STO MINUT WAKACJI
- Serial fabularny
- Produkcja:Polska, Niemcy
- Rok produkcji:1999
- Premiera:2003. 09. 16
- Gatunek:Film dla dzieci (młodzieży)
- Barwny, 5 odcinków x ok. 24 min
Andrzej Maleszka, urodzony w 1955 roku scenarzysta i reżyser, niemal od początków swej kariery specjalizuje się w produkcjach dla młodych widzów. W 1992 roku otrzymał Nagrodę Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji za programy dla najmłodszych. W tym samym czasie postanowił spróbować sił w filmie. Zrealizował m.in. seriale: "Mama - Nic" (1992), "Jacek" (1993) i bardzo popularną "Maszynę zmian" (1995 - 1996). Ma też na koncie filmy telewizyjne ("Polowanie", "Koniec świata u Nowaków").
Powstałe w 1999 roku "Sto minut wakacji" (wersja fabularna i serial) to koprodukcja polsko-niemiecka, która wyróżnia się tym, że mogą ją z powodzeniem oglądać i dzieci, i rodzice. Zwłaszcza ci zapracowani i zabiegani, z trudem znajdujący wolną chwilę na zabawę lub choćby dłuższą rozmowę ze swymi pociechami.
Odcinki 1-2: Mama Tosi, Danuta Milej, jest znaną aktorką, zaś ojciec Piotrka - wziętym reporterem telewizyjnym. Oboje nie spędzają ze swymi dziećmi zbyt wiele czasu. Dlatego zarówno Tosia, jak i Piotrek bardzo cieszą się na od dawna zaplanowane wspólne wakacje. Tymczasem w życiu zawodowym ich rodziców pojawiają się niespodziewane kłopoty. Mamie dziewczynki wydłużają się zdjęcia do filmu i w efekcie spóźnia się na samolot do Włoch. Tosia jest ogromnie zawiedziona. Obietnica, że pojadą samochodem gdziekolwiek przed siebie, tylko trochę poprawia jej humor. Tymczasem ojciec Piotrka tuż przed urlopem dostaje od redaktora naczelnego zadanie śledzenia z kamerą matki Tosi. A wszystko dlatego, że najnowszy film z jej udziałem dostał nominację do Oscara. Chłopcu nie za bardzo podoba się pomysł, by ojciec został paparazzim, miał nadzieję, że przynajmniej w czasie wakacji będzie go miał tylko dla siebie. Ojciec nie ma jednak wyboru, więc Piotrek, chcąc nie chcąc, jedzie z nim śledzić gwiazdę.
Wyjeżdżając z miasta, pani Danuta i Tosia natrafiają na gigantyczny korek. Postanawiają jechać na skróty. Docierają do puszczy. W leśnej głuszy pokonują chybotliwy mostek i stwierdzają, że znalazły się na porośniętej trawą i krzewami wyspie. Stoi na niej tajemnicza, drewniana chatka. Jej wnętrze wyposażone jest we wszystko, co potrzebne do prostego życia. Przybyszki postanawiają się tam rozgościć. Nie przypuszczają, że wkrótce będą miały towarzystwo.
Odcinek 3: Reporter podąża wraz z synem, Piotrkiem, śladem sławnej aktorki i jej córki. Niestety, ich samochód jest zbyt duży i ciężki, aby przejechać przez drewniany mostek. Obaj pozostają na drugim brzegu rzeczki i stamtąd robią piesze wyprawy z kamerą na wyspę, aby podejrzeć, co też porabia śledzona przez nich gwiazda. Okazuje się, że na wyspie mieszka również Wenus - krowa obdarzona nadprzyrodzonymi właściwościami. Zwierzę, zaniepokojone dziwnym zachowaniem obu panów, niszczy drogi, reporterski sprzęt. Ojciec Piotrka jest załamany, obawia się, że w tej sytuacji nie zdoła wykonać zlecenia i straci pracę. Na szczęście, w wozie reporterskim znajduje miniaturową kamerę. Ukrywa ją w czapce syna i wysyła go samego na wyspę, żeby zaprzyjaźnił się z Tosią.
Odcinek 4: Piotrkowi udaje się zdobyć sympatię i zaufanie obu mieszkanek chaty. Tymczasem zjawia się tam Jaś, wnuk właścicielki chaty, który jest przekonany, że jego zaginiona babcia wróci, jeżeli w czasie pełni księżyca zaśpiewa się starą pieśń i wypije mleko niezwykłej, kosmicznej krowy. W czasie tej ceremonii Danuta przypadkowo znajduje ukrytą w czapce Piotrka kamerę. Czuje się oszukana i postanawia opuścić wyspę.
Odcinek 5: Wenus niszczy wszystkie kasety z nakręconym filmem. Reporter jest załamany. Postanawia jednak iść wraz z synem do pani Danuty i przeprosić ją za zepsute wakacje. Początkowo aktorka jest zdenerwowana i rozżalona, w końcu jednak ulega słowom zdesperowanych nieszczęśników i daje się przeprosić. Co więcej, zgadza się nawet odtworzyć wcześniejsze wydarzenia, aby reporter mógł je ponownie nagrać. Tymczasem Wenus sprawia prawdziwy cud.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Współpraca zdjęciowa
- Operator kamery
- Operator Betecam
- Współpraca operatorska
- Podgląd video
- OświetlenieQuattro
- Wózkarz
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Rekwizyty
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Efekty dźwiękowewspółpracawspółpracawspółpraca
- UdźwiękowienieStudio 7/4Studio 7/4
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Montaż elektronicznyAVID
- Charakteryzacjaw napisach imię: Mariola
- Konsultacja
- Fotosy
- Opracowanie graficzneTPS
- Ewolucje kaskaderskiewspółpraca; zabezpieczenia dzieci w wodziewspółpracawspółpracawspółpracawspółpraca
- Tresura
- Efekty specjalne
- Efekty pirotechnicznew napisach inicjał imienia: M.
- Kierownictwo produkcjiw napisach okreslenie funkcji: organizacja produkcji
- Kierownictwo produkcji IInie występuje w napisach
- Współpraca produkcyjna
- Dyżurny planu
- Script (Sekretariat planu)
- Administracja
- Kasjer
- Producent wykonawczy
- Produkcja wykonawcza
- ProdukcjaZDF
- Obsada aktorskaaktorka Danuta Milley, mama Tosioperator telewizyjny, tata PiotrkaTosia MilleyPiotrekJasiekstrażnik w supermarkecietaksówkarkacharakteryzatorka Baśkareżyser filmu "Monstrum"babacia Jaśkakierownik ochrony w supermarkecieaktorkierownik redakcji, szef taty Piotrkaoperator "Pigi", kolega taty Piotrkaochroniarz w bankuczłonek ekipy filmowejpracownik lotniskaśmieciarz na stacji benzynowejpolicjantekspedientka w supermarkecieMarek, operator filmu "Monstrum"Sz. Wiśniewskiaktorczłonkini ekipy filmowej; nie występuje w napisachkasjerka w supermarkecie; nie występuje w napisachczłonkini ekipy filmowej; nie występuje w napisach
Variapokaż
Patrz także:schowaj
- 1998Film fabularny - telewizyjny / Andrzej Maleszka