Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Henryk Szaro

Henryk Szaro

 

  • 1900. 10. 23
    Data urodzenia
    Warszawa; podawane są także inne daty: 1 stycznia lub 21 października
  • 1942. 08. 08
    Data śmierci
    Warszawa; taką datę akcji likwidacji uciekinierów ze wschodu na terenie getta, podczas której zginął Szaro, podaje Adam Czerniaków w swoim "Dzienniku", według innych przekazów miała się ona odbyć 6 sierpnia lub 6 września

Właściwie: Henoch Szapiro.
Reżyser filmowy i teatralny, jeden z najważniejszych twórców polskiego kina przedwojennego. Po ukończeniu gimnazjum w Saratowie studiował w Piotrogrodzie w Instytucie Inżynierów Komunikacji oraz w szkole przy Teatrze Aleksandryjskim (sam Szaro podawał, że kształcił się w Moskwie pod kierunkiem Wsiewołoda Meyerholda). Po ukończeniu szkoły pracował w teatrach piotrogrodzkich. W roku 1923 przebywał w Berlinie, gdzie związał się z kabaretem rosyjskich emigrantów "Sinaja ptica". Z kabaretem tym przybył w połowie roku 1924 do Polski, po czym zamieszkał w Warszawie, gdzie został kierownikiem artystycznym teatrzyku "Stańczyk". W 1927 roku był współzałożycielem Polskiego Związku Producentów Filmowych, w roku 1929 został członkiem honorowym francuskiego Union des Artistes Cinematographiques w Nicei. W roku 1936 wystąpił z PZPF i założył Stowarzyszenie Realizatorów i Techników Filmowych. Po wybuchu wojny uciekł na wschód i zamieszkał w Wilnie. W pierwszej połowie 1942 powrócił do Warszawy i zamieszkał przy ul. Pańskiej w getcie. Zginął rozstrzelany przez Niemców podczas akcji likwidacyjnej uciekinierów ze wschodu. (na podstawie biogramu autorstwa Romana Włodka opublikowanego w 47. tomie "Polskiego Słownika Biograficznego")

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

2024.08.31 03:08:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.