Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nowości wydawnicze: o Polskiej Szkole Filmowej

20 lutego 2019

Nakładem poznańskiego Wydawnictwa UAM ukazały się ostatnio dwie niezwykle ciekawe książki poświęcone "Polskiej Szkole Filmowej". Pierwsza z nich: "Polska Szkoła Filmowa" autorstwa prof. Marka Hendrykowskiego jest pierwszą w literaturze przedmiotu monografią poświęconą w całości prezentacji tego unikatowego fenomenu ideowo-artystycznego. W książce Marek Hendrykowski przedstawia oryginalne, współczesne ujęcie zjawiska, które przed laty uczyniło nasze kino znanym na całym świecie. Książka zawiera rozległą bibliografię przedmiotu, indeksy nazwisk i filmów oraz specjalnie sporządzone kalendarium dziejów tytułowego zjawiska.

Ciekawym uzupełnieniem monografii Marka Hendrykowskiego jest książka "Polska Szkoła Filmowa. Reinterpretacje i nawiązania" pod redakcją Wojciecha Otto, dedykowana Profesorowi. Na tom składają się artykuły przyjaciół, współpracowników i wychowanków profesora Hendrykowskiego. Są wśród nich m.in. profesorowie Małgorzata Hendrykowska, Tadeusz Lubelski i Tadeusz Szczepański oraz Grażyna Stachówna, Mikołaj Jazdon i Katarzyna Mąka-Malatyńska. Autorzy swoje teksty poświęcają najważniejszym dokonaniom "Polskiej Szkoły Filmowej", m.in. "Pokoleniu" i "Popiołowi i diamentowi" Andrzeja Wajdy, "Eroice" i "Pasażerce" Andrzeja Munka, "Matce Joannie od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza, "Pętli" Wojciecha Hasa.


Obie książki są do nabycia w księgarni wydawnictwa.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych