Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Stanisław Jarocki

Stanisław Jarocki

 

  • 1887. 11. 10
    Data urodzenia
    Lwów
  • 1966. 10. 08
    Data śmierci
    Puszczykówko k. Poznania

Scenograf. Studiował w Szkole Przemysłu i Malarstwa Dekoracyjnego we Lwowie, którą ukończył w 1908. Potem studiował we Francji, Włoszech, Niemczech i Wiedniu. Po powrocie do kraju zajmował się malarstwem dekoracyjnym, wykonywał polichromie kościołów i cerkwi. W latach 1913-14 uczestniczył w konserwacji zabytkowych fresków w cerkwi Bojana w Sofii. Od 1913 rozpoczął współpracę z teatrami jako scenograf. Jako samodzielny scenograf debiutował w 1915. Współpracował ze scenami m. in. we Lwowie, Odessie, Charkowie, Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Był wybitnym scenografem operowym, współpracował także z Leonem Schillerem. W 1937 otrzymał na światowej wystawie teatralnej w Paryżu Grand Prix za dekoracje i kostiumy do przedstawień "Kordian" i "Fiesco" w inscenizacji Schillera. W czasie wojny pracował w Spółdzielni "Rzemiosło i Sztuka", której był współzałożycielem. W latach 1940-44 był scenografem Teatru Miasta Warszawy, współpracował też z innymi jawnymi teatrami. Po wojnie współpracował początkowo w Wydziale Kultury i Sztuki w Szczecinie, w sezonie 1945/46 w Teatrze Miejskim w Jeleniej Górze. W następnych latach nie miał stałego angażu, wspólpracował z wieloma teatrami dramatycznymi i muzycznymi. W latach 1951-63 był stałym scenografem Opery im. Moniuszki w Poznaniu.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2024.06.12 01:35:50
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.