CIEŃ JUŻ NIEDALEKO
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1984
- Premiera:1985. 10. 18
- Gatunek:Film obyczajowy
- Czarno-biały, 2395 m, 84 min
Lokacje: Kraków (Dworzec Główny PKP, dzielnica Nowa Huta, Huta im. Lenina).
Do Krakowa przyjeżdża Józef, około 60-letni rencista, były budowniczy Nowej Huty i długoletni elektryk w kombinacie, od kilku lat mieszkający z drugą żoną w Szczecinie. Józef, mimo wyraźnego inwalidztwa (utyka na lewą nogę) i szorstkiego zachowania, optymistycznie patrzy na życie. Na dworcu wita go syn Henryk, który już kilkakrotnie zmieniał zajęcie i ostatnio pracuje jako kierowca. Mieszka on z rodziną w pozostawionym przez Józefa mieszkaniu. Choć Henryk przyjmuje ojca serdecznie, wyczuwa się między nimi napięcie, jakieś zadawnione urazy, konflikty.
Powód przyjazdu ojca jest dość oficjalny: zaproszono go wraz z innymi zasłużonymi weteranami pracy na uroczysty jubileusz trzydziestolecia pierwszego spustu surówki z pierwszego pieca wybudowanego w Nowej Hucie. Rano Józef udaje się do kombinatu, gdzie zostaje niezwykle serdecznie przyjęty przez dawnych towarzyszy pracy. Dobry nastrój pryska, gdy okazuje się, iż Józefa i jeszcze jednego uczestnika zgromadzenia pominięto przy wręczaniu honorowych odznaczeń. Józef daremnie stara się wyjaśnić źródła tej niesprawiedliwości, natrafiając na biurokratyczne wykręty przedstawiciela dyrekcji. Przyjaciel Leon próbuje mu pomóc w rozwikłaniu tej tajemnicy. Sugeruje, iż zaważył na tym jakiś "haczyk" w dokumentach, spowodowany zadawnionym konfliktem z brygadzistą. Leon namawia Józefa, aby wyjaśnić sprawę u byłego szefa, inżyniera Mazowca. Ale stan zdrowia inżyniera jest krytyczny, nie próbują więc nawet rozpoczynać rozmowy na temat dawnego konfliktu.
Nie udaje się również załatwić w kwaterunku sprawy przekazania synowi mieszkania, na które Józef, ofiarny budowniczy Nowej Huty, zapracował. Znów na przeszkodzie stają biurokratyczne przepisy...
Wieczorem Józef i Leon spotykają się w domu z Henrykiem i jego kolegami, tak jak oni - robotnikami. Pod adresem weteranów padają ostre słowa, zarzuty, iż nie wykorzystali szansy, jaką dał wielki proces uprzemysłowienia i awansu. Ale ta ostatnia wymiana zdań powoduje rozładowanie napięć między ojcem a synem i stwarza możliwość porozumienia.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorskaPaweł Michalski
- Laboratoriumwspółpracawspółpraca
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelierwspółpracawspółpraca
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach imię: Hanna
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisach
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjnaBożena Jaśkiewicz
- Produkcja
- Obsada aktorskaJózef WendaHenryk Wenda, syn JózefaLeon, przyjaciel Józefaasystent dyrektoradyrektorCzesław, uczestnik spotkaniaMarek, kolega Henrykaurzędnikwiceministersąsiad JózefaZygmunt, działacz Komitetu ZakładowegoWojciech Dec, uczestnik spotkaniainwalida, znajomy z komisji lekarskiejPaweł, kolega HenrykaFranek, uczestnik spotkaniainżynier MazowiecKostek, uczestnik spotkaniadziennikarka krakowskiej telewizjiJan Donatowiczchłopak w domu kulturyuczestnik spotkaniauczestnik spotkaniaHalinkauczestnik spotkania; w napisach nazwisko: KosiorkiewiczJózef Kubisiaksekretarzuczestnik spotkaniasekretarkaMarian MielczarekBronek, syn Henrykauczestnik spotkaniadziennikarka radiowasąsiadka Józefauczestnik spotkaniaJózef Rybakobieta w radzie narodowejurzędnik z ministerstwauczestnik spotkaniainżynier Szczepańskiuczestnik spotkaniainteresant
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1986San Remo (MFF Autorskich)-nagroda aktorska