Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Anatol Stern

 
zwiń

  • 1899. 10. 24
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1956
    Odznaczenie
    Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1968. 10. 19
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, kwatera A-38 VIII 22

Poeta, scenarzysta, krytyk filmowy, tłumacz. Czołowy poeta grupy futurystów. W roku 1925 był redaktorem naczelnym "Wiadomości Filmowych", w latach 1925-27 redaktorem naczelnym pisma "Kino-Film". Recenzje filmowe drukował też w "Wiadomościach Literackich" w latach 1926-28. W latach 1928-30 był w redakcji pisma "Kino. Teatr". W latach 1928-31 wchodził w skład, obok Karola Irzykowskiego i Andrzeja Struga, w skład Rady dla Spraw Kultury Filmowej powołanej przez Radę Ministrów. Był już w tym czasie jednym z bardziej znanych polskich scenarzystów filmowych. W latach 1933-39, poza scenariopisarstwem, współpracował z "Wiadomościami Filmowymi". Publikował także w "X Musie" (1937-38) i "Świecie Filmu" (1937-39). Po wybuchu wojny dotarł do Lwowa. W styczniu 1940 został aresztowany przez NKWD i przebywał w więzieniu do września tego roku. Po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej ewakuował się do Kujbyszewa, gdzie pracował jako kierownik artystyczny teatru. W 1942 wstąpił do Armii Polskiej gen. Andersa i wraz z nią został ewakuowany na Bliski Wschód. Brał udział (jako scenarzysta i członek ekipy filmowej) w realizacji niezachowanego filmu o Tobruku. W 1943 odszedł z wojska i pozostał w Palestynie. Do Polski powrócił w 1948, zajmował się pracą literacką. W latach 1955-56 pełnił funkcję kierownika literackiego Zespołu Filmowego "Iluzjon".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

  • 1988
    Cytat literacki: EUROPA - Autor

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.06.19 02:15:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.