ZBRODNIARZ, KTÓRY UKRADŁ ZBRODNIĘ
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1969
- Premiera:1969. 10. 07
- Gatunek:Film psychologiczny, Film kryminalny
- Czarno-biały, 2698 m, 94 min
Lokacje: Warszawa (ul. Tarchomińska 9, Komenda Główna MO przy ul. Puławskiej, Hotel "Europejski", ul. Michała Tokarzewskiego - Karaszewicza, Sąd Okręgowy przy Al. Solidarności 127, ul. Ząbkowska).
Ekranizacja powieści Krzysztofa Kąkolewskiego, nagrodzonej w konkursie ogłoszonym przez Komendę Główną MO. Reżysera zainteresowały w tej powieści dwie rzeczy - postacie i forma. Postacie - ludzie zwykli, stereotypowi w swoich życiorysach, ale jednocześnie indywidualni i wyjątkowi w swoich cechach wewnętrznych. Kąkolewski umiejętnie odkrywał niezwykłość w zwyczajnych zdarzeniach i zwyczajnych ludziach, ale także zdarzenia niezwykłe sprowadzał do wymiaru codziennych. Powieść ta, choć przedstawiała fikcyjną sprawę i fikcyjnych bohaterów, oparta była na autentycznych kronikach milicyjnych. Ten dokumentalny charakter widoczny jest także w filmie Janusza Majewskiego.
Emerytowany kapitan milicji opowiada dziennikarzowi o swej ostatniej akcji - prowadzonym na własną rękę śledztwie w sprawie zagadkowej śmierci dziewczyny. Kapitan MO, Siwy, prowadzi na własną rękę śledztwo w sprawie śmierci Ewy Salm, zwanej Księżniczką. Była ona świadkiem w procesie, w którym oskarżony został skazany na 9 lat więzienia. Choć przyznał się on do winy, Siwy ma wątpliwości i z narażeniem życia doprowadza do ujęcia prawdziwego mordercy.
Silnie wyeksponowany przez reżysera wątek obyczajowy - są tu dziewczęta wątpliwej moralności, niepracujący młodzieńcy, drobni aferzyści, meliny pijackie, zniszczone alkoholem kobiety - tworzy klimat rodem z milicyjnej kroniki. Film bardzo dobrze przyjęty został przez krytyków. Pisano o nim, że jest to wzorowy kryminał, podkreślano także bardzo dobrą, oszczędną grę Zygmunta Hübnera w roli kapitana Siwego.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Konsultacjascenariuszowa
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskakapitan SiwyEwa Salm "Księżniczka"Robert Kwasowskidoktor Leśniakiewicz, ojczym KerneraLechosław Kerner, pasierb Leśniakiewiczaaktor Teatru Dramatycznegomajor Szelągowskireżyser w Teatrze Dramatycznym"Ewa Druga"Melania Roch, była pracownica sklepu Pałki, gosposia LeśniakiewiczówApolonia M., świadek śmierci Ewy Salmmatka Ewy Salmdziennikarz "Kuriera Polskiego"; rola dubbingowana przez Andrzeja Zaorskiegosąsiadka Ewy Salm prowadząca melinęlekarka, która opatrywała rannego Pałkępułkownikświadek napadu na Pałkę przesłuchiwany przez Siwegoprofesor leczący Siwego po zawaleświadek napadu na Pałkę przesłuchiwany przez Siwegożona Leśniakiewicza, matka Kerneraprzewodniczący składu sędziowskiego w sprawie Kernerakierownik restauracji "Retman"aktorka Teatru Dramatycznegolekarz, który operował Ewę Salmwywiadowca milicyjnyadwokat KerneraJerzy Pałka, kierownik domu handlowegoJóźwiak, dozorca w bazie transportowejprokurator oskarżająca Kerneramaszynistka w komendzie milicjimężczyzna z pracy Ewy SalmMariola, była żona Kerneramajor Durskikapitan Studniarzpułkownik MO wygłaszający mowę na pożegnaniu Siwego w komendzienie występuje w napisachkapitan milicji, nie występuje w napisachmężczyna w "Bristolu"; nie występuje w napisachnaczelnik więzienia; rola dubbingowana przez Jana Machulskiego; nie występuje w napisach
- Obsada dubbingunaczelnik więzienia; rola Sylwestra Przedwojewskiego; nie występuje w napisachdziennikarz "Kuriera Polskiego"; rola Witolda Holtza; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
ZBRODNIARZ, KTÓRY UKRADŁ ZBRODNIĘ | |
Powieść | |
Autor | Krzysztof Kąkolewski |