Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OKNO

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1981
  • Premiera:
    1983. 08. 22
  • Gatunek:
    Film psychologiczny
  • Barwny, 2685 m, 94 min

    Lokacje: Warszawa, Skolimów (Dom Aktora Weterana).

    W czołówce filmu nie ma wzmianki o pierwowzorze literackim scenariusza filmu, ale nawiązanie do wcześniejszych utworów (słuchowisko radiowe: 1972, opowiadanie: 1978) jest oczywiste.

Krzysztof - trzydziestoparoletni obiecujący literat - napisał kilka lat temu interesującą powieść, którą zdobył znaczny rozgłos. Mimo zachęty ze strony edytora, unika jednak publikacji następnego dzieła. Ma to być bowiem "księga ksiąg" - wciąż ją poprawia, uzupełnia, ciągle niezadowolony z osiągniętego efektu. Żyje samotnie, utrzymuje się z tłumaczeń, jego ekstrawagancki tryb życia budzi zaniepokojenie sąsiadów...
Na imieninach u znajomego pisarz zostaje znieważony przez jednego z gości. Podpitego, nie odpowiadającego na zniewagi Krzysztofa wyprowadza z przyjęcia i odwozi do domu nowo poznana dziewczyna, Basia. Bałagan w jego "artystycznie" zapuszczonej kawalerce powoduje, że przenoszą się do jej mieszkania. Tam, mimo nieudanej próby zbliżenia erotycznego, Basia postanawia kontynuować ten związek. W Domu Starego Aktora Krzysztof odwiedza swoją przyjaciółkę - panią Lolę. Jest to prawdopodobnie jedna z postaci, którą opisuje w swojej powieści.
Składając co pewien czas wizyty pomaga jej zaspokoić głód alkoholowy. Oficjalnie jednak literat tworzy dla niej monodram, który aktorka ma zagrać w teatrze telewizji.
Po jakimś czasie w mieszkaniu Krzysztofa pojawia się Basia. Wychodzą razem do restauracji. Dziewczyna, pracująca jako inżynier budowlany, proponuje mu przeprowadzenie finansowanego przez nią remontu kawalerki. Pisarz sprowadza się do jej mieszkania. Ich współżycie nie układa się jednak najlepiej. Krzysztof pije, zdarza się, że nadużywszy alkoholu sprowadza przypadkowo spotkanych na ulicy pijaków i wobec nich upokarza Basię...
Wspólny wyjazd na Mazury umacnia jednak ich związek. W ciągu roku literat przeżywa swoistą metamorfozę - przestaje pić, kończy monodram dla pani Loli, prowadzi wspólne gospodarstwo godząc się na przebywanie w kręgu przyjaciół Basi. Ale jej sugestie, by zamienić dwa mieszkania na większy lokal, spotykają się z odmową Krzysztofa - kawalerka ma być dla niego azylem, pracownią pisarską.
Pewnej nocy Basia zastaje Krzysztofa w kuchni, wpatrzonego w okno naprzeciw ich domu. Okazuje się, że przed kilku dniami zauważył on tam rozświetlający ciemność płomyk zapalonej zapałki, ma nadzieję zobaczyć go raz jeszcze... Dochodzi do scysji - następnego dnia pisarz wyprowadza się do siebie.
Po miesiącu odwiedza go Basia, usiłuje skłonić ukochanego do powrotu. Jednakże przekonawszy się, że nie jest to możliwe - zdesperowana niszczy jedyny egzemplarz "księgi ksiąg" - swej głównej rywalki. Pozostawiając nad szczątkami rękopisu zrozpaczonego, ale i uleczonego ze złudzeń Krzysztofa odchodzi...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OKNO
Opowiadanie, Słuchowisko radiowe
AutorIreneusz Iredyński

Patrz także:
schowaj

  • 1981
    Spektakl telewizyjny / Ireneusz Iredyński / Jerzy Jogałła
2024.06.06 02:20:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.