Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Piotr Andrejew

14 czerwca 2017

12 czerwca w wieku 69 lat zmarł reżyser Piotr Andrejew.

Pochodził ze znanej rodziny prawników (dziad Paweł był sławnym wileńskim adwokatem, ojciec Igor profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórcą polskiego prawa karnego). Sam także początkowo myślał o karierze prawniczej (ukończył Wydział Prawa UW), ostatecznie jednak został absolwentem Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi (1973).

W latach 70. realizował filmy dokumentalne. W fabule zadebiutował w roku 1979 filmem "Klincz" wpisującym się w nurt "kina moralnego niepokoju". Rok później zrealizował swój najważniejszy film, antyutopię "Czułe miejsca", nagrodzoną na festiwalach filmów fantastycznych w Hiszpanii i Portugalii. W roku 1982 wyjechał z kraju, zamieszkał w Holandii, gdzie kontynuował karierę filmową: zrealizował kilka filmów fabularnych i dokumentalnych. W ostatnich latach coraz częściej powracał do Polski, m.in. wykładał reżyserię w prywatnej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, ze swoimi studentami zrealizował w roku 2016 pełnometrażową fabułę "Niewinna".

Był także pisarzem i popularyzatorem wiedzy filmowej. Wydał powieść "Magiczna godzina" (2012) oraz książki filmowe: "Kompendium terminologii filmowej" (2005) i "Polsko-angielski słownik filmowy" (2007).

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.