Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Gustaw Kryński

 

  • 1893. 03. 02
    Data urodzenia
  • 1944. 09. 27
    Data śmierci
    Warszawa

Od czerwca 1908 r. pracował jako kijowski przedstawiciel "Gaumonta" i A. Chanżonkowa. W 1909 r. przeszedł do centralii wytwórni Chanżonkowa w Moskwie i po krótkim przeszkoleniu rozpoczął pracę operatorską. Wkrótce został przydzielony do dworu cesarskiego i na stanowisku "nadwornego operatora" pozostawał do 1914 r. W 1919 r. powrócił do Polski. W 1923 r. uruchomił laboratorium filmowe "G. Kryński i Ska", które jednak istniało niecałe 2 lata. Jako operator-dokumentalista stale współpracował z Kancelarią Cywilną Prezydenta, MSZ i Policją Państwową. Należał do współzałożycieli Polskiego Związku Producentów Filmowych (1927). Był także w 1933 r. członkiem-założycielem Związku Producentów Filmów Krótkometrażowych. W l. 1933-34 był kierownikiem wytwórni "Sfinks". W 1935 r. zakończył pracę operatorską i do wybuchu wojny pracował jako dyrektor warszawskich kin "Los", a następnie "Ton". W latach okupacji pracował w Wydziale Wodociągów i Kanalizacji Zarządu Miasta Warszawy. Brał też udział w konspiracji (ps."Kapitan"). W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego nie zdążył na miejsce zbiórki i w ten sposób pozostał na Mokotowie; nie brał udziału w filmowym dokumentowaniu walk. W ostatnich dniach Powstania służył przy wejściu do kanałów, w których utonął podczas próby przedostania się do Śródmieścia. Był specjalistą w dziedzinie reportaży i aktualności, których zrealizował ponad setkę. Szczególny sukces stał się udziałem jego filmu "Polska Marynarka Wojskowa", który w 1923 r. przyćmił wyświetlany wraz z nim obraz fabularny. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.23 04:31:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.