Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Franciszek Zyndram-Mucha

 

  • 1894. 05. 19
    Data urodzenia
    Żydaczów nad Stryjem
  • 1940. 03. 30
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach

Właściwie: Franciszek Mucha.
Reżyser, operator i publicysta filmowy. Działacz polonijny. W roku 1912 wstąpił do Związku Strzeleckiego, gdzie nosił pseudonim "Zyndram", a po wybuchu I Wojny Światowej do II Brygady Legionów Polskich, przy sztabie której stworzył ekipę filmową i został jednym z pierwszych polskich operatorów frontowych. W 1918 roku został kierownikiem technicznym powstałego przy Naczelnym Dowództwie WP Centralnego Urzędu Filmowego i zorganizował zalążki pierwszego w Polsce archiwum filmowego. W 1919 wykładał teorię techniki ekranowej na Kursach Sztuki Kinematograficznej w Warszawie, pierwszym w niepodległej Polsce studium filmowym. Jako operator uczestniczył w wojnie polsko-sowieckiej 1920 roku i w III Powstaniu Śląskim 1921. W roku 1923 założył miesięcznik "Film Polski" (wyszło 5 numerów), w którym publikował m.in. Karol Irzykowski. W roku 1924 wyjechał na zaproszenie Towarzystwa Emigracyjnego do Brazylii, aby zrealizować serię filmów dokumentalnych o życiu polskich osadników. Pozostał w Ameryce Południowej do roku 1932, pracując m.in. jako operator w wytwórniach filmowych w Rio de Janeiro i Sao Paulo. Po powrocie do Polski pracował do wybuchu wojny w instytucjach wojskowych w Warszawie. W 1934 wydał zbiór reportaży z ośrodków dla trędowatych w Brazylii pod tytułem "Skąd nie ma powrotu". Unikatowe zbiory filmowe i biblioteka Muchy spłonęły podczas Powstania Warszawskiego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.01.02 02:24:31
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.