Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARSZ ŻYWYCH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 49 min

Nakręcony kilka lat temu poruszający dokument "... wpisany w Gwiazdę Dawida - Krzyż" przedstawia losy poszukującego swej tożsamości człowieka, który mając 35 lat i będąc od 12 lat księdzem katolickim, dowiedział się, że jest Żydem uratowanym z getta, a jego prawdziwi rodzice zginęli w hitlerowskich obozach zagłady. Dokument ten mogli zobaczyć widzowie na całym świecie. Stąd też pewnego dnia do jego bohatera, ks. Waszkinela, zadzwonił Martin Bormann, syn najbliższego współpracownika Hitlera. Rozmowa wstrząsnęła księdzem. Po wielu staraniach i budzącej obustronne emocje korespondencji, udało się namówić syna kata i syna ofiar Holocaustu na spotkanie na terenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Do spotkania doszło nie od razu. Najpierw mężczyźni długo oddzielnie chodzili po obozie, jakby dojrzewali do chwili, w której spojrzą sobie w oczy. Wspominali swoje dzieciństwo i ojców. We wspomnienia te realizatorzy filmu wplatają zdjęcia dokumentalne. Ksiądz był niemowlęciem, kiedy matka wyniosła go z getta i ubłagała polskie małżeństwo, by przyjęło dziecko pod swój dach. Ocalony, usynowiony, nie pamiętał swego żydowskiego ojca, nie miał nawet świadomości jego istnienia aż do chwili, gdy polska matka wyznała mu prawdę. Wspomina więc polskiego ojca, który nauczył go, że ludzie dzielą się na dobrych i złych, a nie - Polaków, Niemców, Żydów. Po latach pomogło mu to w powzięciu decyzji o spotkaniu z synem jednego z głównych ideologów nazizmu. Martin Bormann urodził się w 1930 roku. Jego ojcem chrzestnym był Hitler, na drugie imię ma więc Adolf, nigdy go jednak nie używał. Od początku wojny ojciec przebywał w kwaterze głównej, rzadko go więc widywał. Posłano go zresztą do szkoły NSDAP, gdzie miał stać się porządnym, pełnowartościowym Niemcem. Po wojnie załamał się, kiedy odczytał treść wydanego zaocznie wyroku śmierci na ojca. Załamał się w obliczu tego, co się stało, wobec pytań, na które nie mógł znaleźć odpowiedzi. Był chłopcem, nie miał wpływu na bieg wydarzeń, lecz zdeterminowały one całe jego późniejsze życie. Padają pytania, na które być może wielu ludzi do dziś sobie nie odpowiedziało: jak chrześcijanie mogli to zrobić? Do jakiego Jezusa się modlili? Gdzie była chrześcijańska Europa, kiedy w Auschwitz mordowano Żydów? Ksiądz Waszkinel może Bormannowi podać rękę. Może to jednak zrobić poza terenem obozu. Dochodzi wreszcie do spotkania. Potem obaj mężczyźni przyłączają się do dorocznego Marszu Żywych. Wmieszani w pochód młodych Żydów z Izraela i całego świata, a także młodzieży polskiej i niemieckiej, wracają za druty.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2003
    Warszawa (Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej)-Nagroda Specjalna
    Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza
  • 2003
    Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
  • 2004
    Nowy Jork (The New York Festivals)-Certyfikat Finalisty

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 01:33:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.