Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Władysław Dan-Daniłowski

Również jako: Władysław Dan, Władysław Daniłowski

Władysław Dan-Daniłowski
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

 

  • 1902. 04. 13
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 2000. 03. 04
    Data śmierci
    Miami Beach, USA; pochowany w Mauzoleum Southern Memorial Park w Miami na Florydzie

Właściwie: Władysław Daniłowski.
Kompozytor. Po ukończeniu gimnazjum wstąpił do Konserwatorium Warszawskiego oraz na prośbę ojca - także na Wydział Prawniczy Uniwersytetu Warszawskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Zadebiutował jako kompozytor pisząc - pod pseudonimem Dan - kilka "numerów" dla Qui Pro Quo. Wykonała je Hanka Ordonówna, w następnych latach został jej ulubionym kompozytorem. Po ukończeniu w roku 1926 studiów prawniczych, został urzędnikiem MSZ, z trudem godząc pracę w teatrze Qui Pro Quo. O wyborze drogi życiowej ostatecznie zadecydowała fascynacja jazzem i oglądany w Paryżu amerykański kwartet wokalny, The Revellers. Daniłowski postanowił stworzyć podobny chór w Warszawie. Zespół pod nazwą Chór W. Dana zadebiutował w maju 1929 r. i osiągnął sukces. Teksty pisał dla nich sam J. Tuwim. Chór cieszył się olbrzymią popularnością. Występował w kabaretach, nagrywał płyty, śpiewał w radiu. Trafił też do filmu. Muzykę Dana można było usłyszeć w kilkunastu filmach polskich. Chór odbywał liczne tournée (w tym w USA, wystąpili w Hollywood w studiu Paramount). Rok 1939 zapowiadał się bardzo pomyślnie, jednak wszystkie plany zniweczyła wojna. W czasie II wojny światowej Dan przebywał najpierw we Włoszech, potem wyjechał do USA. Pracował tu jako prezenter polonijnych rozgłośni radiowych, założył w Nowym Jorku wydawnictwo płytowe Dana Records. W 1958 przeniósł się do Miami i całkowicie oddał się pracy kompozytorskiej. Pod koniec życia stracił wzrok.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

2024.06.10 03:16:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.