KARIERA NIKOSIA DYZMY
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2002
- Premiera:2002. 03. 15
- Barwny (negatyw: Kodak Vision, Estman Kodak), dźwięk: Dolby Digital, 108 min
Okres zdjęciowy: 10 października - 21 listopada 2001.
Lokacje: Pabianice (cmentarz ewangelicki, siedziba firmy "Aflofarm" przy ul. Partyzanckiej), Łódź (pałac Poznańskich przy ul. Ogrodowej, ul. Maratońska, rektorat PWSFTviT - filmowy gabinet senator Walewskiej, rektorat Akademii Medycznej - filmowy gabinet ministra Jaszuńskiego, siedziba "Polonii" przy Al. Mickiewicza - filmowy gabinet Kilińskiego, hipermarket M1, park Poniatowskiego, ul. Wólczańska przy szpitalu Pirogowa, Aleja Anstadta, stacja kolejowa Łódź Niciarnia), Wola Błędowska k. Łodzi (pole golfowe), Leśmierz (cukrownia), Warszawa, Gdynia (port).
Uroczysta premiera filmu: 7 marca 2002, Łódź (kino "Bałtyk"), 14 marca 2002, Warszawa (kino "Kinoteka").
"Nienawidzę ciepłej wódki. Żeby tak się stało, żebym już nie musiał nigdy ciepłej pić..." Nikodem Dyzma, utalentowany pracownik małej firmy pogrzebowej, niezrównany mówca funeralny, nie ma zbyt wielkich oczekiwań od życia. Ot, może jakoś się wkręcić do biznesu i zarobić te dodatkowe kilkaset złotych na lodówkę do mrożenia gorzały. Okazja trafia się sama, za sprawą podwędzonego zaproszenia na koktajl dyplomatyczny. Zastawione stoły i cała masa zimnej wódki... tutaj Nikoś czuje się jak ryba w wodzie. Do czasu. Oblany wybornym trunkiem przez nieuważnego i nieokrzesanego gościa, zdenerwowany i podpity Nikoś obrzuca bufona przekleństwami.
Ten z pozoru drobny epizod okazuje się punktem zwrotnym w karierze mistrza ceremonii pogrzebowej. Wieść, że tajemniczy nieznajomy publicznie naubliżał znienawidzonemu wicepremierowi Terkowskiemu, elektryzuje zgromadzoną na bankiecie śmietankę polityczną. O względy Nikosia zabiegają Roman Kiliński, król zagęszczacza spożywczego i obdarzona bujnym temperamentem pani senator z senackiej Komisji Skarbu. Kim jest Nikodem Dyzma? Doktorem ekonomii, szarą eminencją w elitach władzy, utalentowanym biznesmenem? Mit, że Nikoś załatwi wszystko, rozchodzi się lotem błyskawicy. Balansując między sypialniami wpływowych kobiet, gabinetami dyrektorów spółek i salonami polityków, Dyzma - za sprawą przypadku czy może instynktu - uczy się, jak wielką wagę może mieć z pozoru nieistotna, mimochodem rzucona informacja. Świat biznesmenów z kilkoma klasami szkoły podstawowej, odgrzewających mity podziemia polityków i ich znudzonych młodych żon, pożądliwie wyciąga ręce w kierunku nowego bohatera współczesności. Już wkrótce o Nikosia upomni się ulica - tylko Dyzma, mówiący tym samym językiem, co oni, potrafi uspokoić wzburzonych rolników i "wejść między ludzi". Były grabarz, głoszący, że dobre tylko to, co polskie, błyskawicznie pnie się w rankingach najpopularniejszych polityków. Nic więc dziwnego, że w sytuacji załamania narodowej gospodarki Nikoś, ulubieniec ludu i elity, staje się postacią ze wszech miar pożądaną przez skorumpowany i bezradny rząd....
BOHATEROWIE DRAMATU
Nikodem Dyzma, zwany "Nikosiem". Wiek - 39 lat. Wykształcenie - średnie niecałkowite. Stan cywilny - kawaler. Zainteresowania - Jak każdy. Zjeść lubię, wypić. Do niedawna nie miał farta. Jak woził dżinsy do Ruskich, to z milionowej rzeszy przemytników zamknęli tylko jego. Teraz zaczyna nowe życie. Mówią o nim, że jest lepszy od Kołodki. Ja nazywam się prezes Dyzma i po to zgodziłem się być prezesem, by pomóc ludziom takim jak wy i takim jak ja sam, przemawia do tłumu. Nareszcie facet z jajami i z twarzą, bo już od tych bladych ch... to się rzygać chce, komentuje Nikosia statystyczny Polak. I wierzy mu.
Roman Kiliński - monopolista na rynku zagęszczacza spożywczego. Wykształcenie zdecydowanie niepełne. Praktyka zawodowa bogata. W latach 80-tych odbywał staż po Pewexem. To ja zbudowałem kapitalizm w tym kraju. I żadnej wdzięczności, nic, ocenia. Dąży do zablokowania importu zagranicznych zagęszczaczy, i do tego niezbędny jest mu Nikoś. Wszelkie podobieństwa zamierzone i nieprzypadkowe.
