RAJSKA JABŁOŃ
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1985
- Premiera:1986. 04. 14
- Gatunek:Film psychologiczny, Film obyczajowy
- Barwny, 110 min
Lokacje: Warszawa (ul. Krakowskie Przedmieście), Pruszków (apteka przy ul. 3 Maja 27).
Początek lat dwudziestych. Kwiryna i Roman są już małżeństwem i razem prowadzą sklep przy ulicy Mylnej. Częstą klientką w sklepie jest młoda blondynka. Roman wie, że dziewczyna znajduje się w trudnych warunkach i stara się jej dopomóc, co powoduje gwałtowny wybuch zazdrości ze strony Kwiryny.
Pani Raczyńskiej udało się wydać Ameikę za bogatego aptekarza z Leszna. Kwiryna odwiedza koleżankę, ale niewiele mają sobie do powiedzenia. Kwiryna kupuje kamienicę. Pomimo wielkiej miłości do męża, zapisuje dom wyłącznie na siebie, gdyż boi się jego rozrzutności.
Aptekarz wybiera się z żoną i teściową na pogrzeb prezydenta Narutowicza. W czasie uroczystości pogrzebowych Amelka nagle mdleje. Zmartwiona pani Raczyńska podejrzewa u córki anemię.
Bronka pracuje jako sekretarka w Towarzystwie Dobroczynności. Jej zwierzchniczką jest Magdalena Piędzicka - żona Ignasia. Panie działające w Towarzystwie skarżą się, że ładna sekretarka "bałamuci" im mężów. Magdalena zaprasza Bronkę do domu i prosi, aby zmieniła swoje zachowanie. W odpowiedzi na zarzuty dziewczyna składa wymówienie. Gdy opuszcza dom Piędzickich, zauważa ją Ignaś.
Amelka z nudów zaczyna szyć sukienki dla sierot i odnosi je na plebanię. Tam poznaje Andrzeja, bratanka proboszcza i zaczyna z nim flirtować. Kolporter gazet Gończyk donosi o tym służącej księdza. Zaniepokojony proboszcz postanawia natychmiast wysłać Andrzeja z Warszawy. Amelka ciężko przeżywa rozstanie z młodym człowiekiem. Nie zauważa nawet, że mąż przyjął do pracy nowego, przystojnego prowizora.
W biurze adresowym Ignacy odnajduje miejsce zamieszkania Bronki. Odżywają dawne uczucia. Dziewczyna ulega mu bez oporów.
Pogłębia się konflikt między Kwiryna a Romanem, który uważa, że żona przywiązuje zbyt wielką wagę do pieniędzy. Pragnie bardziej korzystać z życia. Zaprasza Kwirynę do nocnego lokalu, gdzie spotykają aptekarza i Amelkę. Wśród fordanserek Roman nagle spostrzega blondynkę z Mylnej, obiekt zazdrości Kwiryny. Jest oburzony, sądzi, że gdyby w swoim czasie pomogli jej finansowo, nie musiałaby wykonywać upokarzającego zawodu. Rozgorycz ona Kwiryna opuszcza lokal.
Oficyna kamienicy zakupionej przez Kwirynę znajduje się w bardzo złym stanie i powinna zostać zburzona. Roman nie chce się na to zgodzić, gdyż musiałby wyeksmitować najuboższych lokatorów. Proponuje prowizoryczne podstemplowanie ścian. Niezadowolona Kwiryna wyraża zgodę, ponieważ wciąż namiętnie kocha męża.
Romans Ignasia i Bronki wchodzi w fazę kryzysu. Piędzicki nie chce porzucić żony, wobec czego Bronka zaczyna spotykać się z innymi mężczyznami.
Amelka czuje się coraz gorzej, nie skutkują żadne lekarstwa. Prowizor mówi dziewczynie, że przyczyną stałych niedomagań jest brak zmysłowej miłości. Wkrótce sam zostaje jej kochankiem. Proponuje, aby porzuciła aptekarza, ale Amelce brakuje odwagi.
Prowizoryczny remont nie zapobiega nagłemu runięciu oficyny. Kwiryna z narażeniem życia ratuje z gruzów dziecko. Robi wyrzuty Romanowi, że nie pozwolił jej wcześniej zburzyć budynku.
