ZŁOM
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2003
- Barwny, Betacam SP, dźwięk: Dolby Stereo C type, 70 min
Uwaga: rok produkcji podany za napisami filmu (emisja: TVP 26 marca 2003), W rzeczywistości film wyprodukowano i prezentowano (m. in. na festiwalu w Gdyni) w 2002.
Maciek Peksa nie z własnej winy miał zwichrowany życiorys. Matka alkoholiczka wyrzuciła go z domu, wynajmował więc mieszkanie. Zalegał z czynszem, a musiał płacić nie tylko za mieszkanie, lecz i za garaż. Trzymał w nim malucha. Dla każdego, kto go zobaczył, pojazd był kupą złomu. Dla Maćka był bezcenny - wyremontowanie samochodu stało się celem jego życia. Dlatego poszukał pracy w hucie: w dostarczanym do niej złomie było dużo części samochodowych. Pewnego dnia jednak uległ wypadkowi, co jeszcze bardziej skomplikowało jego sytuację. Kiedy leżał w szpitalu kierownik polecił mu, by już nie wracał do zakładu, a kiedy po dość długiej rekonwalescencji wyszedł ze szpitala, dowiedział się, że już nie ma gdzie mieszkać. Co gorsza, jego samochód został wywieziony na złomowisko.
Maciek się nie poddał. Przywlókł swego malucha do miasta. Nocował w nim. Pewnego wieczora wyciągnęli go stamtąd policjanci i odwieźli do noclegowni, a samochód znów odstawili na złomowisko. W noclegowni Maciek poznaje Michała Gardę. Między młodzieńcem a schorowanym starcem zawiązuje się nić porozumienia. Garda pomaga mu znów sprowadzić zdezelowanego malucha, a potem szukać do niego części i ze sprzedaży wygrzebanego na śmietnisku złomu zdobywać pieniądze na remont. Zwierza mu się też z pragnienia wyjazdu w góry. Dramatyczne wydarzenia z pozoru niszczą wszelkie plany obu mężczyzn, którzy - wyrzuceni na złomowisko życia - znajdują przyjaźń i starają się zachować człowieczeństwo.
"Złom" jest debiutem filmowym urodzonego w 1976 roku Radosława Markiewicza, absolwenta Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jury Konkursu Polskiego Kina Niezależnego XXVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych uhonorowało go Nagrodą Specjalną. Film zdobył także nagrody w Poznaniu na MFF "Off Cinema" i we Wrocławiu (Slamdance Poland). Obraz, bardzo piękny w swym przesłaniu, uderza oszczędnością wyrazu, świetnymi zdjęciami i doskonale współgrającą z nimi muzyką. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Zdjęcia
- MuzykaRosengarden
- DźwiękAdam Ciężarek
- Udźwiękowienie
- Montaż
- Współpraca produkcyjna
- Producent
- KoproducentKazimierz Płachecki
- ProdukcjaProgram 2
- Koprodukcja
- Obsada aktorskaWojciech PaszekMaciek PeksaMichał GardaEwa SienkiewiczGetruda SzymańskaJacek BorkowskiJan FicekJan HajokZłyAlojzy MrowiecSebastian Puszczewicz
Nagrodyschowaj
- 2002Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Specjalna w Konkursie Kina Niezależnego
- 2002Wrocław (Slamdance Poland)-Nagroda
- 2002Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema")-"Złoty Zamek"