Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BAŚŃ O LUDZIACH STĄD

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2003. 02. 27
  • Gatunek:
    Komedia
  • Barwny, 75 min

    Okres zdjęciowy: wrzesień 2002.
    Lokacje: Zielona Góra.

W "Baśni...", pełnej zabawnych dialogów, dowcipnych powiedzeń, jest wiele odniesień do znanych filmów, różnych postaci, a nawet telewizyjnych reklam. Reżyser, Władysław Sikora, otrzymał nagrodę w konkursie kina niezależnego w Kazimierzu Dolnym. Mózg zielonogórskiej wytwórni A'YOY, gdzie powstała niskobudżetowa produkcja, jest twórcą uznanym w środowisku. Znakomity kabareciarz, tekściarz, rysownik, sprawdził się również w branży filmowej - z powodzeniem reżyseruje, pisze scenariusze, gra. Od lat nazywany jest przez publiczność Wielkim Magiem Zielonej Góry. Od 1985 r., aż do rozwiązania w 1999 r., był liderem legendarnego już dziś kabaretu Potem, który powstał przy klubie studenckim na zielonogórskiej WSP. W ubiegłym roku rozpoczął współpracę z popularnym niegdyś kabareciarzem Zenonem Laskowikiem, tworząc autorskie programy kabaretowe dla Platformy Artystycznej O.B.O.R.A. w Poznaniu.
Miejsce akcji "Baśni..." Władysława Sikory, utrzymanej w konwencji kryminalno-romantycznej komedii, wyznacza drogowskaz stojący na granicy dwóch światów. Jedna strzałka narysowana odręcznie na kawałku zniszczonej tektury wskazuje kierunek TU - to świat slumsów, nędzy i ubóstwa. Właśnie TU żyją bohaterowie filmu, banda Kolumba, żule z wysypiska, utrzymujący się z tego, co wygrzebią ze zwałów śmieci. Niedostępny dla nich świat jest TAM - wśród soczystej zieleni, domów ze szkła i aluminium, pełnych przepychu sklepów i eleganckich ulic. Ludzie stamtąd mają wszystko, nie szanują więc niczego, wyrzucają do śmieci tyle dobrych rzeczy. Biedacy mają to, co znajdą na wysypisku. Ich domem są szare zaułki miasta, zrujnowane, stare kamienice z powybijanymi szybami, brudne ulice, porosłe gdzieniegdzie pożółkłą trawą. Dla każdego jednak szczęście ma inny wymiar. Oni potrafią się cieszyć nawet starą miską znalezioną na wysypisku. Opływający w luksusy bogacze wciąż czują niedosyt. W świecie biedaków rządzi nie pokazujący twarzy bezwzględny i chciwy Prezes (w tej roli postać doskonale znana w polskim show-biznesie, choć twórcy filmu w czołówce napisali jedynie Stanisław T.). "Jest tak bogaty, że mógłby żyć w normalnym świecie - ale nie chce, bo TU jest królem" - jak mówi reżyser. Ludzie Prezesa prześladują bandę Kolumba, zmuszają do płacenia haraczu. Wszystkie cenne rzeczy znalezione na wysypisku muszą trafiać do prezesowskiej puli, a za nie przestrzeganie ustanowionych zasad przewidziano najsurowsze kary. Poczucie bezpieczeństwa, tylko pozornie, daje biedakom Szkarłatny Leon (Wojtek Kamiński) - pozujący na bohatera, obrońcę uciśnionych. Gdy Newton (Maciej Stuhr) znajduje na wysypisku złoty pierścień, postanawia go zatrzymać, tym samym sprowadzając na siebie i swoich towarzyszy gniew Prezesa. Za Kolumbem i jego bandą zostają natychmiast rozesłane listy gończe. Na rozkaz Prezesa nieuchwytnych biedaków ma rozpracować Natalia (Małgorzata Szapował). W ładnej dziewczynie podkochuje się jednak gamoniowaty Newton, któremu nawet się podoba, że jest przez nią śledzony. Dobroduszny i naiwny chłopak zaczyna z czasem kruszyć twarde serce Natalii, choć ona zdaje sobie sprawę, że tu nie ma miejsca na sentymenty. Musi wykonać zadanie dla Prezesa, w przeciwnym razie to na siebie ściągnie jego gniew. Tymczasem Kolumb i jego ludzie postanawiają pozbyć się Newtona, który, ich zdaniem, zdradził towarzyszy. Cały świat staje się jeszcze bardziej pogmatwany. Do końca też nie wiadomo, jakie naprawdę intencje ma Natalia, okazująca Newtonowi przyjaźń. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2003
    Kazimierz Dolny (Lato Filmowe)-nagroda w konkursie kina niezależnego
    za film pełnometrażowy
  • 2004
    Festiwal Polskiego Kina Niezależnego (Telewizja Polska)-1 miejsce

BAŚŃ O LUDZIACH STĄD w internecie

2024.06.06 03:24:08
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.