Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Stefan Osiecki

 

  • 1902. 11. 23
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1977. 05. 07
    Data śmierci
    Londyn; pochowany na cmentarzu w Brompton

Scenograf, aktor. Był synem inżyniera, późniejszego marszałka Sejmu Ustawodawczego, ministra i senatora. Dzieciństwo spędził w Zakopanem. Po powrocie do Warszawy ukończył gimnazjum (1920), po maturze wstąpił ochotniczo do WP. Po demobilizacji rozpoczął studia architektury na Politechnice Warszawskiej, które ukończył z dyplomem inżyniera-architekta w 1929 r. W tym też roku był współrealizatorem filmu krajoznawczego "Piękno Tatr", wysoko ocenionego przez krytykę. W początkach lat 30-tych był ilustratorem "Kina", pracował też jako dekorator filmowy. Pracował także jako architekt, wykonując wiele projektów wnętrz w Warszawie. Z zamiłowania był alpinistą. Brał udział w wyprawie w Andy (dwa razy, w latach 1933/34 i 1936/37); z każdej z nich przywiózł reportaż filmowy. W l. 1937-38 pracował jako grafik i realizator filmów w Santiago de Chile. Był współautorem nagrodzonego projektu polskiego pawilonu na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. We wrześniu 1939 r. brał udział w obronie Lwowa; po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną przedostał się do Francji, gdzie wstąpił do WP. Ewakuowany do Anglii, po ukończeniu szkoły oficerskiej służył w 1 Brygadzie Kadrowej Strzelców w Szkocji. W r. 1941 rozpoczął pracę w Biurze Filmowym Armii Polskiej (od 1944 był jego kierownikiem). W latach wojny był współrealizatorem kilkunastu filmów dokumentalnych. Po zakończeniu wojny pozostał w Wielkiej Brytanii. Od 1946 r. pracował jako dyrektor techniczny wytwórni filmowej "Concanen Production Ltd.". W 1949 r. wyreżyserował film kryminalny "No way back". Było to jego pożegnanie z filmem - w późniejszych latach pracował już tylko jako architekt; od koniec życia zajął się malarstwem. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Warszawa, 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

    Reżyseria
    schowaj

  • 1941
    Film dokumentalny
    Reżyseria
  • Scenografia
    schowaj

  • 1932
    Film fabularny
    Scenografia, Obsada aktorska (Makverson, podporucznik armii amerykańskiej), Asystent reżysera
  • 1932
    Film fabularny
    Scenografia
  • Obsada aktorska
    schowaj

  • 1932
    Film fabularny
    Scenografia, Obsada aktorska (Makverson, podporucznik armii amerykańskiej), Asystent reżysera
  • Asystent reżysera
    schowaj

  • 1932
    Film fabularny
    Scenografia, Obsada aktorska (Makverson, podporucznik armii amerykańskiej), Asystent reżysera
2024.06.17 03:48:05
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.