Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RÓŻA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1936
  • Premiera:
    1936. 04. 12
  • 2653 m, 87 min

Toczy się walka z caratem, dojrzewa świadomość narodowa i społeczna. Wśród robotników ścierają się różne koncepcje walki - jedni występują tylko o polepszenie warunków pracy i życia, inni nawołują do zgody i wspólnej walki o niepodległość Polski. Jan Czarowic jest członkiem partii rewolucyjnej, jego brat Benedykt zajęty jest natomiast miłością do pięknej i niefrasobliwej Krystyny. I Jan ją kocha, lecz ona go odrzuca. W czsie wiecu robotniczego Jan zostaje ranny. Wraz z towarzyszami - Danem, Marią, Osetem i Anzelmem - znajdują chwilowe schronienie w wiejskiej chacie. Dalej walczą. Dokonują zamachu na rosyjskiego generała. Anzelm zostaje aresztowany. W więzieniu, po spotkaniu ze swym małym synkiem, nie chcąc skazywać ją na nędzę i poniewierkę, wydaje swych towarzyszy. Jan, Dan, Oset i Maria zostają aresztowani i poddani torturom. Na skutek tortur Oset umiera. Krystyna, w której zachodzi niespotykany zwrot, organizuje ucieczkę z więzienia Jana i Dana. Docierają oni do rodzinnej wsi Jana, gdzie Krystyna założyła szkółkę i ochronkę dla dzieci więźniów politycznych. Krystyna wyznaje Janowi swą miłość, prosi go o przebaczenie i przyrzeka, że będzie na niego czekać. Stosunkowo wierna adaptacja znanego dramatu Stefana Żeromskiego. Wskutek ingerencji cenzury problematyka filmu musiała zostać zredukowana. Zatuszowano wywrotowe na owe czasy postulaty społeczne, wysuwając na plan pierwszy nośny temat walki narodowo - wyzwoleńczej. Mimo to talent Józefa Lejtesa ("Sygnały", "Barbara Radziwiłłówna", "Kościuszko pod Racławicami") sprawił, że "Róża" do dziś może się podobać, głównie za sprawą inteligentnie skonstruowanej fabuły i niebanalnych rozwiązań plastycznych. Dzięki ruchliwej pracy kamery udało się też w znacznym stopniu odteatralizować liczne sceny, co dodatkowo zdynamizowało narrację.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
RÓŻA
Dramat
AutorStefan Żeromski
2024.06.06 02:14:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.