KATATONIA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2004
- Barwny (negatyw: Kodak), Betacam SP, dźwięk: Dolby, 64 min
"Katatonia stuporowa: według jednej z teorii charakteryzuje się zbyt dużą liczbą impulsów nerwowych docierających do ośrodka ruchowego mózgu. Objawia się wykonywaniem przez chorego chaotycznych ruchów aż do zastygnięcia w całkowitym bezruchu, najczęściej w niewygodnej i nienaturalnej pozycji".
Młodzi bohaterowie filmu odznaczają się znaczną ruchliwością. Cichy namiętnie kręci się z kamerą w pogoni za przechodniami, którzy wyrażą gotowość wystąpienia w ulicznej sondzie na temat etycznych wartości i sensu życia. Nie narzeka na brak chętnych. Materiały kręci na własny użytek. Trochę z reporterskiej pasji, trochę by zaimponować młodszemu bratu. Także Anka wykazuje obrotność. Bardzo chciałaby zostać wziętą malarką. Wkrótce będzie miała autorską wystawę, i to nie byle gdzie, bo w samej Warszawie! Ma też duże szanse na stypendium we Francji. Gosia i Tomek szykują się, nie bez obaw, do objęcia zupełnie nowej życiowej roli. Dziewczyna jest w ciąży. A bezrobotny Piotrek wertuje ogłoszenia prasowe i śle aplikacje. Jeśli szybko nie znajdzie pracy, nie utrzyma ani siebie, ani studiującej partnerki. Będzie zmuszony opuścić, wraz z Martą, wynajmowane mieszkanie i wrócić do mamy. Niespodziewana, wysoka wygrana odmienia krytyczną sytuację. Pieniędzy starczy na długo. Przez ten czas Piotrowi z pewnością uda się znaleźć robotę i opublikować pisane do szuflady opowiadania.
Jacek Nagłowski, laureat Nagrody Głównej w Konkursie Kina Niezależnego FPFF Gdynia 2004, "przy użyciu oszczędnych środków filmowych dotyka lęków pokolenia przeżywającego szok dojrzałości". W przekonujący sposób ukazuje obawy, marzenia i aspiracje dwudziestokilkulatków brutalnie weryfikowane przez szarą, pozbawioną perspektyw codzienność. Lecz, jego zdaniem, wymuszone okolicznościami zwolnienie kroku w wyścigu szczurów, wyciszenie, zaprzestanie gonitwy za iluzorycznym sukcesem wcale nie skazuje bohatera na kataleptyczne "zastygnięcie w niewygodnej i nienaturalnej pozycji". Można przecież, bez popadania w marazm i beznadziejność, poprzestać ma drobnych sukcesach i małych radościach: skromnym domu, używanym samochodzie, rodzinie, dziecku. Owe sukcesy i radości wcale nie są ani takie drobne, ani takie małe. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator Steadicam
- Korekcja barwna
- Transfer
- Laboratorium
- Obrazy"Plagiat gęstości zaludnienia Sasnala robiony na Bogacką"
- Dźwięk
- Dźwięk na planieJustyna Szczygielska-Pawlik
- Zgranie dźwiękuDolby
- Montaż
- Animacja komputerowaIPM Studio
- Opieka artystyczna
- Kierownictwo planu
- Producent
- Produkcja
- KoprodukcjaZespół "Własnym Głosem"
- Współfinansowanie
- Obsada aktorskaMartaPiotrek WilkosAnkaMarcinTomekGosia"Żaba", brat "Cichego"Rafał "Cichy"Przemysław ŚmigielantyglobalistaWojciech Majewskigłos z telewizoraAgnieszka SzydłowskaAgnieszka SzydłowskakuratorkaMichał Kaczyńskiwłaściciel galeriiKazimierz RudekkierowcaKaśkadresiarzNatalia WojtuszekpsychoterapeutkaMarta TomaszekMartynabarmankamama TomkaMarcin MikoslekarzTomasz Bieleniaegoistagość bez celu
Pierwowzoryschowaj
Inspiracja | |
ŻYCIE CODZIENNE W POLSCE W LATACH 1999-2001 | |
Komiks | |
Autor | Wilhelm Sasnal |
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 2004Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Główna w Konkursie Kina Niezależnego
fragment uzasadnienia werdyktu jury: "film przy użyciu oszczędnych środków filmowych dotyka lęków pokolenia przeżywającego szok dojrzałości" - 2004Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema")-"Złoty Zamek"
za "prawdziwie niezależną, nieschematyczną wypowiedź, wyrażającą świadomość pokolenia młodych inteligentów"