Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LĘKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1985
  • Barwny, 28 min

Sylwetka Michała Choromańskiego (1904-1972), swego czasu niezwykle poczytnego pisarza, który swoją głośną powieść "Zazdrość i medycyna" wydał jeszcze przed wojną w 1933 roku i w tymże roku otrzymał za nią Nagrodę Młodych Polskiej Akademii Literatury. Powieść "Zazdrość i medycyna" ukazała się też trzykrotnie po wojnie. Pierwsze wydanie ukazało się przed jego powrotem do kraju (M. Choromański lata 1939-58 spędził za granicą, m.in. w Kanadzie) ukazało się w 1957 roku, tak jak i następne w latach 1958 oraz 1966 nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, w którym wydał niemal wszystkie swoje prace literackie. Powieści Choromańskiego znalazły też wielu czytelników za granicą, zwłaszcza we Włoszech. Dwie z nich doczekały się ekranizacji. "Zazdrość i medycynę" w 1973 r. wyreżyserował Janusz Majewski (fragmenty z udziałem Mariusza Dmochwskiego i Włodzimierza Boruńskiego wykorzystano w dokumencie "Leki") , a "Schodami w górę, schodami w dół" w 1988 - Andrzej Domagalik. Film kreśli sylwetkę pisarza, urodzonego w Elizawetgradzie (potem Kirowgrad), z wykształcenia pedagoga i psychologa, opowiada o lego życiowych losach. Zdjęcia przywołuję jego związki z - w Polsce: Zakopanem, Warszawą, Poznaniem (to jednocześnie miejsca realizacji dokumentu), także z Brazylią i Kanadą. O pisarzu w filmie mówią Zofia Szmajsowa - z-ca dyrektora Wydawnictwa Poznańskiego, Piotr Rzepecki - siostrzeniec pisarza i Marek Sołtysik, pisarz zafascynowany twórczością M. Choromańśkiego, autor jego literackiej biografii. Wykorzystano też archiwalny zapis wypowiedzi M. Choromańskiego (ścieżka dźwiękowa) dotyczącej W obrazie pokazano m.in. warszawskie mieszkanie pisarza - pracownię, bibliotekę (tu również liczne wydania książek samego M.Choromańskiego), rękopisy powieści i sztuk teatralnych, dedykacje - w tym tę spisaną dla narzeczonej Rut Sorel, rozmaite inne dokumenty (paszporty małżonków z 1939 roku), fotografie z dzieciństwa i późniejsze, po ostatnie jego legitymacyjne zdjęcie; portrety wykonane przez przyjaciół Choromańskiego - Stanisława Ignacego Witkiewicza i Rafała Malczewskiego, fotosy i afisze, m.in. z wystawianej w Montrealu sztuki "Szkoła marmuru". Kamera skupia się również na opisie rozmaitych przedmiotów typu walizka, liczne bibeloty, dedykacje, czy listy dla i do Choromańskiego kierowane - określających jego związki, upodobania, słabości... Film pokazuje i inne miejsca pobywania i pracy literackiej Michała Choromańskiego: budynek Harendy w Zakopanem, tamże willę doktora Teodora Biruli-Białczyńskiego, pensjonat "Radowid", willę "Chimera".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:46:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.