NA JELENIE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2002
- Barwny, 37 min
Debiut reżyserski Renaty Borowczak, absolwentki filozofii, która w latach 90. pracowała w Poznaniu jako dziennikarka, uczyła się też w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Obecnie studiuje w szkole filmowej Deutsche FilmundFernsehakademie w Berlinie. Jej pierwszy film uhonorowano w 2003 r. m.in. II nagrodą na Warszawskim Festiwalu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych "Oskariada" oraz Grand Prix na MFF "Inne Kino" w Krakowie, gdzie odtwórczynie głównych ról - Agata Stawarz i Teresa Branna otrzymały ponadto wyróżnienia za kreacje aktorskie.
Beata i Gosia mieszkają w ponurym blokowisku na obrzeżach stolicy, obie właśnie wkraczają w dorosłość. Przyjaźnią się od pierwszej klasy szkoły podstawowej, chociaż wiele je różni. Poważna i rozsądna Beata przygotowuje się do egzaminów na medycynę. Wierzy, że zdobywszy wykształcenie, a później dobry zawód, odmieni swoje życie, coś osiągnie. Jej rodzice uważają, że szczytem jej możliwości i ich marzeń będzie praca w fabryce mydła, którą Beacie załatwił ojciec, ale dziewczyna ani myśli skończyć jak oni. Trzpiotowata, postrzelona Gosia nie ma głowy do nauki. Pracuje na poczcie, uwielbia się stroić i pozować na luksusową kobietę. Chce zapewnić sobie lepszy los w przyjemniejszy sposób: polując na mężczyzn. A nuż znajdzie się wśród nich zamożny przystojniak, który pokocha ją od pierwszego wejrzenia? Co sobotę wyrusza więc - jak sama mówi - "na jelenie", a dla dodania sobie odwagi i dla większego poczucia bezpieczeństwa zabiera ze sobą Beatę. Chodzą do barów i dyskotek, chociaż Beata wcale tego nie lubi: rozmowy z przygodnie poznanymi facetami ją nudzą, taniec nie bawi. Ale Gosia zawsze znajdzie sposób, by ją przekonać do kolejnego wypadu.
Do dyskoteki "Paradiso" jest dość daleko, na wysokich obcasach trudno iść. Dziewczyny próbują złapać jakieś auto. Najpierw zatrzymuje się dwóch młodych chłopaków, ale Gosia i Beata, które udają Francuzki, tylko rozsierdzają tym kierowcę, który wyrzuca je na środku drogi. Później zza zakrętu wyłania się szanowany aptekarz, który usiłuje obmacywać Beatę, ale - zdemaskowany jako ojciec koleżanki - szybko odjeżdża swoim eleganckim autem.
W "Paradiso" dziewczęta poznają Zdziśka i Janusza, którzy szukają tam odpowiednich "towarów" na wieczór. Beata i Gosia spadają im jak z nieba: świeże, chętne, naiwne. Co prawda, dziewczyny próbują udawać stare wygi, ale niepostrzeżenie z myśliwych zamieniają się w zwierzynę łowną, co pociąga za sobą przykre konsekwencje. I kiedy na ich drodze pojawi się wreszcie Emil - sympatyczny, młody chłopak, który widywał Beatę w kościele i zakochał się w niej nawet jej nie znając - upokorzona wcześniej i sponiewierana dziewczyna postanowi wziąć na nim odwet za swoje krzywdy. Chłopak zniknie, a z nim nadzieje na czyste, piękne, niepowtarzalne uczucie. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Korekcja barwna
- Scenografia
- Muzyka
- Dźwięk
- Udźwiękowienie
- Montaż
- CharakteryzacjaJoanna Ratajczak
- FotosyKlara Czubak
- Kierownictwo planuJolanta Eliasz
- Producent
- Obsada aktorskaBeataGosiaEmilJanuszZdzisławkierowcaKrzysztof WięckowskiaptekarzTeresa Gontarekmatka BeatyMarek Wawrzyszukbarman
Nagrodyschowaj
- 2003Warszawa (Warszawski Festiwal Krótkometrażowych Filmów Fabularnych "Oskariada")-II Nagroda
- 2003Kazimierz Dolny (Lato Filmowe)-nagroda w konkursie kina niezależnego
za film krótkometrażowy - 2003Kraków (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Inne Kino" SMOFI)-Grand Prix
- 2003Kraków (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Inne Kino" SMOFI)-Wyróżnienie
za kreację aktorską - 2003Kraków (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Inne Kino" SMOFI)-Wyróżnienie
za kreację aktorską