuje, że sytuacja wojsk niemieckich jest fatalna - brakuje paliwa. Kloss spotyka grupę dzieci, która idzie "walczyć" z Rosjanami, taki jest rozkaz gruppenfuhrera Wolfa. Wolfa nikt nie zna i nikt nie widział.
Radio nadaje informację o śmierci Hitlera. Jest oczywiste, że koniec wojny jest bardzo bliski. Generał rozkazuje Klossowi otoczyć siedzibę Gestapo, gdzie przebywa Wolf i uniemożliwić mu ucieczkę aż do wkroczenia Amerykanów.
W mieście pojawiają się wojska amerykańskie. Przyjeżdżają także kapitanowie Roberts i Karpinski, którzy mają przesłuchać schwytanych oficerów niemieckich i znaleźć zbrodniarzy wojennych, przede wszystkim Wolfa. Jednak okazuje się, że nikt poza Ohlersem, Fahrenwirstem, Wehrnitzem i Lubowem - oficerami nadzorującymi rozstrzelanie jeńców - nikt go nie widział. Roberts i Karpinski przesłuchują także Klossa. Okazuje się, że o ile Karpinskiemu rzeczywiście zależy na znalezieniu Wolfa, to Robertsowi chodzi jedynie o zwerbowanie agentów wśród Niemców.
W obozie przebywa też Brunner. Wraz z Ohlersem, Fahrenwirstem, Wehrnitzem i Lubowem planuje ucieczkę. Wolfa poszukują też Rosjanie za zbrodnie popełnione na terenie Ukrainy i w Polsce.
Dowódca obozu Lewis dowiaduje się, że Vogel w rzeczywistości nazywa się Schickel i jest oficerem SD. Zmusza go do szpiegowania na terenie obozu.
Karpinski ciągle bezskutecznie szuka Wolfa. Kloss proponuje Amerykaninowi akcję, która ma "wyciągnąć" gruppenfuhrera z ukrycia. Ohlers, Fahrenwirst, Wehrnitz, Lubow, Wolf i Kloss mają następnego dnia podjąć próbę ucieczki. Rozmowę Klossa z oficerami podsłuchuje "Vogel" i o wszystkim donosi Lewisowi. Kloss zostaje zatrzymany i zamknięty w karcerze.
Fahrenwirst przyprowadza Brunnera, który wyjawia pozostałym, że Kloss jest polskim agentem.
Karpinski uwalnia Klossa, Hans ponownie spotyka się z Ohlersem, Fahrenwirstem, Wehrnitzem i Lubowem, ale pojawia się tam także Brunner. Gestapowiec chce go zabić, ale Hansowi udaje się uwolnić, po czym ucieka z obozu.
Następnego dnia przyjeżdża do obozu, już jako polski oficer. Żąda wydania Wehrnitza, Ohlersa, Lubowa i Fahrenwirsta - gruppenfuhrera WOLFA. [J.C.]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaHans Kloss, w rzeczywistości Stanisław KolickiLubowgenerał Harrisgenerał WillmannOhlerspułkownik Litzkeporucznik Lewiskapitan RobertsSchickel vel VogelWehrnitzkapitan KarpinskiOtto Fahrenwirst; w napisach nazwisko: Żurawskipułkownik radziecki; nie występuje w napisachHermann Brunner; nie występuje w napisachSchroder, oficer wzywany na przesłuchanie; nie występuje w napisach