ŁOWCY SKÓR
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2003
- Gatunek:Film sensacyjny
- Barwny, 88 min
Okres zdjęciowy: 15 maja - 10 lipca 2002.
Lokacje: Grodzisk Mazowiecki (osiedle Kopernika), okolice Grodziska Mazowieckiego i Milanówka.
Film nie był dystrybuowany w kinach, wydany został na DVD.
Scenariusz filmu został osnuty wokół autentycznych wydarzeń, które wstrząsnęły całą Polską, kiedy wyszło na jaw, że grupa pracowników łódzkiego pogotowia jest zamieszana w tzw. handel "skórami", czyli zwłokami pacjentów. Tytuł filmu brzmi tak samo, jak tytuł reportażu prasowego, który w styczniu 2002 r. ujawnił ten wielki skandal. Handel ludzkimi zwłokami i podejrzenia o podawanie rzadko stosowanego leku, pavulonu, w celu przyśpieszenia śmierci pacjentów, wywołały ogromną burzę w mediach i panikę w społeczeństwie. Napływające z różnych stron informacje świadczyły o tym, że podobne praktyki stosowano także, choć na mniejszą skalę, również w innych miastach Polski. Sprawą zajęła się prokuratura, ale prowadzone przez nią śledztwo wkrótce straciło impet, sprawa przycichła. Młody reżyser chciał swoim filmem przypomnieć o tym bulwersującym problemie.
Piotr Biernacki i Marek Piotrowski, dwaj młodzi dziennikarze, pracują w jednej redakcji i przyjaźnią się, dzieląc wspólnie zamiłowanie do konnej jazdy. Podczas jednej z przejażdżek Piotr ulega wypadkowi i zostaje zabrany przez pogotowie. Marek i jego dziewczyna Anka jadą za nim do szpitala, gdzie czeka na nich wiadomość, że chłopak zmarł w drodze. Zgon stwierdził kierujący zespołem karetki dr Nowak.
Marek usiłuje dociec, dlaczego tak się stało, nie może się pogodzić z tragedią. Dowiaduje się, że kilka tygodni wcześniej Piotr wpadł na trop afery łapówkarskiej w pogotowiu. W dniu swojej śmierci miał się wieczorem spotkać z tajemniczym informatorem. Chłopak idzie w imieniu przyjaciela na to spotkanie, ale spłoszony informator ucieka. Dziennikarz nie daje jednak za wygraną, kontynuuje prywatne śledztwo. Odkrywa, że pogrzeby wszystkich zmarłych z miejscowego szpitala organizował jeden zakład pogrzebowy i że jego właścicielką jest siostra dyrektora szpitala, ale zarówno ona, jak i dyrektor nie chcą z nim rozmawiać na ten temat.
Wkrótce Marek dostaje pierwszy ostrzegawczy telefon. Nieznany głos grozi mu pobiciem, a nawet śmiercią, jeśli nie przestanie "węszyć". Tymczasem matka zmarłego Piotra wręcza Markowi zeszyt z zapiskami syna. To, co kryje gruby brulion, wprawia dziennikarza w przerażenie. Wie, że teraz nie może już ustąpić, dopóki nie wyjaśni całej sprawy. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Oświetlenie
- Obsługa agregatu
- Wózkarz
- Korekcja barwna
- Sprzęt
- Scenografia
- Scenograf II
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Kostiumograf II
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Realizacja dźwiękuna planiena planiena planiena planie
- Montaż
- On-linew napisach określenie funkcji: Montaż on-line
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Efekty specjalneVirtual Magic
- Ewolucje kaskaderskie
- Konsultacjads. koniWiesław Kamińskimedyczna
- CateringEwa Krasińska"Barek Kucharek"
- Transport
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjnaAdam Rejnhard
- Script (Sekretariat planu)Marta Wawrzynowicz
- Producent
- Produkcja
- Obsada aktorskadziennikarz Marek Piotrowskidoktor Jerzy Nowakdoktor Andrzej KwiatkowskiAnka, dziewczyna MarkaRenata Kamińska, właścicielka zakładu pogrzebowegoZenek, pracownik zakładu pogrzebowego Kamińskiejredaktor naczelnykierowca karetkipielęgniarkadyrektor szpitala, brat Kamińskiejsanitariusz Zbigniew UlitaPiotr Biernacki, przyjaciel Markadyspozytorka Zofia Ulita, żona sanitariuszamatka PiotraMonika Frendldziewczyna w redakcjistaruszka w szpitaluKatarzyna MrowiecMałgorzata OłpińskaGabriela PelcDagmara PrzewłockaMagdalena RadkiewiczMarcin Gliwińskisyn staruszkiJerzy SnochowskiJacek StępniakKrzysztof WerkowiczMichał Zbinkowskijeździecjeździecjeździec