Poraziński - asystent Nikosia. Idealny. Wykształcony. Biegle języki. Doskonale wychowany. Wedle słów przełożonego, reprezentant pokolenia "ni w dupę ni w oko": I po co skończyłeś ten swój Oxford? - Jak patrzę na pana prezesa to sam się zastanawiam - przyznaje samokrytycznie.
Jadzia - młoda żona ministra Jaszuńskiego, specjalisty od rozpuszczania polskiego cukru. Wziął ją z mazurskiej wsi. Bycie żoną ministra dało jej wolność, ale ma też swoje złe strony: władza tak działa, że odejmuje moc w jajach... Przystojny Nikoś jest jak miód na jej.. serce.
Senator Anna Walewska - Kobieta z politycznym (i nie tylko) temperamentem. Jej pragnienie dogłębnego poznania wszelkich wariantów sztuki erotycznej rozkłada na łopatki nawet najbardziej wytrwałych zawodników. Mściwa bestia. Nie daj Boże narazić się jej - tak w polityce, jak i w miłości.
Władeczek - największy przegrany dramatu. Grabarz, wygląd plebejski. Ale ambicje swoje ma. To on zmotywował Nikosia do walki o pieniądze na lodówkę. Teraz chce wydać nieautoryzowaną biografię ulubionego bohatera mediów.
oraz.... ministrowie, dyrektorzy, żony ministrów, premier, lud pracujący miast i wsi i bracia Kaczory. [z materiałów promocyjnych producenta filmu]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Asystent reżysera
- Scenariusz
- Scenariusz - adaptacja
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Operator Steadicam
- Asystent operatora obrazu
- Oświetleniemistrz
- Wózkarz
- Sprzętkamery
- Laboratorium
- Korekcja barwna
- Scenografia
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykikierownictwo muzycznefortepiangitara, mandolina, banjoAnetta Baculewska-Owczynnikowskrzypcekontrabas
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Efekty dźwiękowe
- Udźwiękowienie
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Studio montażu
- Charakteryzacja
- Postprodukcja
- Fotosy
- Public relationsrzecznik prasowybiuro prasowe
- TransportPaweł JaskułaFranciszek Skrzypczyński
- Efekty pirotechniczne
- Konsultacjads. samochodówds. organizacji ruchuRoman Bociands. medycznychds. kolejnictwakaskaderska
- Ewolucje kaskaderskieMarian Szewczyk
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Asystent kierownika produkcji
- Kierownictwo planu
- Script (Sekretariat planu)
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Administracja
- Dyżurny planuWiesław Skoneczny
- Szef produkcji
- Producent
- Produkcja
- Współpraca produkcyjna
- Dystrybucja
- Obsada aktorskaJadzia, żona ministra Jaszuńskiegosenator Anna WalewskapielęgniarkaRoman Kiliński, prywatny przedsiębiorcaJan Maria Jaszuński, minister rolnictwaKropiel, szef służb specjalnychRoman Graczyk, szef Głównego Urzędu CełpremierFrania, gosposia "Nikosia"Gradkowskiwicepremier Maciej Terkowskimajor Borewicz, były SB-ekKlemens Poraziński, asystent "Nikosia" w "Polskim Cukrze"grabarz Jan Władeczek; w napisach nazwisko: Beya-Zaborskigrabarz "Niemrawy"kierownik zakładu pogrzebowegoinstruktor jazdyStanisław, goryl KilińskiegoMieczysław, goryl Kilińskiegoprezes Sławomir Trędowatysenatorurzędniklektor angielskiegodyrektor cukrownipan Kazio, kierowca Nikosiagoryl z BOR-uKonopielskiratownikLusia, żona ministraMagda, żona ministradziennikarka tvsąsiadka NikosiaZosia, sekretarka Kilińskiegosekretarka Nikosiaredaktorkaprowadzący program tvKatarzyna Bombadziewczyna na basenieMonika Procelowskadziewczyna na basenieSylwia Paśkodziewczyna na basenieJoanna Różkiewiczdziewczyna na basenieMałgorzata Herdedziewczyna na baseniedziewczyna na basenieElżbieta Ignatowiczdziewczyna na baseniedziewczyna na baseniesekretarka Jaszuńskiegosekretarka Anny Walewskiejekspedientka w sklepie z męską odzieżąchłopak w pubiegoryl z BOR-ukelnerdostawca wódkikuriergość na przyjęciufacet z koszem wódkiŁukasz BielaMaciej PituchRubinstein Quartetw składzie: Tomasz Gołębiowski, Jolanta Bracha, Piotr Redel, Mirosław Pejski, Krzysztof Łuciuk, Grzegorz Wieczorekmężczyzna w pubie; nie występuje w napisachkelner roznoszący wódkę na przyjęciu; nie występuje w napisachambasador; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Inspiracja | |
KARIERA NIKODEMA DYZMY | |
Powieść | |
Autor | Tadeusz Dołęga-Mostowicz |
W napisach filmu brak informacji o literackiej inspiracji scenariusza powieścią Dołęgi-Mostowicza. |
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 2002Lubomierz (Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych)-Srebrny Granat
- 2002Bilet, Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie"-Złoty Bilet
za zajęcie czwartego miejsca w rankingu oglądalności - 2003
Patrz także:schowaj
- 1956Film fabularny / Jan Rybkowski
- 1980Serial fabularny / Jan Rybkowski Marek Nowicki