JANKA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska, Niemcy (1989- )
- Rok produkcji:1990
- Premiera:1993. 05.
- Gatunek:Film dla dzieci (młodzieży)
- Barwny, 2 części x ok. 83 min
Lokacje: Sulejów - Podklasztorze, Bąkowa Góra, Paradyż.
Dwuczęściowa, kinowa wersja 15-odcinkowego serialu. Film (tak jak i serial) powstał we współpracy Telewizji Polskiej i telewizji Westdeutscher Rundfunk z Kolonii, ale został w całości zrealizowany w Polsce. Scenariusz według pomysłu Dietera Saldeckiego i Gerhildy Wagner napisał reżyser Janusz Łęski. "Janka" - w wersji niemieckiej "Janna" - to typowy przykład kina familijnego, adresowanego już nie do najmłodszej widowni, lecz raczej do nastolatków, a także dorosłych członków rodziny.
Saga rodzinna, o wątkach wyprowadzonych z autentycznej historii, rozgrywa się w latach 20., co dało realizatorom możliwość zaprezentowania efektownych filmowo rekwizytów i ciekawostek "z myszką" - starych samochodów, samolotów, elektrowni wiatrowej, wynalazku kina niemego itp. Chociaż nieporozumienia pomiędzy dorosłymi bohaterami kładą się cieniem na świecie dzieci, to powrót do malowniczego okresu początku wieku pozwala spojrzeć na wszystko z nostalgią i serdecznym uśmiechem.
Osią dramaturgiczną akcji jest konflikt między prowadzącym zajazd w Podklasztorzu Oskarem Nowakiem a właścicielem dworu w Stawiskach Jakubem Bromskim, zapalonym konstruktorem i pilotem samolotowym. Ale głównymi bohaterami filmu są dzieci należące do dwóch "band". Janka, wnuczka Nowaka, przewodzi "Orłom". Jej rówieśnik Julek, bratanek Bromskiego, dowodzi "Wilkami". "Orły" i "Wilki", współzawodnicząc ze sobą, przeżywają wiele wspaniałych przygód. Wszyscy są zauroczeni samolotem, który z pomocą wiejskiego kowala buduje stryj Julka, zakochany w owdowiałej matce Janki. Do tego dochodzi charakterystyczna dla nastolatków szorstkość i równie naturalna w tym wieku fascynacja płcią przeciwną, która łatwo może przerodzić się w prawdziwe uczucie.
O młodych wykonawcach, którzy zdołali przekazać to wszystko z autentyczną spontanicznością i świeżością, pisano w samych superlatywach. Najbardziej pochlebne recenzje zebrali: Agnieszka Kruk, wówczas uczennica LO w Katowicach, odtwórczyni roli tytułowej, oraz Tadeusz Horvath, wtedy ośmioklasita z Warszawy, w roli jej przyjaciela Julka. Zresztą większość dziecięcych aktorów sprawdziła się znakomicie, także we wcześniejszych filmach Janusza Łęskiego. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Zdjęcia specjalnelotniczeprzyrodnicze
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografiaw napisach imię: Wojciech
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzykafragmenty muzyczne
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Efekty dźwiękowe
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach nazwisko: Dubiel
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- PilotJanusz TatarczukBogdan Bińkowski
- Ewolucje kaskaderskie
- Konsultacjakaskaderskatresura psaHanna Królikowska
- RedakcjaDieter Saldecki
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- ProdukcjaWestdeutscher Rundfunk (Kolonia)
- Obsada aktorskaJanka NowakJulek BromskiOskar Nowak, dziadek JankiMarta, mama JankiJakub Bromski, stryj JulkaKasiaWalekAdela, służąca Nowakówhandlarz, sprzedawca "Alaski"przedsiębiorca chcący założyć z Bromskim pocztę lotniczą; wystąpił jedynie w części drugiejkomornik; wystąpił jedynie w części drugiejksiądzwuj JankiAmbroży Nowak, wuj Jankikowal MeisnerZygmunt Nowak, wuj Jankiprzedsiębiorca chcący założyć z Bromskim pocztę lotniczą; wystąpił jedynie w części drugiejgospodarzparobek Filipciotka Janki; nie występuje w napisach; wystąpiła jedynie w części pierwszejkamieniarz; nie występuje w napisach; wystąpił jedynie w części pierwszejWeronika, ciotka Janki; nie występuje w napisach; wystąpiła jedynie w części pierwszej
Patrz także:schowaj
- 1989Serial fabularny / Janusz Łęski Adam Iwiński