Okazuje się, że Roman jest chory na raka krwi. Kwiryna nie uświadamia sobie grozy tej choroby. Śmierć męża staje się dla niej niespodziewanym ciosem.
Amelka prawie co wieczór spotyka się z prowizorem. Aptekarz domyśla się, ale woli nie reagować. Pewnego wieczoru żona wyznaje mu prawdę. Zdenerwowany prosi o tabletkę weronalu. Amelka wsypuje mu do szklanki całą zawartość fiolki. Następnego ranka pani Raczyńska z przerażeniem stwierdza, że jej zięć nie żyje.
Kolporter Gończyk wie, że Amelka zdradzała męża.
Donosi o tym policji. Podejrzana o trucicielstwo zasiada na lawie oskarżonych.
Ignacy porzuca Magdalenę i zamieszkuje z Bronką. Chce zrobić karierę polityczną i kandydować na posła w nadchodzących wyborach. Bronią obserwuje jego wystąpienie w czasie przedwyborczego mitingu. Rażą ją poglądy Ignasia, przestaje idealizować kochanka, wreszcie opuszcza go.
W procesie Amelki zapada wyrok uniewinniający. Wraca do domu załamana psychicznie, ponieważ dowiedziała się o bliskim ślubie kochanka.
Nadchodzą Święta Wielkanocne. Kwiryna zaprasza Amelkę i Bronkę na "święcone". Nastrój spotkania jest wyjątkowo przykry. Po śmierci Romana Kwiryna straciła chęć do życia, Amelkę zaś dręczą wyrzuty sumienia.
Po wyjściu od Kwiryny samotna Bronka idzie ulicą i na wpół bezwiednie kieruje się wprost na jadący samochód. Ginie na miejscu.
W tym samym czasie Amelka nie wytrzymuje napięcia psychicznego i wobec służącej przyznaje się do zabójstwa męża. W finale słychać jej rozpaczliwy krzyk.
[Joanna Piątek; ; Filmowy Serwis Prasowy 1986/1]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Script (Sekretariat planu)
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Oświetlenie
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Garderoba
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Konsultacja muzycznanie występuje w napisach
- Realizacja nagrańwspółpracawspółpraca
- Dźwięk
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Konsultacja
- Opracowanie graficzne
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Administracja
- Współpraca administratorska
- Produkcja
- Obsada aktorskaBronka MossakowskaKwirynaAmelka RaczyńskaRoman, mąż KwirynyIgnacy Piędzicki, kochanek Bronkiaptekarz Filip, mąż AmelkiRaczyńska, matka AmelkiJan Cichocki, prowizor w aptece męża Amelki, jej kochanekciotka KwirynyMagdalena Piędzicka, żona Ignacegoklientka sklepu Kwiryny, fordanserkaKatarzyna, służąca AmelkiKleofas Gończykgość u Amelkikobieta przy zawalonej kamienicy KwirynyBlacharzowa, lokatorka kamienicy KwirynyAniela Tisowa, gospodyni Cichockiegokobieta wyprowadzana z zawalonej kamienicy Kwirynykobieta przy zawalonej kamienicy Kwirynygospodyni księdzażona wynajmującego mieszkanie od Kwirynysłużąca Kwirynypracownica aptekiobrońca Amelkilekarz RomanaJan Karol Falewiczmieszkaniec zawalonej kamienicy Kwirynyuczestnik odczytu Piędzickiejsędzia na procesie Amelkiprokurator oskarżający Amelkęksiądz, opiekun AndrzejaJulian TyszkoBlacharz, lokator kamienicy Kwirynymężczyzna przy zawalonej kamienicy KwirynyPaweł Zdortmężczyzna wynajmujący mieszkanie od Kwiryny; nie występuje w napisachAndrzej; nie występuje w napisachinżynier; nie występuje w napisachuczestnik odczytu Piędzickiej; nie występuje w napisachmężczyzna pod Mostem Poniatowskiego podczas zamachu majowego; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
RAJSKA JABŁOŃ | |
Powieść | |
Autor | Pola Gojawiczyńska |
Patrz także:schowaj
- 1937Film fabularny / Józef Lejtes
- 1970Spektakl telewizyjny / Pola Gojawiczyńska / Stanisław Wohl
- 1985Film fabularny / Barbara Sass