Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Witold Adamek

18 lutego 2017

18 lutego zmarł w Warszawie w wieku 71 lat Witold Adamek, znakomity operator, reżyser i producent filmowy.

Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi debiutował jako operator obrazu w roku 1971 filmami telewizyjnymi "Punkt wyjścia" i "Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych". W roku 1975 zrealizował swój pierwszy film pełnometrażowy, "Grzech Antoniego Grudy" w reżyserii Jerzego Sztwiertni. Od tego czasu był autorem zdjęć do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Były wśród nich m.in. "Matka Królów", "Nadzór" (nagroda na festiwalu w Gdańsku w roku 1985), "Yesterday" (nagroda na festiwalu w Gdańsku w roku 1985), "Baryton" (nagroda na festiwalu w Gdańsku w roku 1985), "Jezioro Bodeńskie", "Dotknięci" (nagroda na festiwalu w Gdyni w roku 1988), "C.K. Dezerterzy", "Piłkarski poker", "Biesy", "Krótki film o miłości" (nagroda na festiwalu w Gdyni w roku 1988), "Obywatel Piszczyk" (nagroda na festiwalu w Gdyni w roku 1988), "Kolejność uczuć", "Spis cudzołożnic", "Girl Guide", "Ile waży koń trojański" i "Ambassada".

Pod koniec lat 90. zaczął sam reżyserować spektakle Teatru Tv, a w roku 1997 zadebiutował jako reżyser filmowy "Poniedziałkiem", za który zdobył Grand Prix festiwalu debiutów w Koszalinie. Następnie wyreżyserował filmy "Wtorek", "Miss mokrego podkoszulka" i "Samotność w sieci" oraz seriale "Rodzina zastępcza" i "Czwarta władza".

W połowie lat 90. założył wraz Renatą Pajchel firmę produkcyjną Close-Up Production, która wyprodukowała - poza filmami i spektaklami w Jego reżyserii - także filmy i seriale innych twórców, m.in. "Spis cudzołożnic" Jerzego Stuhra, "Girl Guide" Juliusza Machulskiego , "Siedlisko" i "Po sezonie" Janusza Majewskiego oraz "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego.

W ostatnich latach realizował przede wszystkim zdjęcia do spektakli telewizyjnych. Za trzy z nich ("Mąż i żona", "Ja, Feuerbach", "Dom kobiet") zdobył w zeszłym roku nagrodę za zdjęcia na sopockim festiwalu "Dwa Teatry".Uroczystości pogrzebowe zmarłego rozpoczną się w środę 15 marca o godzinie 13.00 mszą w Kościele s. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu 34, po której nastąpi odprowadzenie zwłok na Stare Powązki.

© 1998-2017 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman