Kolejna zmiana na stanowisku dyrektora PISF
30 października - 6 listopada 2024
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 30 października poinformowało, że Karolina Rozwód, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej złożyła rezygnację ze stanowiska.
5 listopada pojawiła się w mediach informacja, że Karolina Rozwód złożyła w MKiDN pismo skierowane do ministry Wróblewskiej. Wycofała w nim swoją rezygnację. W piśmie zaznaczyła, że złożone przez nią wówczas oświadczenie woli zostało na niej wymuszone przez bezprawną groźbę. Po konsultacjach z prawnikiem zdecydowała się zmienić swoją decyzję.
6 listopada ministerstwo opublikowało komunikat, w którym czytamy: Konfrontacyjny charakter wypowiedzi Pani Karoliny Rozwód nie może odwracać uwagi od działań na szkodę PISF, które zostały wykryte. Instytut złożył zawiadomienie w przedmiocie usiłowania oraz popełnienia przestępstwa z art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 12. Uzupełnia on jedno z doniesień, które złożył PISF, w którego toku prowadzone jest śledztwo. Nie ma zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuację praktyk, które były przedmiotem zawiadomień złożonych do Prokuratury i CBA na działalność Radosława Śmigulskiego. Podejmowane przez ministerstwo działania w tym przedmiocie są elementem strategii procesowej. Organem właściwym do udzielania informacji w tej sprawie jest Prokuratura. Karolina Rozwód przestała pełnić funkcję Dyrektora PISF w dniu 30.10.2024 r. Nie ma odwołania od tej decyzji.
Polskie nominacje do Europejskich Nagród Filmowych
5 listopada 2024
Europejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do tegorocznych nagród.
2 nominacje, w kategoriach: film europejski i film dokumentalny zdobył dokument "W zawieszeniu" w reżyserii Aliny Maksimienko, wyprodukowany przez Wajda Studio.
3 nominacje trafiły do twórców polsko-duńskiego filmu "Dziewczyna z igłą". Otrzymali je: Magnus von Horn i Line Langebek za scenariusz oraz obie aktorki grające w filmie główne role: Vic Carmen Sonne i Trine Dyrholm.
"Arcymistrzowie kina", nowy festiwal filmowy w Gdyni
31 października 2024
3 listopada rusza pierwsza edycja nowego festiwalu "Arcymistrzowie kina". Jej bohaterką będzie Agnieszka Holland.
Zmarli, żyją w naszej pamięci (listopad 2023 - październik 2024)
30 października 2024
W tych dniach wspominamy filmowców, aktorów, ludzi teatru i telewizji, których już między nami nie ma, a którzy przez lata sprawiali, że odrywaliśmy się od codzienności, którzy nas - dzięki swojej twórczości - bawili, wzruszali, zmuszali do zastanowienia nad sobą i otaczającym nas światem. Za wszystkie te przeżycia dziękujemy.
Wystawa o Wytwórni Filmów Oświatowych w Muzeum Kinematografii
17 października 2024
Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi i jej bogaty dorobek są przedmiotem kolejnej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Kinematografii.
Laureaci 34. Festiwalu "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi
13 października 2024
Jury konkursu filmów dokumentalnych 33. Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi przyznało Grand Prix i statuetkę Białej Kobry Edycie Wróblewskiej za film "Gdy powieje Harmattan".
34. edycja Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu"
1 października 2024
9 października w Łodzi rozpocznie się 34. edycja Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu".
Gdynia 2024: "Zielona granica" ze Złotymi Lwami
28 września 2024
"Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland nagrodzona "Złotymi Lwami. Deszcz nagród dla "Dziewczyny z igłą"
Nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego
28 września 2024
Poznaliśmy nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.
"Pod wulkanem" polskim kandydatem do Oscara
18 września 2024
Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego wskazała film "Pod wulkanem" w reżyserii Damiana Kocura jako polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy".
Archiwum Historii Mówionej Muzeum Kinematografii
16 września 2024
Od kilku dni na stronie internetowej Muzeum Kinematografii w Łodzi działa Archiwum Historii Mówionej – zbiór unikalnych wywiadów z twórcami polskiego kina.
Składy jurorskie 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
13 września 2024
Poznaliśmy składy jurorskie 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Filmy konkursowe 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
17 lipca 2024
Organizatorzy 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłosili listy filmów, które wezmą udział w Konkursie Głównym oraz w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.
Wojciech Marczewski z Platynowymi Lwami
3 lipca 2024
"Platynowe Lwy", nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Wojciech Marczewski.
Jeden z najważniejszych polskich reżyserów, autor m. in. filmów "Zmory", "Dreszcze" i "Ucieczka z kina Wolność", odbierze statuetkę Platynowych Lwów we wrześniu, podczas finałowej gali 49. festiwalu.
Nagroda im. Weroniki Migoń dla "Tyle co nic"
1 lipca 2024
Nagroda im. Weroniki Migoń dla najlepszego reżysera obsady w tym roku trafiła w ręce Grzegorza Dębowskiego i Agnieszki Skalskiej za film Tyle co nic.
Do nagrody nominowani byli także:
- Paulina Krajnik za film Imago
- Paulina Krajnik we współpracy z Behi Djanati Atai, Kadiją Leclere i Mary Melhem za film Zielona granica
- Marta Wojciechowicz i Sławomir Fabicki we współpracy z Mladenką Radic i Rheą Plangg za film Lęk
Laureaci 53. edycji Lubuskiego Lata Filmowego
1 lipca 2024
Zakończyła się 53. edycja Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Informujemy o nagrodach przyznanych polskim filmom i ich twórcom.
Grzegorz Łoszewski nowym prezesem SFP
22 czerwca 2024
Scenarzysta Grzegorz Łoszewski został nowym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W wyborach pokonał Jacka Bromskiego, który funkcję tę pełnił nieprzerwanie od roku 1996.
"Kos" najlepszy w Ostrowie Wielkopolskim
16 czerwca 2024
Na zakończonej wczoraj 13. edycji festiwalu Grand Prix Komeda zarówno Grand Prix festiwalu jak i Nagrodę Publiczności zdobył Mikołaj Trzaska za muzykę do filmu Kos.