Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HAMLET

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2004. 03. 29
  • Barwny, 110 min

    Spektakl zrealizowano we wnętrzach Kopalni Soli "Wieliczka" i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Choć każdy młody aktor marzy o roli Hamleta, tylko nieliczni już na progu scenicznej kariery dostają szansę wcielenia się w postać duńskiego królewicza. Przed takim tyleż trudnym, co ekscytującym wyzwaniem stanął Michał Czernecki, niedawny absolwent krakowskiej szkoły teatralnej. Jego Hamlet tchnie młodzieńczym żarem, jest szczery i prawdziwy. Łukasz Barczyk, jeden z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia, debiutantem nie jest. Publiczność i krytyka wysoko oceniły jego filmy: "Patrzę na ciebie Marysiu" i "Przemiany", oraz takie spektakle Teatru Telewizji, jak "Fantom", "51 minut" czy "Beztlenowce". Ale i dla niego inscenizacja Szekspirowskiego arydzieła była niezmiernie wymagającą próbą. Filmowe doświadczenie okazało się zresztą bardzo pomocne: spektakl nie tylko pulsuje emocjami, jest także żywy w obrazie.
Przygotowania do realizacji najsłyniejszego, najbogatszego w treści i prowokującego do najrozliczniejszych interpretacji dramatu Williama Szekspira trwały kilka miesięcy. Barczykowi udało się skompletować obsadę, o jakiej marzył. Debiutantom w rolach młodego Hamleta i jeszcze młodszej Ofelii (Kamilla Baar) towarzyszą uznane aktorskie znakomitości, między innymi Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska oraz Zbigniew Zapasiewicz. Reżyser oparł się na przekładzie Józefa Paszkowskiego z początku lat sześćdziesiątych dziewiętnastego wieku, a do swych współpracowników wystosował autorską, obszerną analizę "Hamleta" czytanego głównie poprzez Carla Gustava Junga.
W spektaklu Łukasza Barczyka godnym partnerem autora tekstu, translatora, reżysera i aktorów jest scenografia. Klasyczną tragedię Szekspira zrealizowano w oryginalnych wnętrzach kopalni soli "Wieliczka" oraz w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Surowe, mroczne sale, ciemne korytarze i podziemne, czarne jezioro znakomicie imitują klaustrofobiczny świat Elsynoru, ponurego zamczyska pełnego tajemnic, występku, zbrodni i szaleństwa. Nastroju dopełnia przejmująca, sugestywna muzyka Jacka Ostaszewskiego. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HAMLET
Dramat
AutorWilliam Shakespeare
PrzekładJózef Paszkowski
PrzekładAntoni Słonimski (monolog Hamleta)

Nagrody
schowaj

  • 2004
    Kazimierz Dolny (Lato Filmów)-nagroda dla najlepszego spektaklu Teatru Tv

Patrz także:
schowaj

  • 1971
    Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Józef Gruda
  • 1974
    Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Gustaw Holoubek
  • 1985
    Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Jan Englert
  • 1991
    Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Andrzej Wajda
  • 2006
    Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Jan Klata
  • 2012
    Etiuda szkolna / Anastazja Dąbrowska
2024.06.06 00:52:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.