DŁUGI WEEKEND
- Film fabularny - telewizyjny
- Rok produkcji:2004
- Premiera:2004. 05. 03
- Barwny, 72 min
W telewizyjnym programie "Randka w ciemno" prowadzonym przez Tomasza Kamela uczestnik w średnim wieku, Bogdan Lewicki, trochę nieśmiały i stremowany, wybiera kandydatkę numer trzy - Martę. Chociaż prowadzący stara się rozluźnić atmosferę, bohaterowie wieczoru są sztywni i spięci, a w szczególności kobieta, jakby znalazła się w programie wskutek jakiejś fatalnej pomyłki. Para wygrywa długi weekend majowy w pięciogwiazdkowym hotelu nad jeziorem w Wodzimyślu.
Od samego początku "Randka..." nie klei się, wydaje się, że więcej ich dzieli niż łączy, zupełnie do siebie nie pasują. Obydwoje są samotni, marzą o uczuciu, stabilizacji, kimś bliskim, ale ich wyobrażenia o idealnym partnerze znacznie się różnią.
Kobieta jest kierowniczką biblioteki w podwarszawskim Wawrze. Była działaczka opozycji miała narzeczonego, który zginął w stanie wojennym. Potrącił go samochodem jakiś wojskowy. Bardzo przeżyła śmierć ukochanego, stała się zgorzkniała i zła na cały świat. Kiedy dowiaduje się, że jej weekendowy partner jest zawodowym wojskowym, z góry odrzuca go: zawsze pogardzała takimi ludźmi.
Do rozdźwięków i konfliktów dochodzi także na miejscu w hotelu. Marta jest oburzona, kiedy dowiaduje się, że mają z Bogdanem dzielić hotelowy pokój. Jej stanowcze argumenty jednak zwyciężają, udaje się wynegocjować apartament prezydencki.
Tymczasem okazuje się, że w tym samym hotelu majowy weekend spędza także legendarny bard lat 80., opozycyjny poeta Jan Tomaszek. Szanse Bogdana na zdobycie serca Marty praktycznie maleją do zera. Zafascynowana Tomaszkiem i jego twórczością kobieta ugania się za poetą, adoruje go, narzuca mu swoje towarzystwo. Korzystając z niepowtarzalnej okazji postanawia zorganizować, dla uczczenia święta 3 Maja, wieczór poezji śpiewanej. Bogdan nie pozostaje dłużny i zaczyna się przygotowywać, ku wielkiemu oburzeniu Marty, do świętowania 1 Maja. Na ten dzień przygotowuje zabawę, której główną atrakcją ma być karaoke. Hotelowi goście dzielą się na dwa obozy - tych od 1 Maja i 3 Maja. Pogłębia się konflikt między Martą a Bogdanem. Wprawdzie na zakończenie majowego weekendu oboje wymieniają numery telefonów, ale wydaje się że ich dalsza znajomość jest niemożliwa. Lecz w życiu nigdy nic nie wiadomo... [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Zdjęcia - współpraca
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazu
- Współpraca operatorska
- Korekta barwna
- OświetleniemistrzAndrzej Bykowski
- Scenografia
- Scenograf II
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Opracowanie muzyczne
- Konsultacja muzycznanie występuje w napisach
- Dźwięk
- Asystent operatora dźwięku
- Imitator dźwięku
- Udźwiękowienie
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach określenie funkcji: Asystent montażystyw napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
- Charakteryzacja
- Opieka literackaAgencja Filmowa TVP
- Opieka medycznanie występuje w napisach
- Fotosy
- Ewolucje kaskaderskie
- Efekty pirotechniczne
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- Dyżurny planu
- Sekretariat planu
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Administracja
- Producent wykonawczy
- ProducentAgencja Filmowa TVP
- Produkcja wykonawcza
- Produkcja
- Obsada aktorskaBogdan Lewicki, kapelmistrz orkiestry wojskowejMarta Walkowska, kierowniczka biblioteki publicznej w Wawrze"Dziadek"poeta Jan Tomaszekkelnerdyrektor hotelu "Grand"ojciec Felusiamatka FelusiaMałgosia, opiekunka FelusiaŻelazek, członek orkiestrymłody wspólnik "Dziadka"żona wspólnikamłody wspólnik "Dziadka"dziewczyna wspólnikaKozłowska, matka TeosiaTeoś Kozłowskiprostytutka towarzysząca Tomaszkowirecepcjonistka hotelu "Grand"redaktorka Aldonapielęgniarka obsługująca komorę kriogenicznąkierowca "Randki w ciemno"występuje w roli samego siebie, prowadzącego program "Randka w ciemno"kandydatka numer 1kandydatka numer 2major, dowódca Bogdanaprowadzący teleturniejFeluśbibliotekarkachłopak w biblioteceoperatorkapłan na mitingu religijnymchrzczony na mitingu religijnym
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 2004Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za scenariusz
- 2004Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za główną rolę męską
- 2004Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda redakcji "Teletygodnia" dla najlepszego filmu telewizyjnego
- 2004Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dla filmu telewizyjnego
za "znakomitą realizację scenariusza i wykreowanie postaci, które oddają paradoks najnowszej polskiej historii, spotkania ludzi różnych światopoglądów i uznających różne symbole" - 2004Wrocław (Multimedia Festiwal Filmów Optymistycznych "Happy End")
w kategorii: film fabularny - 2004Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda Jury Konkursu Filmów Telewizyjnych
za "wysokie walory warsztatowe, znakomite kreacje aktorskie oraz kunsztowne przedstawienie świata ludzkich emocji na tle konfliktu światopoglądowego i pokoleniowego"