Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZAPOŁOWSKA - NOWE SPOJRZENIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 45 min

Nie ma takich scenariuszy, które pokazywałyby moje życie. Po prostu nie ma, ja zaś nie jestem taką megalomanką, aby pisać je "pod siebie". Dlatego powstał taki a nie inny image na mój temat. I niech sobie będzie. Na ów wizerunek wspaniale wyposażonego przez naturę, ponętnego, swojskiego w pszenno-buraczanym typie blond dziewczęcia złożyły się wczesne, rozbierane rólki w "Czterdziestolatku", "Wielkim podrywie", "Paradzie oszustów", "Hotelu klasy Lux". Pozycję symbolu seksu polskiego kina aktorka zdobyła po występie w "Wielkim Szu". Pokazała się nago w czołówce filmu, potem już w ogóle nie pojawiła się na ekranie. - Ale te pół minuty machania tyłkiem - żartuje Grażyna Szapołowska - było początkiem kariery. Prologiem tej prawdziwej, opartej na aktorskim kunszcie mogła być rola w "Innym spojrzeniu" - węgierski reżyser najwyraźniej dostrzegł w gwiazdce artystkę. Tymczasem jego polscy koledzy nie kwapili się do wyjścia poza obsadową rutynę. Z szufladki "seks - blondyna" wyskakiwała im Szapołowska. Nawet Krzysztofowi Kieślowskiemu - wspomina z żalem bohaterka. Musiała stoczyć z tym doskonałym reżyserem twardą walkę, aby usunął z kopii montażowej zbyt pikantne sekwencje. Z czasem aktorce udało się przezwyciężyć doskwierający jej coraz bardziej schemat, wykreować nowy image. Po premierze"Krótkiego filmu o miłości" mogła już przebierać w propozycjach, także od reżyserów zagranicznych. Lubi role trudne, takie jak w "Nadzorze" Wiesława Saniewskiego czy też "Panu Tadeuszu", w którym zagra Telimenę. Na zaprezentowany przez Macieja Odolińskiego portret Grażyny Szapołowskiej składają się fragmenty kilkunastu filmów z jej udziałem, zdjęcia z realizacji widowisk teatru telewizji, opinie reżyserów: Andrzeja Wajdy, Filipa Bajona, Leszka Wosiewicza, Filipa Zylbera, a przede wszystkiem - wypowiedzi samej aktorki, stojącej na progu nowego, dojrzałego etapu kariery. Artystka opowiada o początkach - ucieczce z domu do Jeleniej Góry, aby zagrać u Henryka Tomaszewskiego rolę nimfy w inscenizacji "Legendy" Wyspiańskiego, o szkole dramatycznej, pierwszych rolach, o sukcesach i rozczarowaniach zawodowych, oraz o swoim życiu prywatnym. W szczerej, poważnej rozmowie przed kamerą jest wielką aktorką świadomą własnej wartości, choć nie stroniącą od leciutkiej autoironii i stonowanej dosadności. Równie dobrze czuje się w roli podziwianej, kapryśnej gwiazdy, rozpartej na skórzanych poduszkach fotela jaguara. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:24:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.