Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Leopold Tyrmand

 

  • 1920. 05. 16
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1985. 03. 19
    Data śmierci
    Fort Myers na Florydzie, USA

Prozaik, dziennikarz, publicysta. Po ukończeniu gimnazjum (1937) wyjechał do Paryża, gdzie przez rok studiował architekturę. Wybuch wojny zastał go w Warszawie, skąd przedostał się do Wilna. W czasie okupacji sowieckiej pracował w piśmie "Prawda Komsmolska". Podejrzany o współpracę z organizacjami podziemnymi, w kwietniu 1941 został aresztowany przez NKWD i skazany na 8 lat więzienia. Po ucieczce z transportu ukrywał się, a następnie dobrowolnie zgłosił się na roboty do Niemiec. Pracował m.in. jako tłumacz, kelner, kreślarz i palacz. W 1944 zaciągnął się jako marynarz na niemiecki frachtowiec, z którego zbiegł w norweskim porcie. Schwytany został osadzony w obozie koncentracyjnym w Grini. Po wyzwoleniu przebywał w Norwegii i Danii, w 1946 powrócił do kraju. Początkowo pracował jako dziennikarz m. in. w "Przekroju" i "Tygodniku Powszechnym". Po liwidacji redakcji "TP" w 1953 zajął się pracą literacką (jako prozaik debiutował w 1946). W 1955 wydał słynną powieść "Zły". Aktywny działacz ruchu jazzowego w Polsce, m. in. współorganizator pierwszych festiwali jazzowych. W późniejszych latach ciągłe ingerencje cenzury uniemożliwiały wydawanie kolejnych powieści Tyrmanda, torpedowane były także próby ekranizacji jego prozy. W 1965 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował m. in. jako wykładowca literatur słowiańskich na Columbia University. Był też redaktorem naczelnym kilku czasopism, pisał artykuły publikowane w wielu czasopismach amerykańskich (m. in. "New Yorker", New York Times Magazine"), współpracował z paryską "Kulturą" i londyńskimi "Wiadomościami". Za najwybitniejsze dzieło Tyrmanda uznawany jest "Dziennik 1954".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2024.10.15 00:37:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.