Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOBIETA Z PAPUGĄ NA RAMIENIU

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Czarno-biały, Betacam SP, 86 min

Zygmunt Latawczyc - absolwent poznańskiej ASP - jest, jak sam mówi - "malarzem naturalistą". Jako taki nie może on malować z telewizji, zdjęć, skanów, Internetu - tylko "wyłącznie z natury". Dlatego też większość swoich pieniędzy wydaje Latawczyc na modelki. Dodatkową okolicznością jest to, że Zygmuntowi - "nigdy nic się nie śni".
Kiedy Zygmunt poznaje piękną modelkę Zuzannę - to szybko dochodzi do wniosku, że powinien ją koniecznie namalować z papugą na ramieniu. Wybrana w tym celu papuga (Ara Ararauna) kosztuje 6.000 złotych.
Obrazy Zygmunta nie idą ostatnio najlepiej - więc rusza on w świat w poszukiwaniu pożyczki. Odwiedza kilkunastu przyjaciół - starych i nowych - bez większego jednak rezultatu. Kolega Rysio proponuje mu pożyczkę na 100% miesięcznie, Staś zajmuje się akurat zażywaniem koki, Maciuś wydał wszystko na Córy Koryntu, a Jacek sam chce pożyczyć od Zygmunta tysiąc złotych na rower. Mecenas Miecio na wieść o pożyczce - ucieka po prostu ze swojej kancelarii, pisarz Paweł proponuje mu na obiad surowe marchewki - bo tylko na tyle go stać. "Chcemy, ale nie możemy - możemy, ale nie chcemy" - tak podsumowuje rezultaty swojej Odysei Zygmunt.
Nasz bohater spotyka się kolejno z dwoma potencjalnymi samobójcami. Zaniepokojony stanem zdrowia naszego społeczeństwa - udaje się do psychiatry. Na wszelkie dolegliwości duszy ludzkiej lekarz ma jeden sposób - pigułki. Na drodze Zygmunta pojawia się także taksówkarz, który poucza malarza, że "w życiu najważniejsze jest życie".
Ostatnią deską ratunku wydaje się Latawczycowi producent pulpetów - niejaki Zbyszek Grzegorzek. Grzegorzek staje na wysokości zadania i pożycza malarzowi pieniądze szybko i bez jakichkolwiek ceregieli. Zygmunt nie kupuje jednak za otrzymane 6.000 papugi - tylko oddaje je swemu staremu druhowi - Mateuszowi. Dzięki tym pieniądzom Mateusz nie będzie musiał sprzedawać pianina. Na dziwną decyzję Latawczyca prawdopodobnie wpływa fakt, że lubi z Mateuszem śpiewać po pijanemu, z akompaniamentem. Ponadto zaś w ostatnim okresie Zygmunt zaczyna miewać sny, co daje mu szansę na namalowanie papugi z wyobraźni.
Rozczarowana Zuzanna odchodzi z pracowni Latawczyca, opuszczając przy okazji swego męża.
Tymczasem dobrodziej Grzegorzek kupuje przez podstawione osoby obrazy Zygmunta. Latawczyc oddaje mu natychmiast pożyczkę. Do końca nie dowie się on jednak prawdy o chwalebnym podstępie przyjaciela.
W ostatniej scenie Zygmunt konsumuje wódkę z porzuconym mężem Zuzanny i szuka razem z nim sensu życia w wielu Pięknych Rzeczach, jakie istnieją przecież na tym świecie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2024.06.06 03:08:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.