Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ABSCHIED

  • Tytuł polski: POŻEGNANIE
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, Niemcy (1989- )
  • Rok produkcji:
    2000
  • Język:
    niemiecki
  • Barwny, 87 min
    Lokacje: Szczecinek.

"Pożegnanie" przedstawia jeden z letnich dni u schyłku życia Bertolta Brechta, odmierzanych kurantami domowego zegara. Jednak celem reżysera Jana Schütte i scenarzysty Klausa Pohla zda się być nie tyle wierne przedstawienie biografii znanego dramaturga, co naszkicowanie egocentrycznej osobowości artysty, obok którego przetacza się historia i życie wśród rodziny i przyjaciół (a zwłaszcza przyjaciółek) w swoistej mieszance miłości, nienawiści i zazdrości. W roku 1956 Bertolt Brecht (w tej roli Josef Bierbichler) jest niemłodym, raczej nieatrakcyjnym, schorowanym człowiekiem, choć wokół niego w dziwnych wzajemnych układach widać aż pięć kobiet: żonę Helenę Weigel, słynną postać teatru niemieckiego, córkę, asystentkę, a także byłą kochankę oraz aktualną kochankę, która jest młodą aktorką. W tle tej historii pojawiają się także funkcjonariusze STASI, którzy mają aresztować młodego gościa Brechta - Wolfganga Haricha, jednego z dysydentów reprezentujących odwilżowe trendy, jakie zarysowały się wśród inteligencji krajów komunistycznych u schyłku lat pięćdziesiątych. Jednak to nie tragiczne dzieje przymiarek do socjalizmu o ludzkiej twarzy w krajach bloku wschodniego właśnie w tych latach są w tym filmie najważniejsze. Tu chodzi o twarz Brechta: dramaturga utożsamianego z rewolucyjną awangardą, który najpierw w imię wolności artystycznej udał na Zachód, aby potem w sama porę uciec z USA do NRD przed antykomunistyczną nagonką, dziwnie podobną do antyimperialistycznej histerii na Wschodzie. Brecht stał się wzorcową ikoną kultury NRD, ale w filmie widzimy przede wszystkim studium zadziwiająco egoistycznej postaci artysty, który albo zatraca wrażliwość, albo wręcz ją wyostrza w imię czystej gry ludźmi i historią. Warto tu zacytować samego Brechta: "Człowiek hołduje bardziej dobru niźli złu, ale warunki nie sprzyjają mu". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 03:06:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.