BARYTON
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1984
- Premiera:1985. 03. 25
- Gatunek:Film psychologiczny, Film obyczajowy
- Barwny, 2613 m, 92 min
Lokacje: Szczawno-Zdrój, Wrocław (Dworzec Świebodzki), Warszawa (ul. Lwowska).
Do czasu ukazania się na ekranach "Barytona" zarówno Feliks Falk, jak i Janusz Zaorski mieli opinię reżyserów - demaskatorów, lubiących prowokować i burzyć wewnętrzny spokój widzów. Najwidoczniej etykietki te solidnie im już zbrzydły, gdyż zrealizowany w 1984 roku "Baryton" to typowe kino rozrywkowo-sensacyjne, programowo rezygnujące z psychologicznej głębi, filozoficznej zadumy i uniwersalnych przesłań. A przecież scenariusz do tego filmu wyszedł spod pióra Feliksa Falka, reżyseria zaś jest dziełem Janusza Zaorskiego. Czy twórcy sprawdzeni w repertuarze ambitnym, poradzili sobie z materią lekką, by nie rzec płochą, jaką jest czysta rozrywka? Za odpowiedź posłuży głos recenzenta, bynajmniej nie odosobniony: "Akcja zawiązuje się, komplikuje i toczy jak w dobrym kryminale. Co chwila wprowadzani jesteśmy na fałszywy trop, co chwila widzimy spięcia, spiętrzenia, wolty, zmiany tempa. Wszystkie wątki splatają się ze sobą w piękny warkocz, wszystkie porozwieszane na ścianach strzelby w finale - jak należy - wypalają. Zafascynowani sensacyjnym wręcz tokiem opowieści, lawinowym rozwojem wypadków, chętnie, za autorami filmu, rezygnujemy z psychologicznych niuansów, dajemy się porwać błyskotliwej i terkoczącej maszynce suspensu". Dbałość o dynamizm narracji popchnęła nawet Janusza Zaorskiego do wycięcia siedemnastu scen, czyli blisko pół godziny filmu! Znaleźli się jednak i tacy krytycy, którzy mimo formy rodem z kina akcji dostrzegli w treści "Barytona" "krytyczne studium środowiska artysty", "analizę gwiazdorstwa w planie prywatnym i socjologicznym", a nawet "metaforyczne wyobrażenie świata dekadenckiego, społeczeństwa w fazie rozkładu".
Akcja rozgrywa się w ostatnich dniach stycznia 1933 r. Do Polski, do rodzinnego miasta, przyjeżdża głośny w świecie baryton operowy Taviatini. Towarzyszą mu piękna żona Sophie, jej kuzyn Froelich, sekretarz Artur Netz i inni. Mistrz mimo sławy i powodzenia, jest znużony i zaniepokojony, przede wszystkim budową własnej opery w Strasbourgu. Sophie zdradza męża z sekretarzem Netzem, który pragnie zostać dyrektorem budowanej opery. Po bankiecie mistrz traci nieoczekiwanie głos. Netzowi udaje się otrzymać upragnioną nominację jak i uratować mistrza przed kompromitacją. Taviatini staje w oknie apartamentu, a głos płynie z płyty przez głośniki . . . Netz przegra jednak, stanowisko dyrektora opery obejmuje hitlerowiec Froelich. Następnego dnia - 30 stycznia 1933 r. - władzę w Niemczech przejmuje Hitler.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykifortepian
- Dyrygent
- Konsultacja muzycznaAndrzej Holy
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Konsultacja
- Fotosy
- Opracowanie graficzne
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaśpiewak Antoni Domagała vel Antonio TaviatiniArtur Netz, sekretarz TaviatiniegoSteinkeller, agent Taviatiniegoniemowa Leonardo, masażysta TaviatiniegoSophie, żona TaviatiniegoStella Stern, siostra Sophie, żona LeonaFroelich, kuzyn Sophiebiznesmen Leon Stern, mąż StelliLena, protegowana GertrudyGertruda, charakteryzatorka Taviatiniegolekarz TaviatiniegoFryderyk, akompaniator TaviatiniegoRyszard Domagała, brat TaviatiniegoChristian Balmour, dyrektor budowy opery Taviatiniego w Strasburgudetektyw podsłuchujący TaviatiniegorecepcjonistaJohannes Muller, kochanek Froelichadyrektor hoteluLoretta Tomdiomulatka, pokojówka w hotelufotoreporter w hallu hoteluurzędnik witający Taviatiniego na dworcudziennikarz w pociągudziennikarz w pociągufotoreporter w hallu hoteluE PecW Pietrzyk
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1985Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
- 1985Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za scenariusz
- 1985Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za zdjęcia