Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYWŁASZCZENIE

1973
Stanisław Suchoń

Twórcy filmu towarzyszą bohaterowi w ostatnich chwilach przed przymusową wyprowadzką i zburzeniem domu. Obserwują, jak mężczyzna próbuje walczyć o swój dom, jak w końcu pakuje rzeczy i jest obecny podczas wyburzania. Jego własność wkrótce zaleje woda.

Film nakręcono na początku lat 70. XX wieku, ale jego ekspozycja zdaje się przenosić widzów w wiek XIX. Stara, kryta strzechą chałupa dawno temu przysiadła w malowniczej okolicy na skraju lasu. Pan Goździk - mężczyzna w prostym chłopskim stroju - zamieszkuje ją zapewne od lat. Być może jego bliscy żyli tam od pokoleń. Tymczasem jedna z inwestycji epoki Gierka zmusza go do wyprowadzki. Jego dom bezlitośnie pożerają łopaty buldożerów, pozostawiając za sobą ślad wyrównanej przez gąsienice ziemi. Chłop próbuje walczyć. Cytuje Gierka, który obiecywał szacunek i opiekę państwa starszym obywatelom. Bezskutecznie spiera się z kierownikiem budowy. W końcu się poddaje. Jego niezwykle skromny dobytek zostaje załadowany na przyczepę ciągnika. Znikają ze ścian obrazy i skrzypce, znika drewniane łóżko wypełnione słomą zastępującą materac, znikają śrubki, uchwyty i używane żyletki z półek. Świat Goździka staje się przeszłością. Ogromna zapora wypełnia szeroki kadr, woda zalewa okolice, fale monotonnie odbijają się od mulistego brzegu.

Temat zmian, do jakich doprowadzały wielkie inwestycje lat 70., podjęła również Irena Kamieńska w filmie dokumentalnym Zapora. Opowiada w nim o przygotowaniach do zalania wsi Stare Maniowy, które również związane było z wysiedleniem mieszkańców. W efekcie powstała Zapora Czorsztyńska i nowa wieś o zupełnie innej strukturze. Kamieńska zestawia obrazy tradycyjnego życia mieszkańców z zebraniem, podczas którego decydenci usiłuję przekonać mieszkańców do zmian w niewielkim stopniu uwzględniających ich dotychczasowy styl życia.

Oba filmy opowiadają o nieuniknionym końcu starego świata i przeobrażeniach, w których rozwój cywilizacyjny niekoniecznie waloryzowany jest pozytywnie.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.